8 Street View vehiklů, které denně mapují planetu – G.cz
Vyhledávání

8 Street View vehiklů, které denně mapují planetu

Od osobáků přes kola a vlaky, až po velbloudy. Google nevynechá jedinou možnost, jak nakouknout i do vašeho obýváku.

Václav Rybář
Václav Rybář 21.10.2014, 14:00

1. Auto

auto Celý projekt mapování pomocí panoramatických fotek vznikl v roce 2007, i když jeho kořeny sahají až k experimentům z roku 2001. Osobní automobil s kamerou na střeše nadále zůstává nejrozšířenějším způsobem, jak Street View data pořizovat. Celkem bylo zmapováno 5 milionů mil a 3000 měst v 39 zemích světa. A další se chystají.  

2. Kolo

kolo Kolo se využívá především k zmapování turistických tras, hřebenovek a dalších cest, na které se tříkolka s velkou kamerou vejde. Podívat se díky němu můžete třeba ke Stonehenge a dalším památkám UNESCO.  

3. Vozík

vozik Tahle uzoučká konfigurace se používá především pro nafocení interiérů. Jako majitel obchodu si můžete vozík objednat i s profesionálním fotografem, který vám firmu nafotí a pošle Googlu v odpovídajícím formátu. Na Google Maps jsou tato místa označena oranžovým puntíkem.  

4. Loď

lod Speciální úchyt na loď byl použit při mapování Benátek, ale také třeba japonského pobřeží. Lokalit, které si lze prohlédnout z mořské hladiny bude určitě přibývat. V plánu je hned několik desítek pobřežních letovisek, takže na dovolenou už příště můžete vyrazit opravdu jen prstem po mapě.  

5. Ponorka

ponorka Google nenechává na pokoji ani oceány. Co když tam dole opravdu něco je? Lochnesku, obří "oliheň beznaděje" ani Moby Dicka zatím jejich kamery nenašly, ale už dnes si můžete prohlédnout mořská dna po celém světě. A že ty obrázky berou dech!  

6. Sněžný skútr

skutr_ Ani v zimě si snímači nedají pokoj. Tenhle skútr byl využit při mapování sjezdovek a soutěžních ploch při zimní olympiádě v roce 2010. Opět platí, že si ho majitelé lyžařských středisek mohou pronajmout a zmapovat svou nabídku sjezdovek pro případné návštěvníky.  

7. Zvíře

velbloud Desetiletý velbloud jménem Raffia se postaral o pořádný rozruch, když jeho fotky před pár týdny Google zveřejnil. Raffia na svých zádech statečně pronesl kameru pouští a zmapoval pyramidy, písečné duny a další pamětihodnosti v Egyptě. Ochránci zvířat sice brblali, ale copak nechápou jaké zaměstnanecké benefity obnáší práce v Google? Lidi by prodali vlastní babičku, aby tam mohli pracovat. A ten velbloud k tomu přišel jako slepý k houslím.  

8. Ty

lidoop Netvařte se tak nepřekvapeně. Když to zvládne velbloud, můžete to dělat taky. Google vám půjčí dvacetikilový batoh, když slíbíte, že půjdete a dojdete někam, kde je to zajímavé a žádný jiný Street View vehikl se tam nedoškrábe. Ale bacha, fotku náročný kamerový aparát pořizuje každé 2,5 sekundy, takže žádné flákání nebo přestávky na oběd. Musíte pochodovat bez odpočinku, dávat bacha, abyste ty stovky tisíc techniky někam jen tak nehodili, a samozřejmě za to nedostanete ani dolar. Hřát vás musí vědomí, že jste vaše oblíbené místo ukázali světu.  
TÉMATA

Podobné články

Doporučujeme

Další články