8 spořičů obrazovky z dob dávno minulých – G.cz
Vyhledávání

8 spořičů obrazovky z dob dávno minulých

Je ale dost dobře možné, že máte hvězdokupu, 3D potrubí nebo rotující text nastavené jako screensaver právě teď. Některé přízraky dřevních počítačových dob totiž zvlášť ve firemních PC sídlí dodnes!

Václav Rybář
Václav Rybář 9.9.2018, 09:35

Na úvod bychom si měli jen ujasnit, že spořiče nespořily elektřinu. Monitor odebíral při jejich chodu úplně stejně elektřiny, jako když jste s počítačem pracovali. U starých CRT monitorů ovšem hrozilo, že pokud zůstane na obrazovce několik desítek minut (nebo hodin) stejný obraz, permanentně se vypálí do matrice obrazovky a vy už budete po celý zbytek života monitoru vnímat jemné obrysy vypáleného obrazu na pozadí. Proto vznikly v operačních systémech tzv. screensavery, šetřiče obrazovky, které se po několika minutách (čas se dal uživatelsky nastavit) spustily. První vznikl koncem osmdesátých let, pak se proslavily zejména šetřiče ve Windows a nakonec přišla i lidová tvořivost, kdy jste si do systému mohli stáhnout i obří 3D screensavery. S příchodem LCD monitorů ovšem vypalování obrazovek přestalo být aktuální, a tak jsou teď screensavery spíš na ozdobu (i ve Windows 8 je však najdete). My jsme z historie vybrali ty nejoblíbenější.

1. Hvězdokupa

Jeden z nejstarších šetřičů vůbec, který se pomocí bílých pixelů na černé obrazovce snažil vyvolat iluzi průletu hvězdokupou. S Windows 3.11 přišla upgradovaná verze, která hvězdy nahradila stovkami log systému Windows. Byl to celkem děsivý pohled, od kterého mnozí nedokázali odtrhnout oči.

2. Rotující text

Evergreen každé firmy. Nastavit v textovém poli jméno firmy a nechat monitor odpočívat a plnit marketingovou funkci. V mnoha státních institucích tak pochodující, rotující a všelijak poskakující text najdete dodnes. Pokud ho tedy někdo o polední pauze nepřepsal na "Ivan je pičus a má malé péro".

3. Vlající logo

Trojrozměrná blbina v některých verzích Windows byla nastavena jako základní, takže se mnozí ani nedostali k tomu, aby ji změnili. Proto na černém pozadí vlaje logo Windows, ale lze ho zaměnit například za vlajku a další předměty. Nic světoborného, ale někteří lidé na to vydrží koukat celé hodiny.

4. 3D kostičky

Tohle už je záležitost novějších verzí systému od Microsoftu. Z trojrozměrných kostiček se postupně staví pyramida, otexturovaná vybraným obrázkem nebo zrcadlící se pracovní plochou. Ideální je samozřejmě vyměnit nic netušícímu kolegovi adresář s rodinnými fotkami za adresář s pornem. Většinou chvilku trvá, než si všimne rozdílu.

5. 3D potrubí

Jedna z nejhypnotičtějších věcí na světě. Různobarevné potrubí se proplétá černým prostorem. Při nejvyšším nastavení to dokázalo starším počítačům pěkně zatopit. Např. slabší 386 při pokusu renderovat trubky pravidelně padaly do kómatu nebo rovnou do modré smrti.

6. Mystifikace

Divoce tančící obrazce, které si pamatujete z učebnic matematiky, soupeřily o přízeň uživatelů s Bezziérovými křivkami. Obojí vytvářelo na obrazovce podivné psychedelické mazanice oblíbené zejména u podnikových účetních.

7. Rybičky

Tohle už je vyšší liga, kterou jste si museli stáhnout. Nejrůznější varianty akvárek ale patřily k těm nejpopulárnějším. Rybičky jste sice krmit nemohli (mnohé sekretářky se o to pokoušely), ale jinak to vypadalo celkem věrohodně. Kdo se bál vody, mohl si alternativně stáhnout krb s praskajícím dřevem.

8. Strašidelný dům

Rádoby dynamicky generované šetřiče byly také populární. Tenhle představuje strašidelný dům, ve kterém občas někdo zakřičí, rozsvítí v pokoji nebo jen pochoduje po vrzajících prknech. Mnozí na to koukali hodinu a snažili se odhalit, jestli se v následujícím okamžiku nestane něco nepředvídatelného.

Podobné články

Doporučujeme

Další články