fb pixel 8 raně barevných fotografií, které i po víc jak sto letech působí neuvěřitelně nadčasově – G.cz
Vyhledávání

8 raně barevných fotografií, které i po víc jak sto letech působí neuvěřitelně nadčasově

Díky první technice barevného fotografování vznikla řada snímků, které nás okouzlují svou snovostí. V roce 1913 nafotil Angličan Mervyn O’Gorman portréty své dcery, které později obletěly svět.

Barbora Vrablíková
Barbora Vrablíková 10.4.2018, 13:50

Anglického elektrotechnika a dozorčího v Royal Balloon Factory (ano, v Královské továrně na horkovzdušné balony) dovedla k fotografování jeho láska k umění. A když si pak pořídil jeden z prvních fotoaparátů s technikou barevného snímání, zajistil svým snímkům čestnou pozici v galeriích rané fotografie.

Jedny z jeho nejznámějších prací jsou fotografie z roku 1913, zobrazující jeho dceru Christinu. Ta si na focení prozíravě vybrala červené oblečení, které krásně září na pozadí tlumených barev mořského pobřeží. Autochromatický proces, který v roce 1907 vyvinuli slavní bratři Lumiérové, vyžaduje větší clonu a hlavně delší expozici, tedy čas osvitu. Výsledné snímky jsou proto lehce rozostřené a působí tak snovým, efemérním dojmem.

Autochrom je barevná průsvitka. Skleněná deska je pokrytá mozaikou mikroskopických zrnek bramborového škrobu, obarvených na oranžovou, zelenou a modrou barvu, překrytých panchromatickou emulzí. Při expozici světlo těmito zrnky proniká a výsledný obraz je barevný. Černobílý obraz na emulzi totiž pozorujeme přes stejné barevné filtry, jako když byla exponována. (Wiki)

A dvanáct fotografií z cest paralelními světy si můžete prohlédnout TADY.

Proč milovat noc se dozvíte na TĚCHTO fotografiích nadšeného Fina.

Podobné články

Doporučujeme

Další články