fb pixel 8 rad, jak si užít roadtrip – G.cz
Vyhledávání

8 rad, jak si užít roadtrip

Sluníčko je tady, prodloužené víkendy taky, což znamená spoustu lidí, co jedou na výlet. Jsou zpruzelí, i když zrovna nestojí v koloně. Proč to?

Václav Rybář
Václav Rybář 1.5.2014, 15:43

Existuje spousta chytrých studií, které oddělují roadtripy od běžných cest (tzv. commute). Pokud třeba dojíždíte každý den dvě hodiny do práce a dvě hodiny z práce, začnete nenávidět automobilovou dopravu, své auto a nakonec i sebe. Ne nutně v tomhle pořadí. Způsobem, jak v sobě opět lásku k řízení zažehnout, jsou právě roadtripy. Aby to ovšem byl čistokrevný roadtrip, je potřeba splnit několik zásadních pravidel:  

1. Jeďte jinam

111_ Základem je, abyste se někam těšili. Jasně, pokud jezdíte jednou ročně na oblíbené místo v Alpách, u moře nebo u příbuzných na Slovensku, může to taky fungovat. Pravidelné páteční výpravy na chalupu se ale do téhle kategorie nepočítají. Samozřejmě platí, že čím dál, tím líp.  

2. Jeďte jinudy

Pokud nedejbože jedete na tu chalupu, zkuste to vzít občas oklikou. Kvalitu celé jízdy to pronikavě zlepší. Totéž platí i o opakované výpravě na známá místa. Hledáním nových spojnic si procvičíte mozek a zostříte pozornost.  

3. Krmte se u místních

444_ Domácí rybičková pomazánka a maminčiny řízky sice mají své kouzlo a rozhodně je nezakazujeme. Pokud se jimi nekrmíte na pláži nebo v pobočce McDonaldu, můžete kašlat na řeči o čecháčcích. Na západ, jih i sever od našich hranic je ale takřka bez výjimky svět plný dobrot, ať už jde o benzínky, maloměstské pekárničky nebo další obchody. Nelitujte tvrdé měny a místo nabalených zásob si kupte něco exotického nebo čerstvého. Život je přece o objevování.  

4. Rozdělte si role

Řidič řídí, spolujezdec naviguje, děti drží... no třeba mapu. Zejména pro řidičovu pohodu je nutné, aby se alespoň jeden další člověk podíval na plán cesty. Nemusíte ho mít vytištěný na papíře a podtržený fixkami. Stačí, když si budete pamatovat název cílové destinace. Mapa nebo offline navigace samozřejmě pomohou ve všech situacích.  

5. Hrajte hry

222_ Tohle je samozřejmě dobrá rada pro každou situaci. Vykašlete se ale na mobilní nesmysly, které vždy zabaví jen jednoho na palubě. Existuje celá řada praktických her, které navíc podporují ostražitost. Třeba Kůň, pes a traktor. Každý, kdo podél silnice zahlédne něco ze zmíněného a vykřikne to první, má bod. Hru lze samozřejmě modifikovat (třeba v Monaku se traktor nahradí Ferrari, ve městě místo koně hlásíte policajty apod.).  

6. Naplánujte si BOZ

BOZ je bezpečnostní odpočinková zastávka. Ne, nehodláme si hrát na mudrlanty. Jde o to, že po cestě, pokud zrovna nejedete po dálnici, jsou většinou nějaké zajímavosti. Neuhánějte jako zběsilí devět hodin v kuse a zkuste se občas někde zastavit. I německá výpadovka na západ má třeba oblíbená odpočívadla Holledau nebo Pentling.  

7. Vyspěte se. Všichni.

333_ Nic vnitřně nevyprudí odpočatého řidiče než to, když devadesát procent cesty všichni ostatní prospí. I jeho odpočatost se tak může postupně měnit v otupělost. To samozřejmě platí i pro znuděnou posádku s nosem neustále v mobilu. V autě byste měli aktivně komunikovat. Některým řidičům sice naopak klid vyhovuje, ale je jich spíš menšina.  

8. Udělejte si playlist

Spoléhat zejména v Česku na rádia je sebevražda. Např. na trase Praha-Brno je k dispozici bez výpadků jen regionální směska, Frekvence 1 a Impuls. To je cesta do pekel. V Německu je pár rádií, která se dají poslouchat (např. regionální stanice Antenne, Antenne Bayern např.), ale ničemu neublížíte, když si své oblíbené písničky připravíte předem. Většina rádií dneska zbaští USB, SD kartu nebo Bluetooth.  
TÉMATA

Podobné články

Doporučujeme

Další články