8 prohnaných a zákeřných počítačů – G.cz
Vyhledávání

8 prohnaných a zákeřných počítačů

Samozřejmě těch filmových, co chtějí vyléčit/zničit svět, podobně jako digitalizovaný Johnny Depp v aktuálním kinobijáku Transcendence.

Václav Rybář
Václav Rybář 23.4.2014, 11:09

1. HAL (2001: Vesmírná odysea)

hal_ Laskavé červené oko, sametový hlas. Takhle familiérně si dneska pamatují milovníci Kubrickova filmu počítač jménem HAL (o písmeno zpět posunutá zkratka IBM). Ve skutečnosti to byl pěkně vypočítavý parchant, co házel posádce klacky pod nohy. A nikoliv klacky virtuální.  

2. Skynet (Terminátor)

skynet U dětí odchovaných osmdesátkami je samozřejmě Skynet nejslavnějším počítačem vůbec. Armádní umělá inteligence, která si uvědomila sama sebe, odstřihla generály od velení a rozpoutala jadernou apokalypsu, aby na troskách lidstva postavila robotickou společnost. Lidstvo se bohužel nepovedlo vyhladit úplně a od těch dob si Skynet láme hlavu, jak to zařídit, klidně i zpětně, když to bude třeba.  

3. Trávníkář (Trávníkář)

travnikar Roztomilé béčko s extrémně obstarožními digitálními triky. Pierce Brosnan coby hrozná bedna vymyslí, jak propojit člověka s počítačem a jako pokusného králíka zvolí polodementního zahradníka (stříhá trávník, takže je podle českých překladatelů trávníkář) Joba. Ten po propojení s počítačem nabere pár set bodů na IQ stupnici a nakonec se jeho mysl uploaduje do systému a později i do internetu. Zapeklitá situace.  

4. Viki (Já, robot)

viki_jarobot Jedna z bezpočtu variací na terminátorský Skynet. Umělá inteligence s příjemným ženským hlasem potají chystá v budoucnosti, kde roboti svázaní třemi zákony robotiky poslušně slouží lidstvu, velký převrat, který odsoudí lidstvo do role nepotřebného odpadu. Viki to má v hlavě docela srovnané, ale policajt v podání Willa Smithe by rád její vizi trochu pozdržel.  

5. Matrix (Matrix)

matrixx V téhle trilogii se stroje rozhodly držet lidstvo v lati mírovou cestou. I když, jak se to vezme. Pokud berete v úvahu jen filmy, berete to tak, že drtivá většina lidstva sní ve svých hypnokádích své životní iluze, zatímco tělesným teplem pohání stroje. V AniMatrixu ale bylo vidět, že tak snadné to stroje s lidstvem nemají. A pár probuzených je pořád ještě dokáže dostat na kolena. Zvlášť když mezi sebou mají Vyvoleného.  

6. Red Queen (Resident Evil)

resevil S uživateli komunikuje prostřednictvím hologramu malé roztomilé holčičky. Ve skutečnosti jde o prohnanou umělou inteligenci, která bez váhání obětuje veškerý personál, když se v laboratoři začne šířit záhadný virus. Nařízení jsou nařízení, lidský soucit od rudé královny nečekejte.  

7. Colossus (Colossus: The Forbin Project)

colossus Postavit americký superpočítač a svěřit ho armádě je věc jedna. Nechat ho běžet, když Rusové udělají totéž, je ovšem věc zcela jiná. Oba počítače se v tomhle katastrofickém filmu z roku 1970 začnou kamarádit a nenapadne je nic lepšího, než atomové hlavice svých pánů namířit na ta nejcitlivější místa naší planety. Proč? Protože alespoň nebude nuda.  

8. ARRIA (Oko dravce)

ariia Soudobá variace na Skynet. Armádní počítač se chystá utrhnout ze řetězu a snaží se zlikvidovat jediného člověka na světě, který mu může zabránit v úspěšném ovládnutí klíčových amerických sítí a velitelských struktur. Je to poměrně přiblblý thriller, který nelze brát úplně vážně, ale rozhodně pobaví. Což ostatně platí o většině paranoidních scénářů, ve kterých lidstvo dostane od chytrých počítačů pořádně za vyučenou.  
TÉMATA

Podobné články

Doporučujeme

Další články