8 opomíjených pražských pomníků a soch

Neustále trajdáme Prahou a pro samé oči téměř nevidíme. Schválně, jestli znáte aspoň pár z uvedených pomníků.

1. Prádelna - Malá Strana, Kampa

stary-web zastarouprahu cz stary-web.zastarouprahu.cz Pomník ve tvaru mýdla umístěný v Nostické zahradě má připomínat dávno zaniklý podnik barona Wendlingera. Na soše se dnes dá rozluštit pouze nápis PRÁDELNA a letopočet 1659, což je zřejmě rok, kdy Wendlingerova prádelna zanikla.  

2. Čůrající postavy - Malá Strana

flickr com Dva bronzoví muži stojící (doslova) v českém rybníčku od Davida Černého najdete v ulici Cihelná ve dvoře Hergetovy cihelny. Proč jsou v opomíjených pražských sochách? Plně jste si je nejspíš stoprocentně neužili. Pošlete-li textovku na číslo +420 724 370 770, tihle pánové zavrtí boky a vyčůrají vám na hladinu její obsah. Prostě geniální.  

3. Čertův sloup - Vyšehrad

altman rajce idnes cz altman.rajce.idnes.cz Už od roku 1888 je vysazen v sadu. Váže se k němu legenda, že ho na Vyšehrad vynesl čert, který se vsadil s knězem o jeho duši. Sázku ale kněz vyhrál a čert se sloupem mrštil o zem - proto se rozpadl na tři kusy. Prý se kolem něj občas vznáší pach síry. Dřív sloup sloužil i jako časoměr.  

4. Esperantistům - Pankrác

v5612_5_kvetna_s (1) atlasceska.cz Před Kongresovým centrem stojí památník všem lidem, kteří kdy vůbec mluvili esperantem. Dobře, trochu kecáme - vysoký žulový kvádr byl instalován ke stoletému výročí od založení esperanta. Vážně. Kdo z vás, vašich známých, vůbec dokáže esperantem mluvit?

 

5. Pomník sebevrahům - Pod Nuselským mostem

lidovky cz Lampa obrácená světlem vzhůru, vůbec první památník tohoto druhu připomíná stovky zmařených životů - přesná statistika toho, kolik lidí skočilo z Mostu sebevrahů, neexistuje. Pietu za mrtvé můžete uctít pivem v blízkém podniku, který se jmenuje U Skokana. Smutné věci přeci musíme brát trochu s humorem - jinak bychom jen pořád naříkali.

6. Pomník KOLONKA - Letenské sady

pom5 stary-web.zastarouprahu.cz Nápis na pomníku praví - ZDE STÁLA STUDENTSKÁ KOLONIE KOLONKA, BAŠTA POKROKOVÉ INTELIGENCE. 17. LISTOPAD 1989 (byl odhalen jen několik málo hodin před střetem studentů s Veřejnou bezpečností na Národní třídě). Dnes už nejspíš staré dřevěné studentské koleje nikdo nepamatuje. Doslova kypěly životem - do doby, než přišly její prostory zabrat gestapo a oddíly SS. Studenti z ubytoven byli vyvlečeni a posláni do koncentračního tábora Oranienburg.  

7. Utonulým zákopníkům - Karlín

pom4 stary-web.zastarouprahu.cz Při ničivých povodních roku 1890 utonulo 20 zákopníků (ženistů) při demontáži pontonového mostu. Zdivočelý proud utopil 20 mužů. V sadech Invalidovny brzy po události odhalili 4 metry vysoký obelisk, na kterém jsou sepsána jména všech utonulých.  

8. Památník prvního rozhlasového vysílání Českého rozhlasu - Kbely

pom6 Osm nízkých paprsků z červených cihel se rozpíná v trávě kousek od autobusové zastávky U Vodojemu. Symbolizují šíření radiových vln éterem, kousek odtud se totiž 18. května 1923 poprvé začalo radiové vysílání v Čechách.  

Komentáře

Doporučeno pro vás