fb pixel 8 největších školních masakrů – G.cz
Vyhledávání

8 největších školních masakrů

Na univerzitě v americkém Oregonu za sebou pomatený střelec zanechal deset obětí a minimálně tucet zraněných. Diví se ještě někdo, že mají na řadě škol detektory kovů? Školní docházka je v USA vyloženě rizikovým sportem.

Václav Rybář
Václav Rybář 2.10.2015, 09:36

1. Masakr na University of Texas (1966)

Student inženýrství a bývalý mariňák přišel jednoho dne do školy s několika puškami, brokovnicí a pistolemi. Během devadesáti minut zabil 14 lidí a dalších 32 zranil. Jeho prvními dvěma oběťmi byli tentýž den ráno manželka a matka. Jeho řádění v hlavní budově školy přerušil až jeden z policistů, který ho zastřelil.

2. Jatka ve Fullertonu (1976)

Paranoidní schizofrenik pracující ve školní knihovně, si jednoho dne prostě koupil pušku v místním supermarketu a zastřelil sedm lidí přímo v místě svého pracoviště. Další dva zranil, a pak prchnul do nedalekého hotelu, kde zavolal policii a vzdal se. Jeho motiv? Měl pocit, že jeho manželka hraje v pornofilmech, které si někteří návštěvníci knihovny pouští před otvírací dobou. To ovšem nebyla pravda, a tak byl hněv Edwarda Charlese Allawaye tragicky neopodstatněný.

3. Krveprolití v Clevelandu (1989)

Patrick Purdy na školním hřišti během tří minut vystřílel přes sto nábojů a zabil pět dětí, přičemž dalších devětadvacet zranil, včetně jednoho dohlížejícího učitele. Byli to převážně uprchlíci z jihovýchodní Asie. Bezprostředně poté si sám vpálil kulku do hlavy.

4. Tragédie na Columbine (1999)

13 mrtvých, 24 zraněných a útok, který otřásl Amerikou. Dvojice studentů totiž do školy v Columbine přišla po zuby ozbrojená puškami, samopaly a výbušninami. Kdyby oba nespáchali sebevraždu, mohl být počet obětí ještě mnohem vyšší.

5. Střelba Virginia Tech (2007)

Seung Hoi-Cho je autorem nejbrutálnějšího školního masakru vůbec. Ve dvou po sobě jdoucích útocích, které od sebe dělí jen pár desítek minut, totiž postřílel 32 lidí a dalších 17 zranil. Nakonec spáchal sebevraždu. Seung trpěl poruchou pozornosti a jen pár týdnů před útokem byl soudem odsouzen za stalkování dvou žen. Nebyl ovšem vzat do vazby ani na léčení, dokonce si mohl i přes odsouzení bez problémů a legálně pořídit dvě pistole.

6. Černý den na Oikosu (2012)

One L. Goh, bývalý student korejské křesťanské univerzity, postřílel na školní půdě sedm lidí a další tři zranil. Nakráčel do jedné třídy a nařídil s namířenou zbraní žákům, aby se postavili ke zdi. Pak je jednoho po druhém zastřelil, načež utekl oknem na parkoviště a ujel autem jedné z obětí. Policistům se vzdal až po honičce, na parkovišti nedalekého supermarketu.

7. Mrtví v Sandy Hook (2012)

Adam Lanza, vybavený profesionální útočnou puškou, zastřelil v základní škole Sandy Hook 20 dětí a šest učitelů, když předtím ráno u sebe doma zabil svou matku. Bezprostředně poté spáchal sebevraždu. Počet obětí by byl mnohem vyšší, kdyby Lanza nepřehlédl některé skrývající se zaměstnance, kteří zavolali policii a varovali další učitele a děti ve třídách.

8. Aktuální situace v Oregonu (2015)

Ozbrojený Chris Harper Mercer vtrhl do jedné z tříd malé venkovské univerzity a zastřelil devět lidí, přičemž dalších sedm zranil. Následně zemřel při přestřelce s policií. Fanoušek nacismu a IRA prý na internetu v diskuzi na 4chan radil lidem na Severozápadě, aby zítra nechodili do školy. Někteří z reagujících ho v jeho činu podporovali a dokonce mu radili, jak ho provést co nejefektivněji.

Smrt nás bohužel obklopuje a najdeme ji všude. Často za ni nemůže ani úmyslný útočník a na vině je zmatený či vystrašený dav, jak to ostatně popsal kolega Kovanda ve svém článku.

Podobné články

Doporučujeme

Další články