fb pixel 8 nejdrsnějších cyklistických krpálů – G.cz
Vyhledávání

8 nejdrsnějších cyklistických krpálů

Vyjeli jste na Javorník a připadáte si jako mistři světa? Zkuste některých z následujících sedmi kopečků a nebudete se moct dopočítat převodů. Tady křičí bolestí i profíci ve žlutých tričkách.

Václav Rybář
Václav Rybář 26.5.2014, 18:35

1. Alto El Angliru

algiru_ropa_ciclismo_it www.ropa-cyclismo.it Pokus španělské Vuelty vyrovnat se Giru a Tour. Velmi úspěšný pokus. Alto začíná celkem nenápadně, ale jakmile začnete cítit šlachy, otevře se před vámi sedmikilometrový stoupák s průměrným stoupáním 13 %. Nejkrizovější místo má dokonce 24 %.  

2. Monte Zoncolan

Italské Giro a jeho ultimátní zbraň. Na Zoncolanu je sjezdovka, což už by samo o sobě mohlo napovídat, že cesta nahoru nebude žádný med. Zoncolan je ale považovaný za nejtěžší evropskou etapu, protože posledních šest kilometrů osciluje mezi 13% a 20% stoupáním, neexistují tu žádné rovinky na odpočinek a to ani v sérii vlásenek nedaleko vrcholu.  

3. Monte Ventoux

venoux_inmg_com www.inmg.com Lance Armstrong vždycky říkal, že Ventoux je nejtěžší etapa v celé Tour. Během 22 kilometrů tu odstoupáte ekvivalent Sněžky. Stoupání je v průměru pouhých 9 %, ale tahle trasa vám nedá vydechnout ani na chvilku. Není tu ani metr na odpočinek, vždycky šlapete proti kopci. A kopec neodpouští zaváhání.  

4. Alpe D´Huez

Jedna z nejslavnějších etap Tour de France. Alpská pohádka o jedenadvaceti zatáčkách a zničených svalech. Nekonečné desetistupňové stoupání se vine kolem nádherných výhledů, ale tady není čas se kochat, protože vaše plíce zkouší opustit tělo a vzít sebou i další nespokojené orgány. V létě si tu na Tour hrají tisíce nešťastníků.  

5. Passo Di Gavia

gavia_cycling_news_com www.cyclingnews.com Další klenot italského Gira, který vrcholí přejezdem ve 2621 metrech. Krásných 26 kilometrů a jedna z nejtěžších etap závodu, ozdobená v roce 1988 krutou sněžnou bouří. Třeba vás tam taky potká, stačí vyrazit třeba v dubnu nebo v květnu a třeba vám zrovna bude foukat do zad.  

6. Col Du Tourlamet

Pyrenejská horská prémie patří k dalším profláknutým etapám z Tour De France. Občas tuhle silnici použije i španělská Vuelta, což znamená, že sem jezdí opravdu hodně turistů v těsných dresech a s fyzičkou, kterou kopec neúprosně likviduje. Jet se to dá z obou stran, obojí má kolem dvaceti kilometrů. Nejdelších dvacet ve vašem životě.  

7. Passo Di Mortirolo

mortirolo_newsinfo_it www.newsinfo.it Jedna z nejhnusnějších etap Gira. Neberte nás špatně, jsou tu nádherné stromky, krásné okolí a všechno. Jenže právě stromy vás dezorientují. Jsou vysázené tak, že máte pocit, že jedete skoro po rovině, i když je stoupání minimálně dvouciferné. Krátce před vrcholem se dokonce jede z kopce, aby ochablým nohám pak kopec uštědřil poslední ránu a servíroval největší krpál.  

8. Passo Dello Stelvio

Jeden z nejklikatějších a nejstrmějších passů je výzvou nejen pro cyklisty, ale hlavně motorkáře a řidiče. Stelvio je jednou z etap Tour de France (pravidelně se střídá s Passo Di Gavia), takže tu spousta lidí „trénuje" a motá se pod kola supersportů. Je to solidní adrenalin pro obě skupinky. Jedna se snaží předjíždět, ta druhá prostě jen přežít.  
TÉMATA

Podobné články

Doporučujeme

Další články