8 gadgetů, které si můžete ode dneška osahat na berlínském veletrhu IFA – G.cz
Vyhledávání

8 gadgetů, které si můžete ode dneška osahat na berlínském veletrhu IFA

Největší svátek všech ‚hračičků‘ probíhá od 4. do 9. září na berlínském výstavišti. Po novinářských dnech už víme, že novinek je nemálo. Pojďme si alespoň ty nejzajímavější v krátkosti představit.

Václav Rybář
Václav Rybář 4.9.2015, 15:28

1. Nové chytré hodinky od Motoroly

Pro letošní podzim přichystala většina mobilních gigantů svoje druhé pokusy o mobilní hodinky. Někteří se inspirovali Apple Watch, jiní jdou svou vlastní cestou – třeba jako Motorola, jejíž Moto360 v první generaci dokázalo, že chytré hodinky mohou být... kulaté. Velmi efektní druhá generace přichází ve dvou velikostech, dámském a pánském provedení, sportovním i luxusním střihu. Ceny začínají na 299 dolarech za 1.2 GHz procesor, 512MB RAM a 4GB interní paměti pro vaši hudbu, videa a aplikace. Větší verze (42 mm vs. 46 mm) má i větší výdrž na jedno nabití (48 hodin oproti 36 hodinám).

2. Nové chytré hodinky od Samsungu

Samsung se o hezké a funkční chytré hodinky pokouší už od roku 2013. Model Samsung Gear S2 by konečně mohl být trefou do černého. Nabízí parádní design, spoustu funkcí, intuitivní ovládání pohyblivým kroužkem na obvodu hodinek a výdrž až tři dny. Jenže zatím nevíme finální specifikaci ani cenu – korejský bestseller svoje tajemství hodlá hájit až do samotného začátku prodejů. K dispozici prý bude víc než tisíc aplikací a kompatibilita je zajištěna se všemi mobily běžícími na Androidu, ačkoliv některé speciální funkce jsou rezervovány jen pro majitele mobilů značky Samsung.

3. Speciální placka vám změří kvalitu spaní

Samsung také představil SleepSense, speciální placku, kterou si dáte pod matraci svojí postele, aby vám změřila kvalitu, délku a účinnost vašeho spánku. Dokáže měřit tep, pohyb na matraci a dokonce i další věci. Nemusíte ovšem ani trpět poruchami spánku, abyste ji využili. V kombinaci s chytrou domácností totiž placka dokáže po vašem usnutí kontaktovat ostatní přístroje a zajistit např. vypnutí televize nebo zhasnutí světel. Zatím se bude nabízet jen doma v Koreji, ale plánuje se i expanze do Evropy a USA.

4. Acer dělá z počítačů Lego!

Tohle nás dostalo. Mikropočítač od Aceru má rozměry 12 x 12 x 5 centimetrů. Revo Build nabídne v základní konfiguraci CPU od Intelu (Celeron nebo Pentium), 8GB RAM, 32GB SSD úložiště a všechny nezbytné porty (USB, HDMI, DisplayPort, čtečka SD karet). To však zdaleka není všechno. Chcete víc? Kupte si další placku a jednoduše ji „přilepte“ pomocí magnetických konektorů. Automaticky tak rozšíříte schopnosti vašeho počítače. Můžete si koupit extra úložiště, grafický modul pro hraní náročnějších her apod. A dokonce lze dokoupit i ‚energii sbalenou na cesty‘ – nikoliv tatranku, ale energybanku, která dokáže vaše PC napájet podobně jako baterie v notebooku. I v maximální palbě je pak Revo extrémně skladné. Stačí ho dát do kapsy a u kamaráda třeba připojit k televizi. Ceny začínají na 220 dolarech.

5. Supernotebook s vodním chlazením

ASUS GX700 je dalším notebookem vzniklým ze spolupráci s Republic of Gamers. Herní notebooky nejsou nic zvláštního, ale tenhle je přece jenom výjimečný. Můžete ho totiž připojit k externímu vodnímu chlazení. Už samotný notebook vypadá masivně a bude disponovat mj. sedmnáctipalcovým 4K displejem, ale v kombinaci s vodním chlazením jde vyloženě o monstrum. Finální konfigurace ani cena ještě nejsou známy, ale určitě se nám z nich protočí panenky.

6. Sony představila mobil s rozlišením 4K

Nová vlajková loď Sony Xperia Z5 Premium chce být tím nejlepším mobilem na trhu. A kdo by nechtěl? Supervýkonný procesor, 23Mpx foťák s rychlým ostřením i ve zhoršených světelných podmínkách, 3GB RAM a především 5,5" palce velký display s rozlišením 4K. To je 3840x2160. Dvakrát jemnější obraz než u iPhone 6 Plus. Potřebujeme ho? Pravděpodobně ne, tím spíš, že nebudeme mít dostatečně kvalitní videa, kterými bychom ho krmili. Marketing má ale další cenné náboje a o to jde před vánočními svátky především. Baterku má Z5 Premium poměrně velkou a Sony slibuje dva dny při průměrné zátěži. Tak uvidíme.

7. Blu-ray od příštího roku s ještě vyšší kvalitou

A ještě jednou Samsung. Necelých deset let od představení formátu Blu-ray se konečně modrá placka hodlá přesunout do další fáze s tzv. Blu-ray UHD aneb Ultra HD. Vnímavějším určitě došlo, že se jedná o disky schopné přehrát filmy v rozlišení 4K. Oproti původnímu Full HD jde o čtyřnásobek obrazových bodů, a protože už se objevují čím dál tím víc televize, projektory, tablety a teď už tedy i mobily s podobným rozlišením, přichází Blu-ray UHD doslova pět minut po dvanácté. Oproti streamům v podobném rozlišení samozřejmě nabídne vyšší kvalitu díky vyššímu datovému toku. Za stolní přehrávač ovšem pravděpodobně ze začátku budeme platit nemalou částku.

8. Čtyři, šest, osm? Co takhle deset jader?

Každý výrobce mobilních telefonů se na nesmiřitelném trhu snaží zaujmout nějakým numerem. V případě herníh telefonu Acer Predator 6 jde o počet jader jeho výkonného procesoru. Desetijádro je tu spárováno se 4GB RAM a speciální dotekovou odezvou, která připomíná vibrace ovladačů u herních konzolí. Bude právě tohle ta správná kapesní konzole a výkonný mobil v jednom? Uvidíme, kolik bude Acer za tuhle ultimátní ‚hračku‘ chtít.

Připadá vám mobil s rozlišením 4K absurdní? Korejci už pracují na 11K. A prý k tomu mají dobrý důvod.

Podobné články

Doporučujeme

Další články