1. Intimita
V Nolanově Interstellaru se pořád někde potuluje spousta postav, která si navzájem povídá. Dokonce i v hodně komorním Měsíci má Sam Rockwell na povídání robota s hlasem Kevina Spaceyho a nakonec někoho potká. Většinu Marťana ale sledujeme jednoho inženýra se smyslem pro humor, jak řeší věci na vlastní pěst a užívá si, že je jediným obyvatelem Marsu. Společnost mu dělá pouze čtenář a to vytváří nezaměnitelné pouto.
2. Hybridní deníček
Kniha Andyho Weira je psaná velmi svižným způsobem a je to, jak říkají Američané, skutečný page-turner, který dočtete na jeden zátah stylem "ještě stránku a půjdu spát". Střídají se v ní deníčkové ich pasáže, které hltáte jedním dechem a tradičně vyprávěné sekvence na Zemi, kde NASA šílí z toho, že zapomněla astronauta na Marsu. Tohle přeskakování mezi dvěma světy vás bude čtenářsky natahovat a smršťovat jako dobře seštelovanou hospodskou harmoniku.
3. Pomoz si sám
Ano, Marťan je v zásadě kosmickou variací na Robinsona Crusoe. Jenže zatímco Crusoe mohl sedět na pláži, baštit bobule a dlouhé dny přemýšlet o tom, jestli nevynalezne windsurfing, jeho marťanský kolega Mark Watney musí dennodenně bojovat o kyslík, elektřinu, přístřeší a jídlo. Všechno si musí macgyverovsky vyrobit, protože jinak umře v setině vteřiny. A samozřejmě při tom zažívá spoustu "aha" momentů, při nichž zjišťuje, že o vesmíru pořád víme žalostně málo.
4. Humor
Mark Watney nepotřebuje Wilsona, vystačí si sám, protože ačkoliv je inženýr, má smysl pro humor a nebojí se po navázání kontaktu s NASA sdělit Houstonu, že vlastně problém nemá, ale že by rád někomu od plic řekl, co si o tom všem vlastně myslí. Hlavně ve chvíli, kdy mu NASA nechce po drátě poslat mp3ky s jeho oblíbenou kapelou.
5. Věda
Otec autora Andyho Weira je uznávaný fyzik, sám Andy je informatik, takže vás kniha zásobuje spoustou pečlivě vyrešeršovaných informací. Zejména první Markovy dny na Marsu jsou fascinujícím popisem zlatých amerických ručiček, které musí nejdřív vykoumat, jak vyrobit obří bramborové pole na Marsu, a pak se do toho pustit za cenu mimořádně nebezpečných experimentů. Co by mohlo být jenom suchým popisem rovnic, které se sotva vejdou na křídlovou školní tabuli, je ve skutečnosti několikastránkovým napínavým dobrodružstvím. Weir si je moc dobře vědom, že vědu je nutno do diváků nalévat s nadhledem, jeho popis však nikdy nepůsobí přehnaně zjednodušeně.
6. Cíle na dosah
Závěr Interstellaru se odehrává v páté dimenzi, kterou spousta diváků "nepobrala". Podle astrofyziků je to v pořádku, protože takhle to režisér Christopher Nolan chtěl a lidé si to musí přebrat po svém. Marťan je oproti tomu mnohem přímočařejší látkou. Místo snahy o ilustraci astrofyzikální teorií a časových paradoxů se prezentuje metodou "buď to vyjde nebo to vybouchne, pojďme to zkusit". Zkrátka místo teorie tu nastupuje rovnou praxe, do které se hlavní hrdina vždy neohroženě pouští. Navíc se děj odehrává na Marsu, což je samozřejmě mnohem dostupnější cíl, ke kterému vesmírný program celkem reálně vzhlíží. Od "co by kdyby" má tak Marťan mnohem blíž k "jen počkejte až".
7. Nevyautovaná Čína
Věděli jste, že v původním scénáři Interstellaru byla velká řada věcí jinak? Že pátá dimenze a časové paradoxy vlastně neexistovaly a že dokonce červí dírou kromě americké posádky cestovala i čínská raketa? Papírový Interstellar, na který nakonec nedošlo, byl trochu jednodušší na pochopení. Nolan se nakonec odvážně rozhodnul pro lekci ze zatím teoretické astrofyziky a vypustil ze scénáře čínskou linii, protože v ní byla Čína v závěru vykreslena v nehezkém světle. V Marťanovi se čínský vesmírný program rozhodne spojit síly s NASA, aby společně hlavního hrdinu zachránili. Celé se to ale mnohokrát zkomplikuje.
8. Triumf vůle
Interstellar byl vždycky v hledáčku médií. Nejdřív měl tuhle látku zpracovat Steven Spielberg, pak převzal štafetový kolík Christopher Nolan, na kterého byl po trilogii s Batmanem a Počátku upřen zrak celého filmového světa. Interstellar byl největší událostí podzimu a jeho DVD premiéra je vyhlíženým datem. Andy Weir oproti tomu svou knižní prvotinu neúspěšně posílal do vydavatelství a nakonec se rozhodl, že ji vydá kapitolu po kapitole online a zadarmo. Na naléhání fanoušků nakonec zkompiloval svůj příběh pro Kindle a začal ho nabízet na Amazonu za 99 centů. Kniha během několika týdnů vystřelila do desítky nejstahovanějších titulů. Ozvalo se první vydavatelství, pak druhé, a nakonec Weir prodal práva za šestimístnou sumu. O pár měsíců později se ozval Hollywood a momentálně se natáčí filmová adaptace s Mattem Damonem v hlavní roli.
Premiéru bude mít už v listopadu, takže si raději sežeňte knihu, než se kvůli své lenosti vydáte jenom na film! A jen tak mezi námi, proti Interstellaru nic nemáme. Klidně si pořiďte obojí! A tady si můžete přečíst o 7 věcech, které díky NASA používáme každý den.