8 důvodů, proč nejít na další Transformers – G.cz
Vyhledávání

8 důvodů, proč nejít na další Transformers

Příští týden má premiéru další megablockbuster s megaroboty. Většina diváků na něj půjde ze setrvačnosti a společenského pnutí. Budete mezi nimi?

Václav Rybář
Václav Rybář 22.6.2014, 15:00

1. Je to pořád o tom samém

02 Obří roboti přiletí na planetu a zotročí lidstvo. Kolikrát už jsme to slyšeli? Přesně třikrát. Nejdřív si tu jen vyřizovali účty, pak chtěli Zemi využít jako obří žárovku a nakonec došlo na odvěkou mstu. A teď? Podtitulek zní Zánik, přičemž alternativy byly Apokalypsa nebo Poslední vzdor. A přitom všichni víme, že to zase dobře dopadne.  

2. Bay to ani nechtěl točit

Už u třetího dílu se Bay vytáčel, ale zacpali mu pusu penězi a nějakým tím menším projektem (Pot a krev). Stejná taktika fungovala i tentokrát, a tak se Bay už bezmála dekádu brodí autoboty a deceptikony. A nejhorší je, že kromě jedničky, do které mu kecal Spielberg, nějak ty filmy od sebe navzájem nejde odlišit. Ostatně viz bod 1. Přitom by to zvládli i jiní šíbři, ale producenti moc dobře vědí, že Bayovo jméno přitáhne víc oveček do kin.  

3. Zas tam není Megan Fox

01 Ve trojce nebyla, protože se s Bayem pohádala. Teď už se usmířili a on ji obsadil jako April O´Neil do nových Želv Ninja. V Transformerech ji ale už neuvidíme. Přednost dostanou mladší holky. Třeba Nicola Peltz. Neznáte? Inu, Bay se pokusí z ní novou Megan vyrobit. Už ve trojce se mu to ale s britskou modelkou Rosie Huntington-Whiteley nepovedlo. Dvakrát do stejné řeky nevkročíš.  

4. Poleno Wahlberg

Aby byl film chlapštější, rozhodl se Bay místo Shiy LaBeoufa, který všude běhal a pomateně křičel "sakra, sakra, sakra", obsadit dospělejšího hrdinu. A vybral si Marka Wahlberga, protože se s ním skamarádil při natáčení Potu a krve. Wahlbergův herecký rejstřík je ovšem stejne úzký jako u LaBeoufa. Jen mu to nemůžete tak snadno odpustit, protože už dávno nevypadá jako teenager a utřinos. Tupý výraz u něj prostě bude mnohem očividnějším failem.  

5. Celé je to velká reklama na GM

06 Přiznejme si to, celé je to už od začátku reklama na General Motors. Hodní nosí americké barvy a morfují do domácích bouráků, záporáci jsou v černém a mění se v Lamborghini, Volkswageny a další zlé evropské značky. Tentokrát ve filmu dokonce účinkuje i továrna GM, včetně několika zaměstnanců. Product placement je díl od dílu drzejší.  

6. Podbízí se to Číně

Část filmu se odehrává v Číně a Hongkongu. Proč? Protože Asiati chodí do kina jako pominutí a mají rádi roboty. Bay se ovšem nijak netají tím, že hongkongské kulisy natáčel v Detroitu a ty čínské v Michiganu. Filmová magie v akci, ale vy přece už dávno víte, že půlka filmu je vždycky podvod a ta druhá CGI. V případě Transformers to platí stoprocentně.  

7. Dinosauří komplexy

07 Michael Bay se nechá snadno vyprovokovat. Když loni Del Toro vyrobil obří roboty a obří monstra pro Pacific Rim a letos se objevila nová Godzilla, rozhodl se, že všem ukáže prostředníček a konečně na plátno přivede dinoboty. Obří kombinaci dinosaurů a autobotů, o které se řekne, že tu byla v pravěku, a teď se probouzí, aby zachránila happyend. Co na tom, že původní dinoboti v animáku byli tupí a infantilní, pro filmovou verzi se teď hodí, aby mohl Bay machrovat, že má největší roboty i dinosaury ze všech.  

8. Nikdy to neskončí

Když půjdete, zase to vydělá tři čtvrtě miliardy. Pátý díl už je v šuplíku, na scénáři k šestce se začíná dělat. Pásová výroba nikdy neskončí, renderovaní roboti nikdy nezestárnou a Transformeři budou zabírat místo a vysávat peníze, které by mohly dostat jiné, originálnější projekty. Volte svou peněženkou!  
TÉMATA

Podobné články

Doporučujeme

Další články