fb pixel 8 důvodů, proč jet na festival Mighty Sounds 2015 – G.cz
Vyhledávání

8 důvodů, proč jet na festival Mighty Sounds 2015

O nadcházejícím víkendu 3. až 5. července 2015 se na letišti Čápův Dvůr u Tábora koná svátek příznivců celé škály žánrů alternativní hudby – jedenáctý ročník festivalu Mighty Sounds. Pojďme si teď shrnout důvody, proč je právě Mighty u nás naprosto unikátní záležitostí.

Gement
Gement 19.6.2015, 11:05

1. Multi-žánrový line-up

Láká vás každoročně několik vybraných interpretů na tzv. žánrových festivalech, ale při představě třídenního monotématicky zaměřeného náporu metalu, ska nebo punku se vám dělají mžitky před očima? Při návštěvě Mighty Sounds se vám tohle nestane.

Line-up je poskládaný tak, aby v něm byl vyvážený prostor pro zástupce hned několika různých žánrů převážně alternativní hudební scény. Fanoušci moderního hardcoru si přijdou na své při setech hvězd jako Architects, Enter Shikari nebo Defeater, naopak oldschooleři ocení veterány Sick Of It All nebo třeba Off!. I pro zastánce stoner rocku a metalu se tu najde perlička – američtí Red Fang. Pro příznivce reggae Mighty Sounds letos mimo jiné přiveze populárního jamajského zpěváka jménem Protoje, z Jamajky zavítá i legenda 60kového ska Derrick Morgan. Jako zástupci amerického melodického punk rocku zahrají například Ignite nebo skate-punkoví Strung Out a ani tvrdší britská politická odnož punku nezůstane bez povšimnutí – reprezentovat ji budou například již přes 30 let fungující legendární anarchisti Conflict.

To je samozřejmě jenom zlomek z různobarevného složení Mighty interpretů. Je toho mnohem a mnohem víc. Přesvědčte se sami na ZDE.

2. Ekologie jako součást festivalu

Mighty Sounds je jedním z festivalů, které si dávají pozor na to, aby zanechaly co nejmenší ekologickou stopu. To se týká nejen svědomité práce úklidových čet, které dbají na to, aby místo konání festivalu – tedy letiště Čápův Dvůr u Tábora, nebylo působením Mighty nijak negativně poznamenáno. Svou roli hraje i důsledné třídění odpadu v celém areálu i zázemí festivalu a v neposlední řadě také celofestivalové využívání vratných plastových kelímků a dřevěného recyklovatelného nádobí včetně příborů ve stáncích s jídlem. Na Mighty jde vidět, že se festival této velikosti dá dělat i čistou cestou.

3. Široký výběr jídla a občerstvení

Na českých festivalech to dodnes často vypadá, jako by si organizátoři mysleli, že je rok 1991 a návštěvníkovi ke spokojenosti stačí mastná klobása s křenem a pivo. Řekněte ale sami – nezpříjemní vám celkový kulturní zážitek i možnost se kvalitně najíst a hlavně mít z čeho vybírat? Nemluvě o častém předpokladu pořadatelů hudebních akcí, kteří mají buransky pocit, že 100% návštěvníků jsou masožravci a do festivalového jídelníčku tedy nemusí patřit vegetariánská nebo veganská volba. Mighty Sounds naštěstí patří mezi festivaly, které si uvědomují, že žijeme v 21. století a široká nabídka jídel včetně vege pokrmů je součástí pokroku. Najdeme tu tedy celou škálu jak masných, tak neživočišných jídel všeho druhu, což je prvek, který při poslechu hudby jistě ocení každý.

4. Unikátní design a festivalový merchandise

Mighty se pyšní tradicí osobitého a originálního vizuálu, jehož výhradním autorem byl po dlouhá léta přední český umělec Marcel Musil, který nás bohužel v loňském roce navždy opustil. Nynější čerstvou podobu festivalového designu má na svědomí talentovaný mladý grafik Vojtěch „Woody“ Troják, jehož můžete na festivalu zastihnout i v roli frontmana psychobilly pecky Rocket Dogz. Kromě toho se Mighty Sounds může pochlubit i širokou sérií festivalového merchandise – tedy triček, mikin, kšiltovek apod., které na rozdíl od poměrně nudné tradice českých festivalů nenesou pouze jednotvárně logo Mighty, pocházejí totiž z dílny hned několika vybraných českých i zahraničních designerů. Každý z nich si se zadáním tématu Mighty poradil po svém a výsledek je v našich končinách naprostým unikátem.

5. Ideologický přesah

I přes svou rozrůstající se velikost a zasahování do širšího a širšího žánrového spektra Mighty Sounds zůstává za 11 let svojí existence stále subkulturním festivalem, a to přinejmenším v ohledu určitých zásad, za kterými si organizátoři pevně stojí. Jsou to zejména postoje vycházející ze základů punkové a hardcorové subkultury. Na Mighty tedy i přes názorovou a kulturní otevřenost není místo pro jakékoliv projevy rasismu, sexismu, homofobie nebo jinak agresivně xenofobních názorů. Festival také dává prostor velkému počtu různých charitativních organizací a neziskovek, jakožto i sociálním a ekologickým aktivistům různých druhů. Nevytrácí se tak punková konstruktivita a kritické myšlení a Mighty Sounds tak není jen další bezduchou zábavou na víkend, ale i místem, kde se protínají různá názorová spektra a dochází k diskuzi.

6. Mejdan roku na Čápáku

Mighty Sounds je nejen skvělou přehlídkou kapel, ale umí být i pořádně dekadentní zábavou. Na své si samozřejmě přijdou i klidnější návštěvníci, abstinenti nebo rodiny s dětmi, každý vymetač mejdanů a pařan ale ví moc dobře, že jeho největším svátkem v roce je právě tento červencový víkend a ve svém kalendáři má termín festivalu zakroužkovaný červeně a třikrát podtržený. Mighty Sounds se tak může stát i místem, kde hodíte za hlavu všechny své celoroční starosti a realitu všedního dne a dáte průchod divokosti a potlačovaným instinktům. Všechno samozřejmě v mezích slušnosti k ostatním návštěvníkům. I tak ale na Mighty není rozhodně o zábavu nouze!

7. Mimohudební program

Když už budete mít dost kapel a hudby všeobecně a nebude se vám chtít ani pít v jednom ze spousty barů a stánků, vždycky se můžete uchýlit k mimohudebnímu programu, který je nedílnou součástí Mighty Sounds. Jedná se například o sportovní aktivity, jako je turnaj ve fotbale nebo nohejbale, skim boarding (zvlášť v horkém letním počasí velice příjemná záležitost) nebo třeba U-rampa pro skateboardové exhibice. Sprejeři můžou ukázat své umění na graffiti stěně.

Jednou z největších mimohudebních součástí festivalu je pak program Radio 1 stage, který je z velké části divadelním stanem. Zde kromě několika zejména folkových nebo hip-hopových hudebních seskupení můžete shlédnout představení hned několika zajímavých divadelních souborů. Namátkou je to letos například soubor Vosto5 se svou talk show Kupé na Mighty nebo Divadlo F.X.Kalby se svými hrami Cela a 1000 věcí, co mě serou na motivy populárního blogu. Jak vidno, Mighty myslí v rámci kulturního vyžití opravdu na všechno.

8. Kult Mighty Sounds

Jedním z nejdůležitějších znaků Mighty Sounds (a vlastně i jedním z hlavních důvodů, proč se spousta návštěvníků každoročně na festival až fanaticky těší) je určitý kult, který se kolem Mighty za roky jeho existence vytvořil. Důvody, proč tomu tak je, jsou (kromě výše vypsaných) jednoduché. Přátelská, subkulturní a vlastně i svým způsobem rodinná atmosféra, která celý festival provází. Při návštěvě nemáte pocit, že jste na klasickém rockovém festivalu (čti lunaparku s hudebním doprovodem), ale nemůžete se zbavit dojmu, že jste jeho nedílnou součástí právě vy sami. Mighty Sounds do určité míry maže onu povýšenou hranici mezi organizátory, interprety a návštěvníky. A to do té míry, že častokrát poněkud nespravedlivě pejorativně používaný výraz Mighty People nabývá velice reálného významu. Mighty je výtvorem nadšených fanoušků punk rocku, hardcoru, metalu, ska, reggae, rock’n’rollu a dalších žánrů a nadšení je z festivalu cítit každým coulem. Pokud i vy milujete hudbu a dobrou zábavu, jste právě vy součástí celého toho divokého kolotoče s názvem Mighty Sounds!

A TADY se s blondýnou inspirujte, kam zabloudit na severu Čech.

Podobné články

Doporučujeme

Další články