fb pixel 8 důvodů, proč je Magdeburg pupek západního světa – G.cz
Vyhledávání

8 důvodů, proč je Magdeburg pupek západního světa

Pro naši západní civilizaci je hlavní město Saska-Anhaltska v lecčems důležitější než Praha.

Petr Bílek
Petr Bílek 27.4.2016, 16:21

Možná si matně uvědomujete, že Magdeburg je jakési město v bývalé NDR. Snad i víte, že dnes je hlavním městem německé spolkové země Sasko-Anhaltsko. Ovšem Magdeburg je zcela zásadní město pro celou západní civilizaci. Proč?

1. Magdeburg byl prvním sídlem Říše

Ota I. (912-973), sídlící právě v Magdeburgu, významně sjednotil východní část Franské říše, která se stala základem současného Německa, a zasloužil se o velký kulturní rozvoj. Stal se prvním císařem Svaté říše římské, do níž patřily i české země. V roce 955 porazil na Maďary na řece Lechu a zastavil tak maďarské rozpínání v Evropě. Lze říci, že se stal jedním ze zakladatelů Evropy, která později kulturně i politicky předčila celý svět.

2. Broadway je v Magdeburgu!

Tedy přesněji řečeno původní Broadway (široká ulice). V originále se jmenuje Breiter Weg a byla jednou z hlavních ulic Magdeburgu už ve 13. století. Někteří němečtí obchodníci z této ulice později odešli do New Yorku (tehdy ještě Nového Amsterodamu). Aby si připomněli své domovské město, postavili své domy a obchody tak jako na Breiter Weg v Magdeburgu a ulici pojmenovali Breedeweg. A když holandský Nový Amsterodam v roce 1664 zabrali Britové, přejmenovali město na New York a ulici na Broadway.

3. Pochází odtud přísloví „Kdo dřív přijde, ten dřív mele"

Poprvé se tato velmi důležitá zásada objevuje v Saském zrcadle, středověké právní knize, již sepsal Eike von Repkow (německy „Wer zuerst kommt, mahlt zuerst!“).

4. Za vznikem Spojených států amerických stojí magdeburský generál

Na počátku války o nezávislost Spojených států byla armáda spíše neorganizovanou tlupou dobrovolníků. Německý vojenský důstojník Friedrich Wilhelm von Steuben, pocházející z Magdeburgu, zavedl v této armádě disciplínu a účinnou bojovou taktiku i logistiku. Ve vojenských táborech tehdy panoval značný svičník a chaos. Von Steuben zavedl například efektivní rozložení stanů, nechal zřídit latríny umístěné na opačné straně než kuchyně. Baron von Steuben značně napomohl k tehdejšímu vítězství proti Angličanům a položil základy dnes nejsilnější armády světa. Jeho vojenské zásady byly tak progresivní, že se v armádě Spojených států používaly ještě dalších téměř 70 let.

5. Skupina Tokio Hotel pochází z Magdeburgu

S více než 7 miliony prodaných nahrávek je magdeburská skupina Tokio Hotel jednou z komerčně nejúspěšnějších kapel z německy mluvících zemí.

6. Magedburský vědec (a starosta) Otto von Guericke objevil vakuum

... respektive dokázal jeho vlastnosti při známém experimentu, když koně roztrhují dvě kovové polokoule, z prostoru mezi nimiž je odčerpán vzduch (uvnitř je vakuum). Ani šest párů koní koule neroztrhne. Pro své experimenty také vynalezl vývěvu na odčerpávání vzduchu. Bez vakua by Edison nevynalezl žárovku.

7. Je to čisté město

Magdeburg je druhé nejzelenější město Německa, z vodovodu tu teče extrémně kvalitní pitná voda pocházející z oblasti Colbitz Letzlinger Heinde.

8. V centru stojí Zelená citadela

Na dohled od katedrály, v níž je pohřben císař Oto I., stojí na místě zbořeného komunistického paneláku poslední stavba podle projektu rakouského architekta Hunderwassera. Fascinující dům je možné si částečně prohlédnout i zevnitř. Zelená citadela je mimochodem hlavně růžová.

A c3 důvodů, proč by Česko mělo být součástí Německa, najdete ZDE.

Podobné články

Doporučujeme

Další články