8 důvodů, proč je Den Díkuvzdání v USA důležitější než Vánoce

Obrázek uživatele Vaclav Rybar
27.11.2014, 19:00

Zatímco shánění dárků a věšení koulí mnohá náboženství ignorují a neslaví, šanci přejíst se, koukat na fotbal a vychytat slevy všichni přijímají s otevřenou náručí.

1. Večeře

epicerieboulud_com www.epicerieboulud.com Podle tradice ze sedmnáctého století se na stole o čtvrtém listopadovém čtvrtku objevují plody předchozí sklizně. Krocan, kukuřice, sladké brambory, fazole, klasické brambory, spousta zeleniny a samozřejmě dýňový koláč. Jídla je vždycky víc, než je kdokoliv schopen sníst, protože se slaví štědrost daná shůry. Pro většinu Američanů je to samozřejmě příležitost sletět se do rodinného hnízda. Celé generace - na rozdíl od Vánoc - slaví Díkuvzdání pohromadě.

2. Fotbal

fbschedules_com www.fbschedules.com Před večeří je potřeba trochu relaxovat. Zatímco ženy vaří a připravují, chlapi koukají na fotbal. Za tímto účelem už se dlouhá léta hraje několik fotbalových derby a v poslední době se přidalo i pár prestižních baseballových zápasů. O zábavu je tedy náležitě postaráno.

3. Televizní speciály

thanks_tv www.tvguide.com Seriály si většinou nenechají sezónní svátky ujít, takže se objevují epizody s Díkuvzdáním, vánočními oslavami nebo Sv. Valentýnem. I díky televizi tak průměrný Evropan ví, jak taková večeře na Den Díkuvzdání vypadá - všichni sedí u jednoho stolu kolem hromady jídla, které si každý navzájem podává a servíruje z obřích mís na vlastní talíř.

4. Zácpy

propertycasualty www.propertycasualty360.com Díkuvzdání je obdobím největšího přesunu domácího obyvatelstva. Synové a dcery jedou za rodiči nebo naopak, takže se na silnicích ocitá značná část populace. Kdo netvrdne v zácpě, ten tvrdne ve frontě na letišti. Stačí sebemenší vrtkavost počasí a tříhodinová cesta (což je tady v USA "do vedlejšího města") se může klidně ztrojnásobit. Proto dostávají Američané většinou na Díkuvzdání den předem a den poté volno. Studenti pak mají rovnou týden studijních prázdnin.

5. Pochod

adweek_com www.adweek.com Velkolepý pochod alegorických vozů a obřích nafukovacích monster proslavil obchoďák Macy´s, když jím chtěl upoutat na svoje produkty. Z marketingu se stala tradice a podobné pochody se dnes pořádají v řadě velkých měst. Ten newyorský je ale pořád největší a nejslavnější.

6. Nákupy

deseretnews_com www.deseretnews.com Black Friday je obdobím, kdy v podstatě všechny obchody nabízejí obří slevy. Zatímco Evropa se snaží tento svátek konzumu napodobit tím, že vám dá dvacetiprocentní slevy na loňské náušnice, v USA se zlevňuje všechno a často v absurdní míře. Chcete obří televizi s půldruhého metru velkou úhlopříčkou za čtyři tisíce, i když běžně stojí dvanáct? Máte ji mít! Některé slevy jsou ovšem pouze na pár kusů, které se nachází v konkrétním obchodě. Záběry lidí, jak se rvou o zboží, jsou tak tradičním koloritem černého pátku, který paradoxně začíná právě ve čtvrtek večer. Online slevy však trvají několik týdnů před a po tomto dnu, ke kterému se nedávno přidalo Cyber Monday - kyberpondělí se slevami na IT zboží.

7. Charita

dcmilitary_com www.dcmilitary.com Pokud neutratíte svoje peníze v obchodech, můžete je darovat na charitu. Den Díkuvzdání berou mnozí doslova a snaží se v ten den děkovat a pomáhat ostatním za svoje štěstí. V rámci charity se tak servíruje na ulici krocan bezdomovcům, pořádají se nejrůznější sbírky šatstva nebo nepotřebných věcí do domácnosti, jinde zas lidé nakoupí v krámě zboží a košík odevzdají na pokladě jako dar charitě.

8. Prezidentská milost

unskewtheview_com www.unskewtheview.com Tahle tradice začala už hodně dávno, ale až v posledních dvou dekádách k ní dochází pravidelně. Lidé posílají svému prezidentovi krocany, přičemž téměř každoročně prezident jednoho (živého) krocana vybere a v rámci speciální tiskové konference mu udělí milost. Někteří ptáci pak končí v mazlící zoologické, ale většina z nich stejně putuje na (jiný než prezidentský) talíř.


Komentáře

Doporučeno pro vás