fb pixel 8 důvodů, proč byste si měli udělat výlet k léčivému prameni svaté Zdislavy – G.cz
Vyhledávání

8 důvodů, proč byste si měli udělat výlet k léčivému prameni svaté Zdislavy

Příjemné jarní počasí je ideální příležitostí k výletu, který pro nás navíc může mít i fyzicky blahodárné účinky.

Veronika Kratochvílová
Veronika Kratochvílová 10.5.2016, 13:50

Pokud jste ještě neslyšeli o Zdislavině pramenu, je nejvyšší čas vypravit se k této studánce, načerpat energii a posilnit své zdraví. Tohle je 8 důvodů, proč se vypravit do okolí krásného hradu Lemberka poblíž Jablonného v Podještědí.

1. Turistický ruch sem zatím moc nedoléhá, zato ledová a křišťálově průzračná voda tryskající z úpatí pískovcového skalního hřbetu, oáza parkové přírody, empírový altán s lavičkami a kaple sv. Zdislavy zdobená osmi sloupy a masivní kopulí jsou ideálními lákadly i pro ta nejnáročnější romantická jarní dostaveníčka. I pro Pražáky.

2. Chemické složení vody v prameni sice není nijak mimořádné, zato by se o něm dalo říct, že je „ideální“. Zdislavina voda je vynikající pramenitou vodou vhodnou ke každodennímu pití, neboť obsahuje minimální množství dusičnanů. Nemalou zajímavostí je také fakt, že ačkoliv se poblíž pramene nachází největší česká uranová ložiska, voda téměř není radioaktivní. Zázraky se dějí!

3. Zatímco ve studánce je voda živá, asi 300 metrů vzdálené tmavé jezírko s přilehlou jeskyní obsahuje vodu mrtvou. Těsná blízkost živé a mrtvé vody má svůj význam nejen v pohádkách, ale také v přírodním léčitelství.

4. Zajímavý je i samotný příběh svaté Zdislavy. Vdávala se prý již v patnácti letech za Havla z Lemberka a do svých 30 let, kdy zemřela, stihla zplodit 4 děti a zapsat se do dějin národa. Traduje se o ní, že byla „dítkem milosti a dcerou světla“. Jako matka i léčitelka pomáhala až do úmoru svým bližním i cizím lidem a stala se tak patronkou rodin.

5. Zápisy v Dalimilově kronice tvrdí, že Zdislava pomocí pramene pomáhala navracet zrak slepým, ale hlavně malomocným, lidem s kožními chorobami, chromým a jinak vážně nemocným. To bylo údajně částečně možné díky naměřené nízké koncentraci boraxu ve studánce, který působí antibakteriálně.

6. Cestu k zámku lemují lípy, které zde byly vysázeny před mnoha sty lety. Když alej opustíte a dáte se směrem doprava, vyjdete na Vrchnostenský ovocný sad, odkud je nádherný výhled na nejvyšší horu Lužických hor Luž.

7. Za zmínku stojí také vodárenská věž z roku 1734, která se nachází pod hradem. Postavil ji pražský mistr Jakub Schedl na žádost tehdejšího majitele panství Filipa Josefa Gallase.

8. Osobnost Zdislavy z Lemberka je živá i v dnešní době. Její odkaz pomáhat potřebným a nemocným v nouzi je nadčasově inspirativní.

A TADY máte 18 odstrašujících důvodů, proč do severních Čech nejezdit.

Podobné články

Doporučujeme

Další články