S letošním podtitulem „Praskněte své bubliny!“ chce festival narušit předsudky, pohodlné nevědomí a fámy šířené českou společností.
Letos bude možné navštívit krom tradičních deseti pražských kinosálů také interaktivní cross-kino Neustadt a k tradičním panelovým debatám ve Francouzském institutu přibudou do programu rozšířené režisérské debaty po večerních projekcích.
Do 11. března 2015 můžete v Praze – a následně v dalších 33 městech České republiky – zhlédnout desítky filmových dokumentů, z nichž některé byste opravdu neměli minout.
1. Juliny sny
Příběh dívky z komunity bezdomovců, žijící na největší evropské skládce na předměstí Moskvy, která v šestnácti letech otěhotní. Je vůbec možné dostat se ze skládky pryč?
2. Možnosti tu jsou
Legendární skotský hudebník Edwyn Collins, který po těžkých mrtvicích přišel o vzpomínky, schopnost chodit, mluvit, malovat nebo hrát na kytaru, pomalu znovu nalézá svou paměť. „Podvodní hladina, šumící koruny stromů, záhyby prastarých vrstev kamenů… Atmosférické obrazy prolínající se s jemnou instrumentální hudbou přetrhává zvuk obtížně pronášených slov.“
3. Poslední sloní muži
Film o zvláštním vztahu domorodých obyvatel kambodžské provincie Mondulkiri ke slonům, kteří jsou podle nich lidé, jež se napili z posvátného jezera a snědli magickou rybu. Poslední „sloní muži“ ještě umí rozmlouvat s posvátnými silami a jejich příběh je poetický a jímavý.
Na trailer k filmu se podívejte ZDE.
4. Pixadores: sprejeři ze São Paula
Parta brazilských sprejerů, kteří prostřednictvím streetartového graffiti zanechávají revoluční vzkazy na nejnepřístupnějších místech São Paula, je pozvána na Berlínské bienále výtvarného umění. Že jejich počáteční nadšení rychle vystřídá rozhořčení, by se asi dalo očekávat…
5. Citizenfour
Výpověď bývalého analytika Americké bezpečnostní agentury (NSA) Edwarda Snowdena o tom, jak NSA masově shromažďuje data o soukromé elektronické komunikaci stovek miliónů lidí. Režisérka Laura Poitras začala dokument natáčet ještě předtím, než byly přísně tajné materiály zveřejněny a spustily mediální bouři. Letos si za něj vysloužila Oscara.
6. Snili jsme o životě
Minimalistický finský snímek, prokládaný černobílými animacemi bez patosu a manýry, zachycuje příběhy těch, kteří si v minulosti sáhli na život, a zároveň těch, jejichž příbuzní v tom byli úspěšní. Ti první i ti druzí se snaží znovu nalézt chuť do života.
7. Srbský právník
Co se odehrává v mysli obhájce Radovana Karadžiće, jednoho z největších válečných zločinců minulého století? V mládí sám musel před válkou uprchnout a teď hájí jednoho z jejích iniciátorů. Trápí se morální stránkou své práce, postupně však přichází o emoce a vyhořívá…
8. Královna ticha
Příběh hluché, desetileté Denisy, která žije v komunitě rumunských přistěhovalců v nelegálně postavené osadě ve Wrocławi. Neumí mluvit, žebrá a také ráda tančí ve stylu bollywoodských muzikálů. Operace, která ji má sluch částečně nahradit, bohužel nepřináší tak velkou životní změnu, jak se na začátku předpokládalo. Po projekci v úterý 3. března následuje režisérská debata s Agnieszkou Zwiefkou.
Typy na dokumenty, které je super vidět v teple domova, najdete ZDE.