8 znepokojivých věcí, které se udály v pátek třináctého – G.cz
Vyhledávání

8 znepokojivých věcí, které se udály v pátek třináctého

Zdroj: heiwaco.tripod.com

Mějte se dnes na pozoru. Nejsme sice pověrčiví, ale v tento den se dějí opravdu divné věci.

Veronika Doleželová
Veronika Doleželová 13.4.2018, 09:00

Dnes je pátek třináctého, a pokud se vám dnes stane něco nepříjemného, je holt velmi jednoduché hledat příčinu. Přitom jsme dříve takto pověrčiví nebyli. Pátek třináctého začal být považován za nešťastný den až v 19. století. Ovšem pověrčivost se samotnou třináctkou se táhne hlouběji do historie - už Židé ji považovali za nešťastnou, protože třináctým písmenem v hebrejské abecedě je M, které je prvním ve slově mavet, což znamená "smrt". Na Velký pátek byl navíc ukřižován Ježíš Kristus a při Poslední večeři mělo u stolu sedět třináct lidí - ten třináctý byl právě zrádce Jidáš.

Náznaky jsou jasné, pátek třináctého prostě nemá nikdo rád. A vzhledem k tomu, že i v historii tenhle den mnohokrát přinesl špatné události, nepřízeň a zkáza je s ním spojená dodnes. Které pátky třináctého byly nejvíce zničující?

13. října 1307

Tento den zahájil francouzský král Filip IV. Sličný pronásledování proti templářům. Mnoho rytířů zahynulo při mučení a na popravištích. Řád templářů s tímto dnem zanikl a dodnes jeho následovníci považují pátek třináctého za nešťastný den.

13. srpna 1521

Španělský conquistador Hernán Cortés konečně dobyl 13. srpna 1521 město Tenochtitlán a zajal nového aztéckého vládce Cuauthémoka. Tím pro Španělsko dobyl Aztéckou říši, které se stalo novým vícekrálovstvím Nové Španělsko a Tenochtitlán byl přejmenován na Ciudad de México (Mexico City).

13. listopadu 1789

Benjamin Franklin napsal svému příteli dopis, ve kterém se zmínil, že "na tomto světě není nic jisté, kromě daní a smrti".

13. září 1940

Tento den mohl od základů změnit dění 2. světové války. Luftwaffe si totiž za cíl vybralo Buckinghamský palác, kde zrovna přebýval král Jiří VI. se svou manželkou Alžbětou. Královskému páru se naštěstí nic nestalo, několik členů personálu ovšem bylo zraněno. Domácnost hlavní britské rodiny si ale při útoku zachovala pověstný klid. Byla zničena kaple paláce a naštěstí nikdo na následky zranění nezemřel. Nakonec se zjistilo, že na palác a jeho okolí dopadlo šest bomb.

13. červen 1952

Švédské vojenské letadlo typu Douglas DC-3A s osmičlennou posádkou vysoce postavených důstojníků leteckých sil. Krátce po odletu se letadlo odmlčelo a podle všeho se ztratilo někde v blízkosti ostrova Gotska Sandön. O tři dny později byl při pátrání po letounu sestřelen švédský létající člun a vyvstalo podezření, že za incident mohou Rusové.

13. listopad 1970

Zničující cyklón Bhola tehdy zasáhl Bangladéš a indické Západní Bengálsko. Nejen bouře, ale i vzedmutá mořská hladina připravily o život téměř půl milionu lidí v nízko posazených oblastech podél delty řeky Gangy. Dodnes se na Bholu vzpomíná jako na nejhorší tropický cyklón všech v zaznamenané historii.

13. září 1996

Vražda Tupaca Shakura je dodnes velkým milníkem v historii. Teprve 25letý rapper zemřel šest dnů poté, co byl v Las Vegas několikrát postřelen. Jeho smrt na pátek třináctého navíc u řady fanoušků vyvolává otázku, jestli náhodou Tupac není stále naživu - stejně jako Elvis, Hitler, nebo Marilyn Monroe.

13. ledna 2012

Luxusní výletní loď Costa Concordia ztroskotala v mělčině podél toskánského pobřeží a z příjemné plavby se tak pro stovky turistů stala noční můra. Cestující musela společnost nejdříve evakuovat pomocí záchranných člunů, loď se ale natočila na bok a do záchranné akce se tak zapojily i vrtulníky. I tak zemřelo 32 cestujících. Záchranné akce trvaly do sobotního rána. Navíc kapitán lodi, který nehodu způsobil, palubu opustil už v pátek večer a zasloužil si tím trestní stíhání i odsouzení veřejností.

A tady máte geniální způsob, jak se zabavit na letišti.

Podobné články

Doporučujeme

Další články