fb pixel 8 chorob a bolístek, které si můžete z dovolené přivést domů – G.cz
Vyhledávání

8 chorob a bolístek, které si můžete z dovolené přivést domů

Z dovolené od moře si můžete přivést i něco jiného než suvenýry.

Dominik Landsman
Dominik Landsman 6.8.2017, 06:23

Nebezpečí na nás číhá všude. Ani na dovolené si nedá pokoj. Pokud pomineme možnost, že s vámi spadne letadlo, na dálnici se vybouráte nebo řidič autobusu pošle autobus i s vámi ze srázu, pořád na vás ještě číhají choroby a různé bolístky.

1. Malárie

A začínáme hezky zostra. Malárie na vás nečeká pouze kdesi v Africkém vnitrozemí. Malárii můžete výhodně získat i v některých končinách v Egyptě. Stačí se nechat napadnout infikovaným komárem a o suvenýr z dovolené máte vystaráno.

2. Břišní tyfus

Tato lahůdka na vás čeká v Tunisku, Egyptě či Alžírsku. Nakazit se můžete buď kontaminovanou vodou anebo z nedostatečně tepelně upraveného masa. Naštěstí se toto netýká Čechů, bo ti na dovolenou vždy nasmaží plnou krosnu řízků. Takže jenom ta voda.

V těchto destinacích se doporučuje pít výhradně balenou vodu a nepoužívat led. Pokud chcete led, přivezte si z domu balený led.

3. Faraonova pomsta

Tento romantický průjem, který vás přišpendlí k záchodové míse na značnou část pobytu, opět číhá v Egyptě. Naskýtá se samozřejmě otázka, proč se tedy do toho Egypta vlastně jezdí. Malárie, břišní tyfus a faraonova pomsta, to není jistě žádné turistické lákadlo.

4. Žlutá zimnice

Krvácivé horečnaté onemocnění, kdy nakažený zvrací černou natrávenou krev a krvácí pod kůži. To je rozhodně něco, co si z dovolené chce odvést máloco. A kdeže k této lahůdce můžete přijít? Je to překvapivé, ale třeba i v Chorvatsku nebo Bulharsku. Žlutou zimnici přenáší tygří komár, původně z Asie, který se v Jižní Evropě již plně aklimatizoval. Výskyt je sice velmi řídký, ale ta šance tam pořád je.

5. Horečka Dengue

Další paráda, kterou přenáší tygří komár. Přidaná hodnota této nemoci je, že se nedá léčit a medikamenty se pouze zmírňují příznaky. Horečka vám přinese takové vymoženosti, jako slepota, ztuhnutí svalů nebo poruchy chůze. Nechybí rovněž krvácení všeho druhu. Ono možná lepší se v Egyptě několikrát denně posrat, než se v Chorvatsku nakazit tímto mazlíkem.

6. Žralok

Ve Středozemním moři nalezneme 47 druhů žraloků a většina z nich žije na Jadranu. Nejčastějším druhem je sice tem malej chcípák máčka skvrnitá, co vám tak maximálně ukousne s vypětím všech sil článek jednoho prstu, když ji necháte, ale byl zde několikrát pozorován i bílý žralok o délce několika metrů. Ten by ten článek prstu vzal z gruntu i s celou rukou.

7. Ropušnice

Tato malá zrůdička, která dorůstá maximálně třiceti centimetrů, vás sama od sebe nenapadne. Aby vám něco udělala, musíte na ni šlápnout. Ráda totiž jen tak polehává na dně, proto její zašlápnutí není nikterak nereálné. Jedové trny hřbetních a prsních ploutví si na vaše obnažené chodidlo brousí zuby. V místě poranění se často objeví otok a bolest může trvat i několik dní. Navíc na sebe může vázat i další problémy jako je mdloba, blouznění, změna srdečního rytmu, paralýza či zvracení.

8. Zlomené srdce

Pokud jste šestnáctiletá puberťačka, hrozí, že si z dovolené odvezete zlomené srdce. Ten místní hezounek, který vás klátil na pláži a říkal, že vás miluje, vám ani nezavolal. A to říkal, že jste jeho životní láska. Dokonce i náramek z mušliček vám udělal. Teď máte zlomené srdce, syfilis a možná jste těhotná.

A TADY máte 7 důvodů, proč společná dovolená prověří váš potencionální vztah víc než společné bydlení

Podobné články

Doporučujeme

Další články