8 českých pomníčků zahraničních válečných misí – G.cz
Vyhledávání

8 českých pomníčků zahraničních válečných misí

V Afghánistánu tragicky vyhasly životy hned čtyř českých vojáků. Tyto oběti bohužel nejsou v historii českých zahraničních misí osamocené...

Václav Rybář
Václav Rybář 8.7.2014, 18:27

Na následujících řádcích vzpomínáme na přímé oběti válečných konfliktů. Životy několika českých vojáků bohužel vyhasly i při nehodách vojenských transportérů či vrtulníků (tragická srážka vrtulníku Mi-17 na misi SFOR stála život celou trojčlennou posádku). Věnujme jim všem minutu ticha.

1. Mise UNCRO (Chorvatsko) – 4. srpna 1995

valeszeman Pomník Petra Valeše a Luďka Zemana v chorvatském Ljubovu u silnice vedoucí na bývalé stanoviště sil OSN (Foto: www.veterani.army.cz) Rotný Luděk Zeman a četař Petr Valeš zemřeli na následky střelných zranění utrpěných během ostřelování pozorovacího stanoviště OSN. Oba byli posmrtně povýšeni na podporučíky.

2. Mise SFOR (Bosna a Hercegovina) – 13. července 2001

1206_001_zapadlo_b_krupa_xbih Pomník Ivana Zapadla u bývalé základny SFOR v Bosanské Krupě, pohřben je v severočeském Úštěku (Foto: Josef Rakouský) Praporčík Ivan Zapadlo, příslušník 5. mechanizovaného praporu, zemřel na následky výbuchu minometného granátu, který se snažil zneškodnit. Posmrtně byl povýšen na podporučíka.

3. Mise KFOR (Kosovo) – 30. července 2006

Praporčík Lubomír Bejdák byl členem vojenské policie 9. kontingentu. Jeho tělo našel kolega v obytném kontejneru na vojenské základně. Smrt byla způsobena střelným zraněním.

4. Mise ISAF (Afghánistán) – 17. března 2008

Milan Štěrba, úmrtí, armáda, vojsko ,  Blesk 22.03.2008 Rakev s Milanem Šterbou na letišti v Kbelích 22. března 2008 (Foto: Profimedia.cz) Praporčík Milan Štěrba zemřel na jihu Afghánistánu po útoku sebevraha. Další dva čeští vojáci byli zraněni, zemřeli i dva jejich dánští kolegové. Milan Štěrba byl posmrtně povýšen na poručíka.

5. Mise ISAF (Afghánistán) – 30. dubna 2008

Rotný Radim Vaculík řídil vůz Humvee při cestě na základnu Shank v provincii Logar. Vůz najel na nástražnou minu a Vaculíka na místě usmrtil. Jeho nadřízený byl zraněn těžce, další dva vojáci lehce. Radim Vaculík byl posmrtně povýšen na praporčíka.

6. Mise OMLT ISAF (Afghánistán) – 31. května 2011

profimedia-0095529316 10. června 2011, poslední rozloučení s rotmistrem Robertem Vyroubalem zvaným Virus (in memoriam povýšený do hodnosti poručíka) v kapli sv. Máří Magdalény na hřbitově v Bouzově na Olomoucku (Foto: Luděk Peřina/ MAFRA/Profimedia.cz) Rotmistr Robert Vyroubal zemřel v obrněném vozidle Iveco poté, co najelo na nástražnou minu. Další dva vojáci byli zraněni lehce, nehodu nepřežil ani afghánský tlumočník, který jel ve vozidle s nimi. V únoru 2013 přejmenovali čeští vojáci afghánskou základnu Solthan Kheyl na Vyroubal Czech Camp.

7. Mise OMLT ISAF (Afghánistán) – 9. října 2011

pohřeb-úmrtí-voják-Adrian Werner-Albrechtice-Blesk 16.10.2011 Ještě živý a zdravý (Foto: Profimedia.cz) Rotmistr Adrian Werner byl při útoku na stanoviště v provincii Vardak těžce zraněn a převezen do Česka, kde po třech měsících léčení v olomoucké vojenské nemocnici svým zraněním podlehl.

8. Mise OMLT ISAF (Afghánistán) – 8. července 2014

Rotmistr D. B., četař I. K., desátník J. Š., desátník L. L. se stali oběťmi útoku sebevražedného atentátníka nedaleko základny Bagrám. Při útoku byl těžce zraněn i další český voják, rotmistr J. L, ale jeho stav je již stabilizován. Bomba explodovala v davu lidí, se kterým čeští vojáci právě mluvili. Mezi oběťmi z řad civilistů jsou i děti. profimedia-0195002532 Ilustrační fotka z letošního května - čeští vojáci ze 4. brigády rychlého nasazení poblíž letiště v Bagrámu, kde dnes došlo k osudnému atentátu (Foto: Profimedia.cz)

TÉMATA

Podobné články

Doporučujeme

Další články