8 bodů, kterými se řídit, abyste napsali úspěšný český seriál

Nemáte práci? Chcete si vydělat peníze? Napište scénář! Stačí se řídit následujícími body.

1. Musí tam hrát Dana Morávková

Dana Morávková, herečka pro nás z nepochopitelného důvodu považována za krásnou a šarmantní, musí hrát povinně ve všem od reklam na jogurty proti prdění, po vážné seriály o rakovině. Když tam není Dana, nemá to duši.  

2. Musí tam hrát Tereza Kostková

Už jste někdy viděli český seriál bez Terezy Kostkové? Ne. Dokonce byla i první adept na roli Ozzáka v Comebacku, ale pak se ukázalo, že je zaneprázdněná hraním v dalších 368 seriálech, takže to vzal Dejdar.  

3. Musí to být o lékařích

Lékařské prostředí je ideální – je tam smrt a nemoc, čili drama, nemocnej navíc může bejt každej, mluví se tam o věcech, kterejm obyčejný lidi nerozumí, takže si scénáristi můžou vymejšlet kraviny a všechny základní charaktery doktorů už před padesáti lety napsal Dietl do Nemocnice, takže je co vykrádat.  

4. Odchod ze seriálu = smrt

Z českého seriálu se jinak než skrz smrt nedochází. Úmrtnost je tedy děsivá a je to celkem dost morbidní, když během dvou let některým postavám pomře půlka rodiny, Čestmíru Mázlovi už třetí manželka v řadě a všichni se nadále tváří, že je to naprosto normální a běžné.  

5. Lidi nesmí používat mobily nebo internet

Mobily a internet a vůbec veškerá moderní komunikační technologie je scénáristům trnem v oku, protože to znamená, že nemůžou půlku epizody rozehrávat scénu na téma někdo někoho hledá a nemůže ho najít a je to drama. Nástupem mobilů a internetu se prostě eliminuje asi 90 procent možných zápletek v ději a tak scénáristé existenci něčeho, skrz co se rychle dozvíte, jestli vaše dítě žije, v podstatě ignorují.  

6. Musí tam být „vtipná“ postava

Vždycky je tam někdo, s kým se debilové ztotožní, říkaj mu křestním jménem i v rozhovorech mimo téma seriálů (Ta Babeta, to je číslo, viď táto) a mají ho rádi, protože je nešikovný, hloupý a zbytečný jako oni sami.  

7. Musí tam být moudrý starý muž

Dobrý je, aby měl příjmení ptáka (doktor Sova, doktor Čížek) a často koukal zamyšleně do dáli a říkal ty věty, co si lidi posílají v řetězových emailech a píšou do statusů na Facebooku.  

8. Vznik vztahu musí trvat půl série a vztah potom dvě epizody

Vztah mezi dvěma postavami často vzniká i polovinu seriálu a když už si konečně dají pusu nebo se spolu vyspí a divák je spokojen a přeje jejich osudové lásce, během dvou epizod se rozcházejí, popřípadě jeden z nich umírá. Šťastné vztahy v seriálech neexistují, protože by nebylo o čem psát a co hrát.

Komentáře

Doporučeno pro vás