8 bodů, kterými se řídit, abyste napsali úspěšný český seriál – G.cz
Vyhledávání

8 bodů, kterými se řídit, abyste napsali úspěšný český seriál

Nemáte práci? Chcete si vydělat peníze? Napište scénář! Stačí se řídit následujícími body.

Markéta Lukášková
Markéta Lukášková 18.5.2014, 18:00

1. Musí tam hrát Dana Morávková

Dana Morávková, herečka pro nás z nepochopitelného důvodu považována za krásnou a šarmantní, musí hrát povinně ve všem od reklam na jogurty proti prdění, po vážné seriály o rakovině. Když tam není Dana, nemá to duši.  

2. Musí tam hrát Tereza Kostková

Už jste někdy viděli český seriál bez Terezy Kostkové? Ne. Dokonce byla i první adept na roli Ozzáka v Comebacku, ale pak se ukázalo, že je zaneprázdněná hraním v dalších 368 seriálech, takže to vzal Dejdar.  

3. Musí to být o lékařích

Lékařské prostředí je ideální – je tam smrt a nemoc, čili drama, nemocnej navíc může bejt každej, mluví se tam o věcech, kterejm obyčejný lidi nerozumí, takže si scénáristi můžou vymejšlet kraviny a všechny základní charaktery doktorů už před padesáti lety napsal Dietl do Nemocnice, takže je co vykrádat.  

4. Odchod ze seriálu = smrt

Z českého seriálu se jinak než skrz smrt nedochází. Úmrtnost je tedy děsivá a je to celkem dost morbidní, když během dvou let některým postavám pomře půlka rodiny, Čestmíru Mázlovi už třetí manželka v řadě a všichni se nadále tváří, že je to naprosto normální a běžné.  

5. Lidi nesmí používat mobily nebo internet

Mobily a internet a vůbec veškerá moderní komunikační technologie je scénáristům trnem v oku, protože to znamená, že nemůžou půlku epizody rozehrávat scénu na téma někdo někoho hledá a nemůže ho najít a je to drama. Nástupem mobilů a internetu se prostě eliminuje asi 90 procent možných zápletek v ději a tak scénáristé existenci něčeho, skrz co se rychle dozvíte, jestli vaše dítě žije, v podstatě ignorují.  

6. Musí tam být „vtipná“ postava

Vždycky je tam někdo, s kým se debilové ztotožní, říkaj mu křestním jménem i v rozhovorech mimo téma seriálů (Ta Babeta, to je číslo, viď táto) a mají ho rádi, protože je nešikovný, hloupý a zbytečný jako oni sami.  

7. Musí tam být moudrý starý muž

Dobrý je, aby měl příjmení ptáka (doktor Sova, doktor Čížek) a často koukal zamyšleně do dáli a říkal ty věty, co si lidi posílají v řetězových emailech a píšou do statusů na Facebooku.  

8. Vznik vztahu musí trvat půl série a vztah potom dvě epizody

Vztah mezi dvěma postavami často vzniká i polovinu seriálu a když už si konečně dají pusu nebo se spolu vyspí a divák je spokojen a přeje jejich osudové lásce, během dvou epizod se rozcházejí, popřípadě jeden z nich umírá. Šťastné vztahy v seriálech neexistují, protože by nebylo o čem psát a co hrát.
TÉMATA

Podobné články

Doporučujeme

Další články