8 bizarních poruch spánku, kterými možná také trpíte – G.cz
Vyhledávání

8 bizarních poruch spánku, kterými možná také trpíte

Nemůžete spát při úplňku? Budíte se v noci kvůli stresu v práci? To ještě nic není, existují lidé, kteří mají se spánkem daleko závažnější problémy. A ty bychom vám fakt nepřáli.

Tomáš Marný
Tomáš Marný 4.9.2014, 11:00

   

1. Sexsomnia

Pokud se ráno probudíte a partner či partnerka vám vykládá, jak jste v noci řádili, kolik z toho bylo orgasmů a vy si nic nepamatujete, tak pravděpodobně trpíte sexsomnií. Ale nebojte, nejste v tom sami, touto poruchou spánku trpí 11 procent mužů a 4 procenta žen...  

2. Somnambulistická porucha příjmu potravy

o-FRIDGE-NIGHT-facebook http://huffingtonpost.com Pro pořádek - somnambulismus je česky náměsíčnost, ale to nezní tak učeně. Nicméně až se vám přihodí, že se ráno probudíte v posteli pobodaní od vidličky či pořezaní od nože a nebudete vědět, která bije, vězte, že se ve spánku pilně stravujete. Někdy se dokonce povede poruchu odhalit až poté, co dotyčná osoba nevysvětlitelně přibere, aniž by přes den nadměrně jedla.  

3. "Nečtyřiadvacetihodinová" porucha spánku

Na světě existuje i poměrně dost lidí, jejichž biologické hodiny prostě tikají jinak než ve čtyřiadvacetihodinovém rytmu. Jejich den má tak třeba 28 nebo 30 hodin a oni tak spí v různé dny v různou dobu. Touto poruchou bývají také často postiženi nevidomí, kteří nevidí, kdy je venku světlo a kdy je tma.  

4. Narkolepsie

narcolepsy-man-sleepbetterlivebetter.net http://sleepbetterlivebetter.net Narkolepsie je poměrně známá a stejně tak nebezpečná. Postižení jedinci mohou totiž usnout prakticky kdykoliv i kdekoliv, klidně i během běhu, chůze nebo při cestě do práce za volantem vozu. V okamžiku se dostanou do stavu REM (Rapid Eye Movement), tedy do snové fáze, a zůstávají v ní až do probuzení.  

5. Syndrom spící krásky

Mezi lékaři zatím vcelku neprobádaný syndrom, který potkává zejména děti do dvanácti let. Ty mohou klidně i několik měsíců fungovat normálně, ale pak najednou usnou a spí třeba dva týdny bez přestávky.  

6. Kataplexie

Kataplexie postihuje v průměru pět lidí z 10 000. Ale když se projeví, stojí to za to. Je příbuzná s již zmíněnou narkolepsií, odlišností je, že ji vyvolá silné citové vzepětí, případně šok. Jsou známé případy, kdy kataplexii spustil upřímný smích uprostřed křižovatky.  

7. Syndrom náhlé neočekávané noční smrti

Tohle už je trochu ostřejší porucha a úplně vám ji nepřejeme. Naštěstí jsou její případy nejčastější v jihovýchodní Asii. Nikdo neví, co se vlastně s dotyčnými děje, ale prostě večer jdou spát a ráno už se neprobudí...  

8. Spánková paralýza

Postižení spánkovou paralýzou se občas ráno probudí a i když jsou při smyslech, tak se nemohou ani pohnout, protože neovládají své svalstvo. Občas k tomu navíc přidají i halucinace, při kterých je pronásledují různí ďáblové, temné stíny či vetřelci.  
TÉMATA

Podobné články

Doporučujeme

Další články