fb pixel 7 zbraní, které si kosmonauti odvezli na orbit – G.cz
Vyhledávání

7 zbraní, které si kosmonauti odvezli na orbit

Ve vesmíru nikdo neslyší váš křik. A možná byste se divili, ale ISS je plná zbraní, se kterými můžete udělat rychlý proces nejen s mimozemšťany. Co všechno zvládli muži ve skafandrech tam nahoru propašovat?

Václav Rybář
Václav Rybář 7.12.2017, 08:00

1. Švýcarák

Vypadá to jako logická volba, ale klasiku od Victorinoxu poslali do vesmíru až na konci sedmdesátých let. Předtím si Sověti i NASA vozili vlastní pižlátka. Na ISS už ale najdete jen švýcaráky - jsou to samozřejmě speciální verze, ale jejich víceúčelovost šetří místo i hmotnost. A při startu rakety je každý gram dobrý. K obraně či útoku se ale tyhle nástroje moc nehodí, takže např. NASA vybavuje astronauty i speciálním loveckým nožem. To kdyby klepali na dveře mimozemšťani.

2. Mačeta

Čím jiným byste chtěli useknout mimozemskou sasanku nebo třeba kolečko vysočiny? Mačeta je na palubě ze stejného důvodu jako většina ostatních zbraní - po návratu na povrch se může stát, že modul ztroskotá daleko od civilizace a astronauti se budou muset proklestit terénem. Rusové mají klasickou "hloupou" mačetu, ta americká vypadá víceúčelově, ale oddělit hlavu od trupu by asi zvládly obě.

3. Penetrátor

Tahle divná ostrá tyčka byla na palubě Apolla a slouží k rozrušování měsíční horniny. Jinými slovy tohle extrémně drahé a sofistikované šťourátko použijete při sběru měsíčních vzorků, kdyby ty šutry byly opravdu hodně nepoddajné. Fanoušci hororů samozřejmě v tomhle nástroji okamžitě vidí bodnou zbraň, která projede do těla oběti jako nůž do másla zapomenutého na kuchyňské lince. Penetrace bez legrace.

4. Golfová hůl

O hraní golfu na Měsíci jste určitě slyšeli. Stejně jako všechny ostatní nástroje, je i tahle golfová hůl v zásadě nerozbitná, takže s ní můžete někoho pohodlně umlátit. I když pohodlně, ve snížené gravitaci se vám bude složitě rozmachovat a zasadit opravdu velkou ránu si vyžádá dost námahy. Navíc už golfové bagy nepatří do základní výbavy, takže budete jen obtížně vysvětlovat, proč si vezete své oblíbené železo na ISS.

5. Páčidlo

Pro fanoušky videohry Half-Life jasná volba. Páčidlo řeší spoustu nenadálých problémů i ve vesmíru, takže na Mezinárodní vesmírné stanici nesmí chybět. Opět platí, že se do toho v nulové gravitaci musíte opravdu položit, aby mělo svou účinnost, ale je to bytelný kus železa, který dobře padne do ruky. A kdybyste si nevěřili, ve výbavě stanice jsou i elektrické příklepové vrtačky.

6. TP-82

Sovětský dar intergalaktické ofenzívě. Víceúčelová pistole TP-82 střílí broky, standardní náboje i světlice, podle toho, jak ji nastavíte. Pokud místo Moskvy přistanete na Sibiři a kolem vás se začnou srocovat vlci, určitě její zásobník oceníte. Od konce šedesátých let patřila k povinné výbavě, ale zhruba před deseti lety byla nahrazena standardní příruční pistolí, protože speciální střelivo do TP-82 definitivně zmizelo z ruských skladů.

7. Paprskomet

A končíme se zbraní opravdu jak ze sci-fi, prototypy laserových kanónů sovětské výroby. Měly sloužit k oslepení nebo zneškodnění nepřátel, ať už mimozemských nebo kapitalistických. Případně k dělání děr do jejich lodí nebo satelitů. Jestli je Sověti někdy použili, to se asi nikdy nedozvíme, ale prý měly dostatečnou sílu, aby jejich paprsky prošly skrz naskrz skafandrem.

A TADY se podívejte do potopené lodi Costa Concordia.

Podobné články

Doporučujeme

Další články