fb pixel 7 věcí, které kočky dělají, protože si nemohou pomoct. Může za to instinkt – G.cz
Vyhledávání

7 věcí, které kočky dělají, protože si nemohou pomoct. Může za to instinkt

Miliony let budované instinkty nemůže vymazat nějaké ochočení dvounohými tvory. Kočka domácí je pořád šelma a taky se podle toho chová. A na všechny otazníky v očích jejích páníčků existuje snadná odpověď.

Václav Rybář
Václav Rybář 23.2.2018, 11:20

1. Rozškrábou všechno v dohledu

Nábytek, pohovky, dveře. Kočka si potřebuje obrousit drápky pro případný souboj nebo prostě pro čtvrcení případné kořisti. Koupíte jí škrabadlo a stejně terorizuje nohu od židle? Možná je prostě jen dřevěnější a víc jí evokuje strom, který podvědomě vyhledává.

2. Lezou na nejvyšší místo v pokoji

Kočka je zvyklá mít rozhled, aby mohla pozorovat svou kořist hezky z nadhledu a ve vhodný okamžik po ní skočit. Po skříních tedy neleze proto, aby vám předvedla svou akrobacii, jednoduše jí to velí její pud. Snažte se to pochopit a v rámci možností kočce tyhle výlety do korun „džungle“ usnadnit.

3. Schovávají se v krabicích

Fascinace koček papírovými krabicemi a šuplíky má taktéž jednoduché vysvětlení. Kočka je zvyklá využívat svého bezprostředního okolí a hledat ideální úkryty. V krabici je jištěná stěnami, takže ví, že se k ní vetřelec (resp. predátor) dostane jen z jedné strany. A tu si šelma bedlivě hlídá. Prolézání nových krabic je pro ni nejen hrou, ale také zkoušením potenciálních úkrytů před nebezpečím.

4. Honění hraček, provázků a laserů

Všechny tyhle ocásky, plyšové myšky nebo jen poletující světélka představují pro kočku kořist. Někdy se podobá opravdové myši, někdy ne, ale kočičí instinkt v prvním momentě reaguje bez potřebné analýzy situace. A vlastně i ve chvíli, kdy kočka moc dobře ví, že nejde o živou myš, přistupuje na vaši hru v rámci tréninku.

5. Vyšilují z okurek a ponožek

Relativně nedávno internet zachvátila videa s kočkami uskakujícími metr do vzduchu v šíleném děsu. Stačilo za jejich záda nastražit okurku, a jakmile ji kočka zmerčila, byl oheň na střeše. V prvním okamžiku totiž šelma vidí v okurce, nebo třeba i zatoulané ponožce, hada. Nemá čas ověřit situaci, had je pro ni nebezpečný nepřítel, a tak se rychle vydává na úprk, vědoma si rychlosti, s níž se může had vymrštit. Okurku pak sleduje z uctivé vzdálenosti, než se odváží na další průzkum. Je to prostý pud sebezáchovy.

6. Shazují věci ze stolu, poličky, odkudkoliv

Tahle kočičí hra má hned několik příčin. Jednak jde o to, že si kočky vždycky troufají na cokoliv, s čím mohou pohnout, do čeho mohou vrazit. Skleněné těžítko nebo prázdný hrnek jsou prostě kořisti. Jakmile do sebe nechají strčit packou a nevrátí ránu nebo neutečou, je to pro kočku znamení, že je pánem. A to jí samozřejmě dělá dobře. Jakmile kočka něco postrčením přes okraj rozbije a vy rychle přiběhnete, je s vámi ámen. Kočka si totiž uvědomí, že podobným kouskem získá vaši pozornost. Pokud je hladová nebo se nudí, můžete počítat s dalšími střepy.

7. Vrní

Kočky vrní, když jsou šťastné, když jsou hladové, ale i ve chvíli, kdy se bojí nebo jsou stresované. Vědci zjistili, že určitá frekvence kočičího vrnění spouští v těle regeneraci tkání. Kočka tak vlastně přechází do samoobnovovacího režimu a často nemá nad svým vrněním přímou kontrolu. Vrnění většinou znamená, že je spokojená a cítí se bezpečně, proto kočky začínají vrnět na našem klíně nebo v pelíšku, ale nemusí to tak být vždy. Vrnění je každopádně reflex, o kterém rozhoduje stav těla, nikoliv stav mysli.

A TADY se podívejte, proč by se lidé měli chovat jako psi.

Podobné články

Doporučujeme

Další články