fb pixel 7 úžasných faktů o spermiích, které jste určitě nevěděli – G.cz
Vyhledávání

7 úžasných faktů o spermiích, které jste určitě nevěděli

Zdroj: Envato Elements

Když přijde řeč na spermie, většina lidí začne mít najednou naspěch. Uznáváme, není to zrovna téma, které je vhodné vytahovat na schůzce s obchodním partnerem, ale i přesto věříme, že by si člověk měl darovat pravidelnou dávku úžasu. No a co si budeme povídat, tihle malí plavci s kloboukem na hlavě jsou úžasní víc než dost.

Komerční sdělení 21.12.2021, 13:30

Spermie nosí elegantní a silně chemické klobouky

Možná je slovo “elegantní” to poslední, co byste o spermiích řekly, ale klobouk dolů, i při té miniaturní velikosti si zachovávají fazónu. Dopomáhá jim k tomu klobouček zvaný akrozom, který je možná stejně magický jako klobouk pana Taua. Narozdíl od něho však obsahuje silné chemikálie, které se uvolní, jakmile se spermie připojí k vajíčku. Díky nim se “roztaví” vnější povrch vajíčka a vyvrtá se díra, do které spermie pronikne a vyloží svůj genetický náklad.

Spermie není totéž, co semeno

Pro případ, že se se vám uzda společensky nežádaných témat přece jenom popustí, necháváme vám tu i lekci z terminologie. Mnoho lidí totiž termíny “sperma” a “semeno” zaměňuje, to ale není správně - semeno je tekutina, která “vystřelí” z penisu během ejakulace, kdežto spermie je mikroskopická zárodečná buňka ve tvaru pulce, která má za úkol jediné: oplodnit vajíčko. Spermií je v jedné dávce semene až 200 milionů, ale zdaleka tam nejsou samy: ejakulát (semeno) tvoří také řada minerálních látek, fruktóza a stovky různých bílkovin.

Spermie už byly vystřeleny i do vesmíru

Do vesmíru se už poslalo kde co, ale spermie přišly na řadu až nedávno. V rámci projektu Micro-11 je tam jako zmrazený vzorek vyslala NASA, a to aby zjistila, jak mužské pohlavní buňky reagují na mikrogravitaci a zda by se lidé mohli rozmnožovat ve vesmíru.

Studna, která nikdy nevyschne

Narozdíl od žen je v mužské reprodukční fabrice nepřetržitý provoz. Zatímco ženy se rodí s danou zásobou vajíček, které budou mít v životě k dispozici, u mužů je to jiné - produkují spermie každý den od rána do večera, a to po celý svůj život. S přibývajícími lety spermie samozřejmě ubírají na rychlosti a jejich DNA je trochu fragmentovanější, nicméně platí jediné: studna mužských stvořitelů nikdy nevysychá.

I nehybná spermie může stvořit živého člověka

Jasně, klasicky se už někdy od prvního stupně školy učíme, že ten nejrychlejší plavec nakonec vyhraje. To ale neplatí v případě tzv. nekrozoospermie, kdy spermiogram odhalí, že jsou (téměř) všechny spermie ve vzorku ejakulátu mrtvé. Co teď? Voláme do kouzelného sluchátka a to odpovídá: IVF. Nejúspěšnější léčbou nekrozoospermie je totiž je extrakce testikulárních spermií (ještě nezralých spermií), které se v laboratoři IVF kliniky dál kultivují a následně jsou metodou ICSI injikována přímo do vajíčka. Takže ano, i neplavci se mohou stát šampiónem, jen je k tomu potřeba trochu vědy.

Počet spermií závisí na etnicitě a místě, ve kterém žijete

Počet spermií v mnoha západních zemí klesá – podle jedné studie se průměrný počet spermií v Severní Americe, Evropě, na Novém Zélandu a Austrálii mezi lety 1973 a 2011 snížil o 59,3 %. Vědci zatím nechápou, co tak razantní pokles způsobil, avšak hlavním aktérem se zdají být změny životního stylu. Existují také určité důkazy o souvislosti mezi etnicitou a produkci spermií. Tak například jedna ze studií uvádí rozdíl v počtech spermií u latinskoamerických, bílých a čínských mužů: Čínští muži produkovali 70-173 milionů spermií denně, latinskoameričtí 231-318 milionů a bílí okolo 193-318 spermií denně.

Spermie u některých žen vyvolávají silnou alergickou reakci

Ano, bohužel. Některé ženy kontakt se spermiemi odnesou vyrážkou, otokem nebo silným zarudnutím. Uznáváme, že to není úplně jednoduché téma na diskuzi s lékařem, ale i v těchto případech je nutná pomoc alergologa.

TÉMATA

Podobné články

Doporučujeme

Další články