1. Pozlacené hovno
Merda d'artista, doslova tedy Umělcovo hovno, jest produktem italského umělce Piera Manzoniho. Jde o kolekci plechovek, které ukrývají třicet gramů umělcova exkrementu. V době produkce v roce 1961 si jich Piero cenil jako zlata, a proto byla jejich tehdejší cena stanovena ve výši 37 dolarů. V roce 2008 aukční síň Sotheby´s vydražila jednu z plechovek za cca 150 tisíc dolarů.
2. Neviditelné obrazy
Muzeum neviditelného umění prodává prázdné rámy s opravdovými obrazy, které existují jen v myslích jejich autorů. V roce 2011 muzeum prodalo za deset tisíc dolarů obraz jménem „Čerstvý vzduch". Zákazník ho dostal i s certifikátem zaručujícím, že dílo „opravdu existuje".
3. Umělecká totálka
Bazarové Ferrari 308 GT „Dino" seženete za 33 tisíc dolarů. Je to moc hezký kousek automobilové historie. Nejmenovaný umělec ovšem své Ferrari naboural a pak ještě trochu polechtal kladivem, aby z něj vytvořil umělecké dílo. Loni se prodalo ve francouzské aukční síni za neuvěřitelných 250 tisíc dolarů.
4. Ježíš v moči
Kontroverzní umělecké dílo Andrese Serrana vyhrálo v roce 1987 necenzurovanou uměleckou soutěž. Jde o sošku Ježíše na kříži, ponořenou do sklenice, která je až po okraj naplněná umělcovou močí. Serrano za ni dostal 15 tisíc dolarů a získal dalších 5 tisíc jako státní grant, na základě výhry v soutěži. Když byl pomočený Ježíš vystaven o deset let později na jedné z mainstreamovějších výstav, vyvolal neuvěřitelné pobouření. Serrano dokonce musel vrátit státní grant v plné výši a obdržel několik výhrůžek smrtí.
5. Odpadkové suvenýry
Justin Cignac začal plastové kostky s „typickými newyorskými odpadky" prodávat za deset dolarů. Cenu zvýšil na pětadvacet, když si je lidé začali kupovat jako turistické suvenýry. Zájem neopadal, a tak navýšil cenu na sto dolarů a prohlásil plastové kontejnery za umění. A prošlo mu to!
6. Pingpongový stůl za necelou miliardu
Barnett Newman byl jedním z nejznámějších abstraktních umělců New Yorku. Podobných obrazů nakreslil hned několik, ale tenhle se loni vydražil za 43,8 milionu dolarů. Což je... hodně stovek milionů korun. Ano, opravdu jde o velkou modrou plochu, přeťatou ve dví bílým proužkem. Připadá nám jako pingpongový stůl. Jen natáhnout síťku.
7. Zneužitá postel
Znáte to, musíte dodat nějaké to umění pro blížící se expozici a nápady nepřichází. Ležíte v posteli, dumáte... a pak vám to dojde. Tracey Emin do londýnské galerie Tate Modern poslala vlastní postel. S použitými prostěradly plnými spermatu a dalších tělesných šťáv, propoceným polštářem a nějakým tím kreativním bordelem v bezprostředním okolí. Krátce po skončení výstavy se tenhle pelech prodal za 150 tisíc dolarů. Zákazníkem byl byznysmen a sběratel Charles Saatchi, mj. i majitel galerie Saatchi.
A TADY máte 8 nejcennějších sběratelských obálek Playboye.