fb pixel
Vyhledávání

7 superhrdinů, kteří u Marvelu dostanou další šanci

Úspěch Avengers mění pravidla a dokonce i konkurence se zamýšlí nad tím, jestli by komiksové ikoně nesvěřila svoje superhrdiny. První je na řadě Spider-Man!

Václav Rybář
Václav Rybář 16.2.2015, 10:01

Lidé znalejší problematiky by mohli namítnout, že přeci Spider-Man Marvelu patří odjakživa. Ano, o tom komiksovém to platí bez výjimky. Jenže když se v devadesátých letech dostalo komiksové vydavatelství do finančních problémů, pronajalo značně nevýhodně filmová práva hollywoodskému studiu Sony. Podobně se mu rozutekli i další filmoví hrdinové (např. X-Meni). Teď ale začal Marvel točit filmy sám a extrémně se mu daří. Ztracení synové se hezky jeden po druhém vracejí domů...

1. Spider-Man

Se Spider-Manem Sony hodně dlouho otálelo. První film vznikl až v roce 2002. Jeho úspěch v podstatě zažehnul vlnu komiksových filmů tak, jak ji známe dnes. Rychle následoval druhý a třetí film. Všechny slušně vydělaly, ale ve trojce zavedl režírující Sam Raimi Spideyho do slepé uličky. Přípravy čtyřky se protáhly a Sony hrozilo, že o Spider-Mana přijde. Jedinou podmínkou totiž bylo, že studio natočí každých pět let blockbuster, aby licenci využilo, jinak práva poputují zpátky k Marvelu. Proto se v roce 2012 Spider-Man na poslední chvíli restartoval. Loni měl premiéru druhý díl tohoto restartu a Sony opět nevěděla, co se Spideym dál.

V prosinci uniklá interní data odhalila, že se Sony snažila vyjednávat s Marvelem o spolupráci. Marvelácké filmy totiž vydělávají miliardy a jejich hrdinové se navzájem podporují. To Sony chybí, protože její Spider-Man je sólista. Když kreativně zakopne, je to průšvih. Teď se ukázalo, že vyjednávání došla úspěšného konce. Sony se s Marvelem dohodla, že si navzájem pomohou. Marvel si bude moci Spider-Mana půjčit do svých týmovek (třeba do Avengers) a bude se kreativně podílet na jeho sólových filmech, které ovšem vzniknou v produkci Sony. Sony také bude mít poslední slovo a právo veta.

Je to polovičaté řešení, ale Sony tím de facto otevřeně připustila "hele, nevíme si s tím moc rady, nechtěli byste nám pomoct?", což je v případě velkého studia opravdu velký odvážný krok, kterým ovšem jistě Sony získá sympatie mnoha fanoušků. Spider-Man by se mohl objevit ve třetím Kapitánovi Amerikovi nebo ve třetích Avengers. Už ho nebude hrát Andrew Garfield a půjde o mladého zobáka ze střední školy. Všechno se tedy vrací do zajetých komiksových kolejí. Své hostování v marvelovce použije Spider-Man jako odrazový můstek k sólovému filmu, kde by se naopak na zapůjčku mohly objevit slavné tváře Marvelu.

2. Blade

Slavný lovec upírů se objevil na stříbrném plátně už v roce 1998 v produkci New Line Cinema. Tak trochu béčkový film s Wesleym Snipesem měl nečekaný úspěch a poměrně rychle vzniklo pokračování a později i třetí film, který už bohužel trochu ztratil kvality těch předchozích. Wesley Snipes navíc začal mít problémy se zákonem, takže ho v seriálové adaptaci musel nahradit rapující herec, který měl rezervy v herectví i bojových uměních. Seriál šel rychle ke dnu a studio nemělo v plánu značku jakkoliv restartovat. Práva se tak nedávno docela potichu vrátila k Marvelu. Co s Bladem dál? Wesley Snipes by si prý pořád ještě dal říct, ale mnohem pravděpodobnější než sólový film je televizní seriál nebo dokonce vedlejší role v sólovce někoho jiného.

3. Daredevil

Spravedlnost je slepá. Doslovně to platí v příbězích slepého právníka s nadpřirozenými schopnostmi. Barel radioaktivního svinstva připravil hlavního hrdinu o zrak, ale dal mu schopnost vidět věci trochu jinak. Trénink u tajemného ninjovského klanu je pak už jen třešničkou na dortu. Extrémně populární komiksová série o právníkovi, který ve dne bojuje se zákonem podle litery a v noci ho potírá trochu důrazněji holýma rukama, neměla na stříbrném plátně zrovna ideální rozjezd. Ben Affleck jako Daredevil nezaujal, a když se u Foxů rozhodli natočit ještě sólovku s jeho milou, tajemnou a smrtonosnou Elektrou, dopadlo to ještě hůř. Proto se Daredevil taktéž vrátil Marvelu, i když ho 20th Century Fox dlouho nechtěli pustit. Za dva měsíce se Daredevil objeví v nabídce streamovací megasítě Netflix jako velkolepá minisérie. A podle prvních ohlasů to vypadá hodně, hodně slibně.

4. Hulk

Zeleného obra pronajal Marvel Universalu, který s ním v roce 2003 natočil adaptaci s Ericem Banou v hlavní roli. Komerčně se tak-tak zaplatila a Universal nabídnul Marvelu, že Hulka vrátí, ale ponechá si distribuční práva. To znamenalo, že další Hulk sice vznikal v produkci Marvelu (ten s Edwardem Nortonem v hlavní roli), ale o tržby se Marvel musel podělit s Universalem. A tak to do budoucna bude pokaždé, když vznikne film, ve kterém má Hulk hlavní roli. Proto se může Hulk beztrestně objevit v Avengers, ale nechystá se žádná jeho sólovka.

5. Quicksilver

Zajímavé dilema, které se loni rozseklo nečekaným způsobem. Největší dírou v marveláckém portfoliu je bezesporu absence X-Menů, které Marvel pronajal 20th Century Fox. Jde o stovky mutantů, v čele s X-Meny a Wolverinem, který je mimochodem v komiksovém světě občasným členem Avengers. Jsou tu ještě dva mutanti, potomci Magneta, jménem Quicksilver a Scarlet Witch. Zatímco Quicksilver je jenom rychlý a trochu nafrněný klouček, Scarlet Witch má čarodějnické superschopnosti a v komiksové říši už dokázala nadělat pořádnou paseku. Oba jsou navíc členem Avengers. Jde o šedou zónu, protože na tyhle postavy má stejně tak právo Fox i Marvel. Nakonec došlo k dohodě obou studií. Marvel si může Quicksilvera a Scarlet Witch půjčit do Avengers, když zamlčí jejich mutantský původ. Foxové ale přesto udělali malou kličku, když Quicksilvera představili ve svých X-Menech o pár měsíců dříve než Marvel.

6. Ghost Rider

Bývalý kaskadér, kterého Satan povolá do svých služeb výměnou za možnost pomsty, navštívil stříbrné plátno dvakrát. Pokaždé v kůži Nicolase Cage a produkci studia Sony. Ani jeden z filmů díru do světa neudělal, a tak se u Sony rozhodli, že Ghost Ridera Marvelu vratí, než jim vypálí díru do kapsy. Mstitel s hořící lebkou ale teď bude muset vychladnout, protože Marvel zatím žádné oficiální plány s touto postavou neoznámil.

7. Punisher

V komiksech Punisher opravdu tvrdí muziku, zvlášť v parádní řadě MAX. Tu si kupují dokonce i lidé komiksem jinak nepolíbení. Jeho filmové verze jsou na tom o poznání hůře. Osmdesátkový film s Dolphem Lundgrenem neměl s předlohou moc společného a spíš připomínal klasický dobový akčňák. Po patnácti letech se objevil znovu, v nepovedené adaptaci s Thomasem Janem a do třetice to zkusil v mírně televizním hávu s Rayem Stevensonem. Pokaždé to bylo horší a horší a navíc to vydělávalo méně a méně peněz. Loni se tak práva slavnostně vrátila do područí Marvelu, který uvažuje o tom, co s postavou udělá. Televizní minisérie nebo hostování ve velkých filmech? Při správném uchopení může být z Punishera divácký hit.

A TADY máte 12tero omlékovaných superhrdinek.

Podobné články

Doporučujeme

Další články