fb pixel 7 povinných zastávek na cestě Slovinskem – G.cz
Vyhledávání

7 povinných zastávek na cestě Slovinskem

Je léto a půlka Česka a přilehlých států se opět přesouvá do Chorvatska. Některým stojí v cestě Slovinsko a my přinášíme pár tipů, proč se tu zastavit... a dost možná tu i zůstat a na moře v Chorvatsku se alespoň jednou vykašlat.

Václav Rybář
Václav Rybář 25.7.2017, 08:00

1. Sedlo Vršič

Pokud pojedete přes Rakousku skrz Klagenfurt, můžete si vybrat, jestli pojedete placeným tunelem nebo horskou silničkou přes sedlo Vršič a zadarmo. Nerozhodujte se peněženkou, rozhodujte se srdcem... a vyberte si Vršič! Je to jedna z nejhezčích alpských silniček Evropy, nabízí nádherné výhledy a spoustu historie v bezmála padesáti zatáčkách. Vyhraďte si na ní trochu víc času, určitě budete často zastavovat a fotit. Nahoře budete výš než na Sněžce a určitě tu potkáte spoustu aut a motorek s českou poznávačkou. Patří lidem, kteří vědí, co je dobré.

2. Jezero Bled

Cesta přes Vršič je výhodná i v tom, že vás vyplivne kousek od jezera Bled. Tohle čarokrásné jezero s ostrůvkem a kostelíkem uprostřed, obehnané Julskými alpami, je oblíbeným dostaveníčkem turistů a zlaté mládeže. Půjčte si loďku nebo se běžte vykoupat, ale mějte na paměti, že Bled je tak trochu turistická past. Všechno tu stojí víc, lidí je tu pořád hodně a s parkováním je to v sezóně bolehlav. Na krátkou procházku nebo výlet na kole kolem jezera byste si ale čas udělat měli, nebo vyražte ke kostelíku na vodě. Jsou odtud nádherné fotky.

3. Jezero Bohinj

Bohinjské jezero je jen kousek za Bledem. Nemá tak krásnou barvu, je až vysokohorsky studené, ale zas je tu větší klid a můžete tu klidně strávit několik týdnů šlapáním po okolních horách, ježděním na kole nebo koupáním a adrenalinovými sporty. Zatímco v Chorvatsku budete naložení na pláži, ve Slovinsku strávíte dovolenou aktivně. Na souši, ve vodě i na suchu. Pro fanoušky adrenalinu je toho k mání opravdu dost.

4. Triglavský národní park

Se svými 2864 metry výšky se hrdě tyčí nad ostatní vrcholky Julských alp. Slovinci jsou na něj tak pyšní, že si ho dali i na vlajku. Můžete na něj klidně vylézt, ale rozhodně to není odpočinková procházka a musíte si na to vyhradit čas. Nejjednodušší trasu zvládnou zdatní lezci za jediný den, posledních pár set metrů je jištěno ocelovými lany, takže nepodceňte svou výbavu a fyzičku. Pro profíky je možný výstup jinými, podstatně náročnějšími trasami. Pokud se ale necítíte, je v okolí celá řada vrcholů, na které vedou vajíčkové lanovky. Odtud si můžete dát hřebenovku, nebo jen seběhnout do údolí a zastavit se v nějaké horské chatě na oběd či vydatnou svačinu.

5. Soča

Nádherná řeka svou chrpovou modří uhrane snad každého. Bovec je střediskem milovníků raftingu a kajakingu, ale okolí Soči milují i cyklisté nebo fanoušci soutěsek, kterých je ve Slovinsku opravdu hodně. Vodáci tu mají obrovské zázemí v kempech a každé vesnici. Obtížnost se liší podle úseku, ale třeba z Kobaridu můžete vyrazit i s dětmi, zvlášť v létě, kdy je méně vody a Soča je tu krásná a klidná, nikoliv divoká a zákeřná jako ve vyšších polohách.

6. Lublaň

Slovinsko je malé a má také poměrně malé hlavní město (cca 280 tisíc obyvatel), takže můžete klidně zaparkovat v centru v podzemních garážích a vydat se na dlouhou procházku. Cílem jsou hlavně Plečnikovy architektonické skvosty, ale nebojte se, kolem nich je situovaná třeba nádherná tržnice, kde se denně prodává čerstvé ovoce a zelenina. Takové si určitě pamatujete i od nás, v době, kdy se ještě pořádaly (dnes je nedostatečně nahrazují farmářské trhy). Lublaň má taky báječnou nabídku pouličního jídla, ale to bude na samostatný článek.

Je to hlavní město, které není hektické a nenutí vás obíhat celý den památky a atrakce. Sami si určíte tempo a do cesty vám budou skákat útulné kavárničky a obchůdky, ze kterých se linou úžasné vůně. My jsme třeba skončili v Klobásárně. A stálo to za to!

7. Vojenské stopy

V tomhle článku vynecháváme celou řadu profláknutých turistických taháků. Např. jeskyně v Postojné. Proč, když Slovinsko na své jeskyně nedá dopustil a jde o stát, který je jimi provrtán snad nejvíc v Evropě? Protože do Postojné jezdí všichni. Jeďte taky, je to úžasný zážitek, ale buďte připraveni na fronty, zácpy a několikahodinové putování vláčkem, protože Postojná je tak obrovská, že tu pěšky šlapat nemůžete. Do jeskyní se přitom můžete podívat i jinde, třeba v méně navštěvovaném, ale stejně ohromujícím Škocjanu. Nebo pod Předjamským hradem, který je kousek od Postojné a pohříchu zůstává přehlížen. I o něm se již brzy rozepíšeme.

Kde ale nenajdete žádné turisty a přesto by tam měli jezdit povinně? Na vojenských hřbitovech, kterými je Slovinsko doslova obsypáno. Za první světové války se tu bojovalo v horách i údolích a zemřela tu i spousta českých bojovníků. Slovinci mají Čechy rádi právě za mnohé oběti a nezištnou pomoc ve válce a nekonečné řady náhrobků jsou tichou připomínkou přátelství obou zemí. V krasových oblastech se sváděly ty nejtěžší bitvy a místní hřbitovy jsou krásně udržované. Na řadě hrobů známých i neznámých vojínů najdete českou stužku nebo vlajku.

Velký vojenský hřbitov najdete i na Vršiči, kterému se přezdívá Ruská cesta – silničku, po které pojedete, totiž postavily ruce ruských válečných zajatců. Kdo nezemřel při samotné stavbě, ten zahynul při lavině v březnu 1916. Silnice se postavila za pouhý rok a vyžádala si skoro čtyři stovky obětí. Na jejich památku tu Slovinci postavili kapli (Ruska kapelica na Vršiču).

Pořád nejste úplně přesvědčení a rozhodnutí? Tady máte několik důvodů, proč byste jako vodáci neměli ztrácet čas s českými řekami a vyrazit právě do Slovinska.

Podobné články

Doporučujeme

Další články