fb pixel 7 nezapomenutelných okamžiků z 89. předávání Oscarů – G.cz
Vyhledávání

7 nezapomenutelných okamžiků z 89. předávání Oscarů

Další Oscaři jsou za námi a výsledky už plní sociální sítě. Tentokrát ovšem i s drobným bonusem, který způsobí, že se o cenách Akademie bude letos mluvit déle a hlasitěji, než bývá obvyklé. Co se vlastně stalo?

Václav Rybář
Václav Rybář 27.2.2017, 08:25

1. Absence Íránu

Drama Klient íránského režiséra Asghara Farhadiho vyhrálo sošku za nejlepší cizojazyčný film, ale samotný tvůrce se do Los Angeles nevypravil. Reagoval tak na prezidentské nařízení, které stavělo Írán do skupiny sedmi rizikových zemí, odkud byl obyvatelům bez výjimky zakázán vstup do USA. Nařízení sice bylo soudy zrušeno, ale Farhadi - mimochodem držitel Oscara z roku 2011 (na obrázku)- chtěl svou absencí předat prezidentovi vzkaz. Ten na pódiu odříkala jeho producentka. Nebyl to jediný políček úřadujícímu prezidentovi Trumpovi, ale rozhodně byl z těch nepřehlédnutelných.

2. Oscar pro Suicide Squad

Ukázka toho, že na Oscarech si přijde na své každý, zvlášť v technických kategoriích. V kostýmech triumfovala Fantastická zvířata z potterovského světa, ve zvuku zas sci-fi Příchozí a soška o fous unikla i příběhu ze světa Star Wars. Největším překvapením byl ale make-up pro komiksovku Suicide Squad. Maskéři se na superzáporácích opravdu vyřádili, ale snímek je považován spíš za průšvih a takové Oscara většinou nedostávají. V technických kategoriích se ale na zásluhy nehraje, a proto byla odměněna hlavně práce stojící za výsledkem.

3. Plot mezi Violou Davis a Denzelem Washingtonem

Denzel Washington měl letos dobře našlápnuto. Ve vlastní režii zadaptoval úspěšnou divadelní hru Ploty (Fences) a sám sebe obsadil do hlavní role proti Viole Davis, která si tuhle roli střihla už na jevišti. Ona zaslouženě vyhrála Oscara, ale Denzel se musel poklonit před Caseym Affleckem z Místa u moře. Kalich hořkosti si musel Washington vypít do dna, když ho Casey v děkovačce označil za svůj velký vzor a poděkoval mu. Právě kvůli takovým situacím jsou Oscaři vždycky plní emocí.

4. Ostrakizovaný Matt Damon

Letošní předávání moderoval Jimmy Kimmel, a tak není divu, že jsme se v průběhu večera dočkali některých prvků důvěrné známých z jeho vlastní talkshow - celebrity čtoucí zákeřné anonymní tweety o sobě samých byly příjemným zpestřením, stejně jako utahování si z Matta Damona. To je opakující se vtípek, který Kimmel ve své show jede už nějakých dvanáct let. Damona občas pozve, ale pak na něj třeba nezbude čas, nebo ho moderátor "nechtíc" ztrapní. Během Oscarů tahle sranda nabrala ještě větších rozměrů a díky dosahu celé show o ní teď vědí nejen fandové Kimmela, ale diváci na celém světě. Naštěstí ten fór pořád skvěle funguje a Jimmy i Matt ho dokázali opakovaně prodat. Jeden z vrcholů večera.

5. Gary z Chicaga

Slabším okamžikem naopak bylo fingované navezení lidí z ulice do prostorů předávání. Náhodní turisté z vyhlídkového autobusu netušili, že nakráčí do sálu plného celebrit. Na papíře to možná vypadalo plodně, ale parta pořvávajících lidí, vedená Garym z Chicaga, která si všechno fotí na mobily, objímá se s nervózními hvězdami v první řadě a během nekonečných pěti minut se propotácí před kamerami, to prostě na diváky u přijímačů nezafungovalo. Co naplat, není pokaždé posezení. Kimmel měl jinak formu docela dobrou a vzpomínalo by se na něj asi s povděkem, nebýt bodu č. 7.

6. Nejmladší oscarový režisér historie

Damien Chazelle se stal historicky nejmladším režisérem, který kdy dostal Oscara. Ve dvaatřiceti letech si došel pro sošku za La La Land a na dostřel by dokonce i loni za svou prvotinu Whiplash. Velký talent, který svým muzikálem uchvátil odbornou kritiku i veřejnost, dokázal strhnout i děkovačkou a všechno vypadalo, že si dojde na pódium ještě jednou při vyhlašování nejlepšího filmu. La La Land sice neproměnil rekordní počet nominací, ale dařilo se mu celkem slušně. Jenže nikdo netušil, že nás čeká zvrat jak z filmů M. Night Shyamalana.

7. Trapas historických rozměrů

Bonnie a Clyde, nebo-li Faye Dunaway a Warren Beatty, předávali královskou kategorii Nejlepší film. A Waren Beatty po rozlepení obálky zaváhal, načež vyhlásil filmem roku La La Land, papírového favorita, se kterým skoro všichni počítali. Jenže v půlce děkovačky, kdy už byl na pódiu celý štáb třímající sošky, najednou veškeré dění ztuhlo. Podle všeho Beattymu někdo dodal špatnou obálku, ve které bylo vyhlášení předchozí kategorie Nejlepší herečka, tedy se jménem Emmy Stone z filmu La La Land. Beatty viděl La La Land, a proto ho vyhlásil.

Ve správné obálce se ale nacházel jiný film, černošské drama Moonlight, které také během večera posbíralo několik důležitých cen. Sošky tedy během okamžiku plného rozpaků měnily majitele a Akademie si těsně před zakončením velkolepého večera uřízla obrovskou ostudu, o níž se bude mluvit ještě hodně dlouho. Skutečně nezapomenutelný večer, jak pro tvůrce La La Landu, tak Moonlightu. Bohužel však na každé straně vládnou trochu odlišné emoce, jakkoliv se všichni snaží tvářit, že se vlastně nic nestalo.

A TADY se podívejte, že nás všechny pronásleduje modrooranžový matrix.

Podobné články

Doporučujeme

Další články