fb pixel 7 největších špeků z rozhovoru Seana Penna s Joaquinem „Prckem“ Guzmánem – G.cz
Vyhledávání

7 největších špeků z rozhovoru Seana Penna s Joaquinem „Prckem“ Guzmánem

Hollywoodský herec se s nechválně známým drogovým bossem sešel loni v říjnu, pár měsíců po jeho útěku. Rozhovor pro Rolling Stone teď magazín uveřejnil jen pár hodin po Prckově dopadení. A je z toho velké mrzení.

Václav Rybář
Václav Rybář 11.1.2016, 10:02

Americké i mexické policejní složky by se teď samozřejmě Seana Penna moc rády zeptaly na to, jak vlastně k rozhovoru došlo, když byl v tu chvíli Prcek alias El Chapo jedním z nehledanějších mužů planety.

Jak herec, tak redakce Rolling Stone, která na místo vyslala fotografa, o schůzce dlouhé tři měsíce mlčeli. A mexická policie, které se Prcka podařilo v pátek zadržet po velké přestřelce v jednom z mexických městeček, kde se El Chapo ukrýval, skutečně neměla o říjnovém setkání ani ponětí.

K drogovému bossovi se dostala díky odposlechu několika telefonů. Ukázalo se totiž, že Prcek chce být slavný. Tušil, že po něm všichni půjdou a jednoho dne bude opět koukat na svět skrz mříže. Proto chtěl odvyprávět svůj příběh. Nejen Seanu Pennovi a americkému časopisu. Chtěl natočit svůj vlastní životopis a k tomu potřeboval kontakty na mexické filmaře. Právě sondování v těchto kruzích se mu stalo osudným.

Sean Penn teď zřejmě zažije nejednu pernou chvilku ve výslechové místnosti, tím spíš, že v úvodu rozhovoru rozverně líčí, jak mu během přepravy na místo konání nikdo nezavázal oči, jak ho Prcek na úvod sedmihodinového povídání vřele objal a vyznal se z lásky k jeho filmům... jistě, ego pracuje, ale o to víc se Penn stylizuje do role komplice jednoho z nejmocnějších drogových bossů. My si teď můžeme v klidu vytáhnout sedm nejzajímavějších věcí z celého rozhovoru.

1. Nejvíc heroinu a kokainu na světě

Prcek se v rozhovoru chlubí, že jeho drogový kartel obstarává nejvíc heroinu, kokainu, amfetaminu a marihuany na světě. Je to tradiční chlubení drogového bosse, ale stačí se podívat do oficiálních, byť neúplných policejních záznamů, a dojde vám, že na každém šprochu pravdy trochu. A stejně tak vám dojde, že celý tenhle byznys bude dál nerušeně fungovat i s Prckem za mřížemi.

2. Flotila ponorek, jachet a rychlých člunů

Hollywoodskému herci a drogovému laikovi Pennovi Prcek vyprávěl třeba i to, jak to vlastně dneska funguje. S nadšením mu popisoval nejen klasický drogový koloběh, jak ho četníci znají - od letadel po rychlé čluny a neoznačené náklaďáky - ale potvrdil i zvěsti o čím dál tím modernějších ponorkách, které už nemusí čouhat nad hladinu, ale mohou operovat i v relativně slušných hloubkách a jsou tak v podstatě nezjistitelné.

3. Tunel postavili Němci

Slavný, v pořadí už druhý, Prckův útěk z vězení, byl pečlivě naplánovanou operací. Tunel prý pomáhali navrhovat a stavět inženýři z Německa. A legendární motorka na úzkokolejce na níž El Chapo ujel vstříc svobodě? Byla speciálně navržena tak, aby měla tichý chod a její motor dokázal fungovat i v prostředí s omezeným přísunem kyslíku. Když jsou peníze, vždycky se holt někde najdou zlaté ručičky a chytré hlavičky.

4. Život jako telenovela

Kontakt na Guzmána zajistila Pennovi mexická hvězda telenovel Kate del Castillo, se kterou Prcek udržoval po útěku pravidelný kontakt. Doufal, že se skrz ní dostane nejen k mexickým filmařům, ale také zajistí dostatek pozornosti pro svůj příběh. Sean Penn a Rolling Stone se mu zatraceně hodili. Jakmile by jeho zpověď vyšla v americkém časopise, určitě by někoho přesvědčil, aby za ním přijel na utajované místo na mexickém venkově a na základě několika rozhovorů natočil vzrušující biografii. Smělým plánům učinily přítrž odposlechy mobilních telefonů, které dovedly agenty právě k mexické herečce a následně i k určení místa, kde se El Chapo skutečně skrýval.

5. Sny plné olova

Guzmán se prý několikrát během rozhovoru musel vzdálit, aby bohatě zdobenou košili ukryl pod neprůstřelnou vestu. Jeho jednotky neustále obcházely okolí domu a zbraň byla během rozhovoru neustále vzdálena pouhou délku ruky. Strach a paranoia pronásledovaly Prcka celou dobu, kterou strávil na svobodě. Sean Penn během přepravy na rozhovor možná neměl zavázané oči, ale musel odevzdat veškerou elektroniku a na místo byl přepraven letadlem s aktivní radarovou rušičkou. Prostě jako ve filmu.

6. Donald je kámoš

Když se Sean Penn zeptal Guzmána, co si myslí o Donaldu Trumpovi, který by nejradši všechny mexické přistěhovalce poslal zpátky za neslavný plot, vyjadřoval se o něm El Chapo jako o svém dobrém kamarádovi. Trump drogové šéfy ve svých proslovech často zmiňuje, ale vlastně jim svým způsobem dělá reklamu, protože mluví o tom, jak je stávající americká vláda bezzubá vůči jejim aktivitám. A takovéhle šimrání ega zjevně Prckovi vyhovuje.

7. Skype to jistí

Ani sedm hodin zjevně Pennovi na parádní rozhovor nestačilo a následně si s Prckem vyměnil ještě několik zpráv přes prostředníky a dokonce (nepřímo) s pomocí Skypu. To vše pod rouškou přísného utajení, aniž by policie měla sebemenšího tucha. Teď Rolling Stone s rozhovorem slavně vyrukoval a samozřejmě za to bude patřičně grilován. Šéfredaktor i Penn to ale nakonec ustojí a my si to moc rádi přečteme. Novinařina jak má být.

A když už jsme u těch mafiánů, TADY máte 20 inspirativních náhrobků pro změnu těch ruských.

Podobné články

Doporučujeme

Další články