7 nejslavnějších filmových skvostů Karla Zemana: tvůrce Cesty do pravěku se narodil před 108 lety – G.cz
Vyhledávání

7 nejslavnějších filmových skvostů Karla Zemana: tvůrce Cesty do pravěku se narodil před 108 lety

+ DALŠÍ 4 FOTKY + DALŠÍCH 5 FOTEK

Na jeho filmech vyrostlo už několik generací. Výtvarník a režisér Karel Zeman dosáhl světové proslulosti a inspiroval mnohé své následovníky, zejména pak svou Cestou do pravěku. Tento film zaujal i Stevena Spielberga, který žasl nad tím, jak mohl Karel Zeman už v roce 1955 vytvořit tak vydařený trikový snímek. Dnes si připomínáme 108. výročí narození tohoto geniálního filmaře, bylo by dobré na něj vzpomenout nějakým z jeho skvělých snímků, je z čeho vybírat!

Václav Roman
Václav Roman 3.11.2018, 13:17

Geniální filmař

Jeho filmy to jsou výtvarné skvosty, které ani po tolika letech neztrácí originalitu, glanc a poetiku. Karel Zeman se jednou nechal slyšet, proč vlastně točí filmy. Zde nabízíme jeho odpověď: „Proč vůbec točím filmy? Hledám Zemi nikoho, ostrov, na který ještě nevstoupila noha filmařova, planetu, na které ještě žádný režisér nevztyčil vlajku objevitele, svět, který existuje jen v pohádkách.“

Jeho kariéra u filmu začala v roce 1945, když do světa vypustil poetický animovaný snímek Vánoční sen, ve kterém kombinoval reálný svět se světem animovaným. A mělo to úspěch! Jeho prvotina zaujala na Mezinárodním filmovém festivalu v Cannes, což Zemana motivovalo pokračovat. V dalším roce natočil krátký film Křeček, pak následoval Král Lávra a další.

O něco podobného jako ve své prvotině se pokusil i ve svém prvním dlouhém hraném filmu, do kterého se pustil. Byla to právě Cesta do pravěku, ve kterém tvůrce rozehrál dobrodružství čtyř chlapců, kteří prožijí neuvěřitelný výlet do historie vývoje života na Zemi. Stejně jako ve Vánočním snu, i v Cestě do pravěku skloubil hrané scény s animovanými. Jistě jste také již několikrát viděli, jak mistrně se mu to podařilo.

Pro filmové plátno připravil řadu dalších zajímavých filmů, můžete si je připomenout v následující galerii. Úspěch zaznamenala například Ukradená vzducholoď, což je hodně přepracovaný román spisovatele Julese Verna Dva roky prázdnin. Verneovky filmaře hodně inspirovaly, což můžeme vidět například ve filmu Vynález zkázy či Na kometě. Zde slibovaná galerie:

A zde se můžete podívat na 10 provokujících ilustrací kubánského umělce Angela Boligana.

Podobné články

Doporučujeme

Další články