fb pixel 7 hřbitovů, na kterých odpočívají krásné stroje – G.cz
Vyhledávání

7 hřbitovů, na kterých odpočívají krásné stroje

Nejrůznější přibližovadla mohou dělat radost i dlouho po své smrti. Kde je ale vlastně hledat? Poradíme vám pár míst s čilou pohřební turistikou.

Václav Rybář
Václav Rybář 25.3.2018, 08:00

1. Bolivijské vlaky, které nikam nedorazí včas

Vysoko v Andách na jihozápadě Bolivie se vám přímo na jedné z největších solných plání Salar de Uyuni naskytne úžasný pohled. Už bezmála osmdesát let tu stojí torza starých vlaků, které se na přelomu století používaly k přepravě vytěžené soli. Místní ložiska jsou už dávno vyčerpaná a parní stroje tu dělníci zanechali doslova ze dne na den. Svou práci na nich odvedli lapkové i místní zbytková sůl. Na zrezivělé ruiny je přesto radost pohledět.

2. Stará láska nerezaví

Kde byste si postavili vrakoviště, aby vám auta zbytečně nekvetla rzí? No přece uprostřed pouště. Desert Valley Auto Parts stojí v Arizoně na místě, kde se vlhkost dlouhodobě drží na nule. Staré klenoty ze čtyřicátých a padesátých let jsou tu bezpečně zakonzervovány. Můžete se přijet jen tak pokochat, nebo si rovnou nakoupit. Pro milovníky hot rodů je tohle místo učiněná Mekka.

3. Vrakoviště aut z nárazových testů

V Ruckersville ve Virginii najdete opravdu výjimečné vrakoviště. Většina aut tady totiž září novotou a některé vlastně ještě ani nejsou na trhu. Právě sem se vozí auta z bezpečnostních nárazových testů. Většinou mají rozšmelcovaný předek, ale spousta interních částí je použitelná a očesat si můžete i cokoliv od prostředku dozadu, protože je to většinou netknuté. Fungl nové díly za třetinovou cenu. No neberte to.

4. Sovětské vrakoviště plné hipsterů

Máte radši sovětské než americké koráby? U městečka Tula, asi 200 kilometrů od Moskvy, najdete vrakoviště plné Volh, Moskvičů nebo Tchaiek. A najde se tu i pár hodně raritních modelů. Mezi hipstery je místo tak oblíbené, že sem vodí přítelkyně a pořádají hromadné photoshooty. Místo je hlídané, takže jenom na koukání a nikoliv na očesávání náhradních dílů.

5. Černobyl

Tuny vojenské techniky, ale i civilních vozů, které byly narychlo opuštěny a ponechány svému osudu. Černobyl je samozřejmě sám o sobě děsivé místo zamrzlé v čase své vlastní tragédie, ale často se zapomíná, že součástí této mizanscény jsou i nejrůznější automobily, nákladní vozy, helikoptéry a další dobová technika.

6. Důlní hřbitov Oranjemund

Namibijský důlní komplex byl vybudován za peníze vlády a diamantového kartelu De Beers. V podstatě šlo o obrovské městečko pro dělníky jednoho z největších diamantových dolů na světě. Počet důlních stojů a nákladních vozů byl obrovský a šel do tisíců kusů. Co je ale hlavní, jakmile vozidlo vstoupilo do areálu dolu, nesmělo ho už nikdy opustit - riziko, že budou na jeho palubě pašovány diamanty, bylo zkrátka příliš velké. Rozbité a zastaralé stroje se tak kupily v útrobách dolu a dnes jsou tu stovky a stovky obřích důlních náklaďáků na odvoz zeminy a dalších specializovaných automobilů.

7. Letecká základna Davis-Monthan

Nic podobného nikde na světě nenajdete. Uprostřed pouště odpočívá na ploše čtyř tisíc fotbalových hřišť na čtyři tisíce letadel americké armády v celkové hodnotě asi 35 miliard dolarů. Bombardéry, stíhačky i dopravní letadla jsou tu rozděleny do čtyř kategorií - schopná letu kdykoliv, schopná letu po mírných opravách, použitelná na náhradní díly, vyřazená a čekající na rozřezání nebo odvoz do muzea. Místo funguje i jako turistická atrakce a díky prodeji náhradních dílů do zahraničí je ve skutečnosti velmi ziskové.

A tady máte 8 vesmírných hřbitovů.

Podobné články

Doporučujeme

Další články