7 filmů natočených podle románů mistrovského spisovatele Stephena Kinga, který dnes slaví 71. narozeniny – G.cz
Vyhledávání

7 filmů natočených podle románů mistrovského spisovatele Stephena Kinga, který dnes slaví 71. narozeniny

Zdroj: the shining

Americký spisovatel Stephen King patří mezi komerčně neúspěšnější autory současnosti. V rámci své kariéry napsal přes 40 románů, které byly z velké části zfilmovány. Co se týče tvorby, King se zaměřuje převážně na horor, avšak čas od času zabrousí i k sci-fi či dramatu. Dnes navíc oslaví své 71. narozeniny, takže je rozhodně důvod slavit a popřát mu ještě další čtyřicítku románů. Zde je 7 nejlepších filmů natočených na základě knižní předlohy od Stephena Kinga.

Martin Miko
Martin Miko 21.9.2018, 08:00

1) Hřbitov domácích mazlíčků / Pet Sematary (1989)

Příběh popisuje rodinu, která se přestěhuje do nového domu, který byl kdysi postaven v blízkosti indiánského pohřebiště. Jejich soused Jude, se kterým se brzy seznámí, je upozorňuje, aby si dávali pozor, jelikož silnice u jejich domu je nebezpečná. Později se stane osudnou jejich kocourovi. Rozhodnou se, že ho zakopou na indiánském hřbitově, jelikož jim jejich soused Jude poradí, že zde každý pohřbený vstává z mrtvých. Proto se rozhodnou, že zde zakopou svého domácího mazlíčka.

2) Stůj při mně / Stand by me (1986)

Naprosté odbočení od Kingovy klasické tvorby je dobrodružné drama Stůj při mně, které je plné dětských hvězd včetně Will Wheatona, Kiefer Sutherlanda, Johna Cusacka a dalších. Příběh pojednává o dobrodružství mladých chlapců, kteří se dozvědí o nalezené mrtvole v nedalekých lesích. Proto se vydávají na dobrodružnou výpravu, díky které se mezi sebou lépe poznají.

3) Carrie / Carrie(1976)

Kultovní horor natočený režisérem Brianem De Palmou pojednává o nesmělé dívce Carrie Whiteové, která je šikanována svým okolí. Je terčem posměchu svých spolužáků a dokonce i učitelů. Časem v sobě však objeví telekinetické schopnosti, které vyvolává vztek a hněv, což se nejvíce projeví během závěrečného maturitního plesu, na který je pozvána školním idolem.

4) Misery nechce zemřít / Misery (1990)

Úspěšný spisovatel Paul Sheldon, který se proslavil vydáním řady bestsellerů, se vydává na cestu do hor, kde má v plánu napsat další knihu. Cestou však havaruje kdesi uprostřed pustiny. Naštěstí je zachráněn ženou, která bydlí v horách a shodou okolností je jeho velkou fanynkou, Annie Wilkisovou. Paul však postupně zjišťuje, že Annie nedokáže rozlišit realitu od literární fikce. Hlavní herečka Kathy Batesová za roli získala Oscara i Zlatý globus.

5) Vykoupení z věznice Shawnshank / The Shawnshank redemption (1994)

Kultovní snímek natočený podle povídky Stephena Kinga pojednává o životě ve vězení z pohledu vězňů. Film je založen především na skvělých hereckých výkonech Tima Robbinse a Morgana Freemana, kteří ve filmu ztvárnili role vězňů odsouzených za vraždu na doživotí. Film získal hned 7 nominací na Oscara, avšak žádného nezískal, přesto se jedná o jeden z nejlépe hodnocených snímků očima filmových kritiků.

6) Osvícení / The Shining (1980)

Hororový thriller Osvícení v režisérském podání Stanleyho Kubricka s excelentním hereckým výkonem Jacka Nicholsona popisuje příběh spisovatele, který se stává správcem obrovského hotelového komplexu, který se nachází v odlehlých horách. Hotel je však místem, kde se v historii stala hrůzostrašná vražda. Brzy se však ukáže, že dlouhodobá samota uprostřed hor způsobuje některým obyvatelům hotelu choré stavy mysli.

7) Zelená míle / The Green Mile (1999)

Mysteriózní drama z vězeňského prostředí vzniklo v roce 1999 v rukou režiséra Franka Darabonta. O hlavní roli se postaral Tom Hank, který ve filmu vypráví více než půl století starý příběh z vězeňského prostředí, kde kdysi pracoval jako dozorce. Nechvalně proslulý blok E je část vězení, kde jsou uvězněni ti nejhorší vězni, kteří čekají na trest smrti. Mezi nimi je i urostlý Afroameričan John Coffey, který je obviněn z vraždy a znásilnění.

A zde si přečtěte o tom, že otec Hry o trůny oslavil 70!

Podobné články

Doporučujeme

Další články