Pitvy se dělají ze čtyř důvodů. Buď vás někdo zabije a policie potřebuje soudní pitvou zjistit, jak a proč. Nebo umřete na nějakou "zajímavou" nemoc a vaše zdravotní pitva to pomůže odhalit a pomoci tak ostatním pacientům. Nebo je vám méně než 15 let, jste těhotná žena, voják nebo vězeň (pak se dělá povinná pitva ze zákona). A nebo se na vás medici a začínající lékaři během anatomické pitvy vyškolí, jak funguje lidské tělo.
1. Vyřešíte problém nedostatku
Obraz "Anatomie doktora Tulpa" od Rembrandta van Rijna pochází z roku 1632 a zachycuje pitvu popraveného zločince. Plátno o rozměrech 2,17 x 1,63 metru dnes visí v obrazárně Mauritshuis v Haagu. Mezi patology se traduje se, že až asi do 70. let minulého století byl na pitvy dostatek "materiálu". V nádržích s formalínem prý totiž plavaly stovky těl Němců, zastřelených za 2. světové války. Pak ale došly a další válka nikde... Nejspíš to byla jen městská legenda, ale je fakt, že těl na anatomické pitvy se dnes lékařům nedostává. Skoro všechny anatomické ústavy proto hledají dobrovolníky. Proč jim nevyjít vstříc? Buď po smrti není nic (pokud jste ateista), nebo se převtělíte do jiného těla, případně přijdete do nebe nebo do pekla. Co tu po vás zůstane vás už každopádně nemusí zajímat a nějaké to píchnutí nebo říznutí vás už bolet nebude.
2. Budete užitečný i po smrti
S lidským tělem jsou jen problémy. Když žijete, pořád chce jíst, vyměšovat, potit se, zahřívat se, chladit se, líbit se, užívat si... Když umřete, začne se rozkládat a musí se buď spálit nebo pohřbít. To zaprvé stojí zbytečné peníze a energii a zadruhé tak vynaložená námaha přijde vniveč. Tělo ale může posloužit aspoň medikům.
3. Vrátíte dluh
Profesor Pieter Pauw (1564 – 1617) předvádí v Leidenu "anatomické divadlo" Když žijete, lékaři na vás praktikují to, co se naučili na mrtvých tělech. Věda vám pomáhá, takže byste jednou měli pro změnu pomoci vy vědě. Zkrátka vám vzniká dluh vůči živým tělům, která jsou mladší než to vaše. Dluhy se mají platit, respektive jsou otázkou cti. Když si od kamaráda půjčíte stovku nebo když vám zaplatí pivo, je slušnost to vyrovnat. S mrtvým tělem to není jiné.
4. Pomůžete napravit, co podělali poslanci
Letos v lednu začal platit nový občanský zákoník. Poslanci do něj prosadili, že pitvat se smí jen v případě, kdy k tomu dal zemřelý před smrtí výslovný souhlas. Což dá samozřejmě jen málokdo. Ani ne tak proto, že by mu pitva vadila, ale spíš proto, že ho to zkrátka nenapadne. Navíc by to bylo i poněkud morbidní. Představte si, že jdete na banální operaci slepého střeva nebo "ostruhy" na noze a máte podepisovat formulář, co se má stát s vaším tělem, když se to nepovede. Právníci se teď hádají, jak si nový zákoník vysvětlovat, a lékaři se pitvat bojí. Co kdyby je někdo z příbuzných zažaloval? Od ledna počet pitev klesl na desetinu předchozího stavu. Výsledek? Staří lékaři nezjistí, na co jste umřel a noví lékaři nebudou nic umět (na kom by se to naučili?). Patologie jako vědní obor zakrní, což zpětně poškodí i nemocné. Než bude občanský zákoník novelizován, pomůže každé tělo. I to vaše.
5. Zařadíte se mezi lepší polovinu národa
Pitva v americkém Wisconsinu v roce 1911 Podle průzkumu agentury STEM/MARK z března 2013 by skoro 50 % Čechů své tělo darovalo jak medikům, tak i na výstavu anatomických exponátů. Není dobré jít s trendem?
6. Ušetříte za pohřeb
Pokud s anatomickým ústavem uzavřete smlouvu o použití svého těla, nebudete muset počítat s výdaji za funus a zbavíte jich i své příbuzné. Lékaři se nejen o všechno postarají, ale taky všechno zaplatí. A to včetně závěrečné kremace poté, co se na vašich tělesných ostatcích něco naučí.
7. Zažijete zajímavou proceduru
Přípravna těl na Rush university v Chicagu kolem roku 1900 (Nebo spíš nezažijete, protože o ní už bohužel nebudete vědět). Lékaři si vás odvezou na sál a vymění vám krev za deset až patnáct litrů fixační tekutiny. Poté vás celého naloží do konzervační lázně, kde si poležíte asi půl roku. Když bude každá buňka vašeho těla hezky nasycena, medici vás budou postupně otevírat, krájet a učit se na vás. Může to trvat i několik let. Až vás dokonale rozeberou, anatomové vás nechají spálit. Podle vašeho přání pak bude popel buď rozptýlen, nebo předán vašim příbuzným.
Jak to technicky udělat?
Zjistěte si, kde ve vašem okolí je anatomický ústav. Příkladem je třeba: – Anatomický ústav 1. lékařské fakulty UK v Praze (http://anat.lf1.cuni.cz, hana.hruba@lf1.cuni.cz) – Anatomický ústav lékařské fakulty Masarykovy univerzity v Brně (www.med.muni.cz/anatomie, dprochaz@med.muni.cz) – Ústav anatomie Lékařské fakulty Ostravské univerzity (http://lf.osu.cz/uan, marcelajureckovaosucz). Spojte se s některým z nich a uzavřete darovací smlouvu, respektive "souhlas s použitím těla po smrti pro potřeby lékařské vědy, výzkumu a výukových účelů a dohodu o poskytnutí těla". Vy ve smlouvě vystupujete jako "poskytovatel", anatomický ústav je "příjemce". Zavážete se, že až umřete, vaši příbuzní o tom budou "příjemce" neprodleně informovat. Pokud si to kdykoli později rozmyslíte, můžete smlouvu vypovědět. Ale pozor – anatomové neberou každého. Od určité vzdálenosti od ústavu (asi nad sto kilometrů) už by byl totiž váš převoz převoz příliš drahý. Bonus: Pitva mimozemšťana, jehož létající talíř se v červnu 1947 zřítil v americkém Roswellu. Ve skutečnosti jde o podvrh: