fb pixel 7 důvodů, proč si teď hned pořídit komiks Starej dobrej Logan – G.cz
Vyhledávání

7 důvodů, proč si teď hned pořídit komiks Starej dobrej Logan

Chcete vidět, jak by to vypadalo, kdyby místo Hugha Jackmana hrál Wolverina třeba... Clint Eastwood? Tenhle komiksový trhák vám to splní. Přečtěte si ho dřív, než se z něj stane třetí filmová sólovka.

Václav Rybář
Václav Rybář 2.8.2015, 12:50

1. Návrat do budoucnosti

Dost možná z předchozích komiksů či filmů s X-Meny víte, že Wolverine stárne zpomaleně. Je mu hodně přes století, ale má tělo a vzhled čtyřicátníka. Zažil toho opravdu dost. Starej dobrej Logan (Old Man Logan) se však odehrává padesát let v budoucnosti, kdy se superzáporáci dali dohromady a vymlátili téměř všechny superhrdiny. Následně si rozdělili Ameriku a vládnou jí železnou rukou. Je to postapokalyptická vize, do které šedovlasý Wolverine perfektně sedne.

2. Hodný, zlý a ošklivý

Wolverine už si říká jen Logan, nosí klobouk á la Clint Eastwood a svoje drápy už tasí jen ve chvíli, kdy někdo ohrožuje jeho novou rodinu. Ano, správně - Logan se usadil, pokojně farmaří a chce mít hlavně klid. A kdo to nechápe, ten uvidí jeho břity - většinou ve chvíli, kdy mu proseknou vnitřnosti. Když už jde Logan do souboje, vždycky je to s cílem zabít. I proto o něm nikdo neslyšel už dobrých padesát let. Teď se ale věci mění - je potřeba pomoci dávnému kamarádovi, ochránit rodinu a probudit v sobě superhrdinu.

3. Zvíře v klobouku

Všichni ale tušíte, že Wolverine není zrovna andílek a vzorový typ superhrdiny. To mu také umožnilo přežít ono hromadné vybíjení správných hochů, servírované rukama superzáporáků a řekněme postav, které stojí na obou stranách zároveň. Mezi ty patří i Hulk - ten Hulk, co už se nikdy nemění v Bruce Bannera a definitivně na lidstvo zanevřel. Logan s ním má doslova nevyřízené účty, protože Hulk vládne Kalifornii a Logan dluží výpalné za svůj pozemek. Jeho jediným štěstím je, že Hulk netuší, kdo se pod kloboukem a šedinami skrývá. Ti dva kolem sebe zatím jen opatrně našlapují, ale zájmy jejich rodin se brzy střetnou.

4. Hulkovic rodina

Ano, Hulk má rodinu. Manželku, děti... všichni jsou stejně zelení, silní a tak trochu nevycválaní. Prostě parta venkovských buranů, se kterou si ovšem nelze zahrávat. Ovládají celou Kalifornii, vydírají všechny, kdo tu bydlí (přestěhovat se jinam není zrovna výhodné, protože záporáci vládnou železnou rukou všude), a nikdo si na ně netroufne. Tedy až na Logana, kterému dochází trpělivost a chce zjednat trochu spravedlnosti pro sebe a své přátele ještě než vydechne naposled. Právě souboj starého dobrého Wolverina s Hulkovými je hlavním tahákem komiksu, ale není to zdaleka jen o něm. Rozjezd je pomalejší a dává všemu kontext. Stejně jako přítomnost zestárlých a bojem ošlehaných verzí dalších přeživších superhrdinů.

5. Osobitý vizuál

Ještě jsem se nezmínil o tom, jak moc je Starej dobrej Logan brutální. Jakmile se Wolverine vydá na stezku pomsty, rozehrají Mark Millar a Brian Michael Bendis taková jatka, že jim snad nikdo z Marvelu nemůže konkurovat. I Punisher se svou krvavou sérii MAX zůstává daleko vzadu, protože tady se inkoust mísí s krví v poměru jedna ku jedné a často je těžké zjistit, co je vlastně co. Tomu odpovídá i unikátní kresba Andrey Sorrentina, která spoléhá na tučné křivky a na první pohled snad až příliš hrubou a neotesanou stylizaci. Rychle si na ni zvyknete a ke starému Loganu a zdecimovanému světu vám to skvěle sedne. Určitě lépe než mnohé moderní, až příliš vyžehlené marvelovky.

6. Coby kdyby

Starej dobrej Logan patří do kategorie "what if" příběhů - jde tedy o uzavřenou story, která nepatří do oficiálního kánonu. Je to prostě taková bokovka doslova coby kdyby, v níž může jet fantazie tvůrců na plné obrátky. V podobných jednorázovkách často klíčoví hrdinové umírají a čtenáři zkoumají důsledky toho či onoho, co na osudové křižovatce odbočilo jiným směrem, než všichni doufali nebo čekali. A tohle je právě ten případ - co kdyby se svět zhroutil a skoro nesmrtelný Wolverine zůstal jeho jedinou nadějí. Co kdyby se Hulk definitivně přidal na stranu zla, zůstal by tu někdo, kdo by ho zastavil, kdyby se v kalifornské poušti začal množit nekontrolovatelným tempem? Starej dobrej Logan vám na všechny otázky odpoví. A bude zatraceně pádná odpověď.

7. Bez hranic filmové předlohy

Před několika týdny se Hugh Jackman zmínil, že jeho poslední návrat do kostýmu Wolverinea, ve třetí sólovce, by mohl být založen právě na Starým dobrým Loganovi. Jenže by to velmi pravděpodobně nemělo nic společného s komiksovou předlohou. Wolverinea totiž produkuje 20th Century Fox, který nemá práva ani na Hulka, ani na další postavy, které ve filmu vystupují. Všechny jsou v doméně Marvelu. A např. bez Hulka by tenhle příběh nešel odvyprávět, stejně tak bez zmíněné brutality, která by v hollywoodské produkci nikdy neprošla. Dost možná se tak dočkáme starého a ošlehaného Logana v kovbojském klobouku, ale jeho příběh bude úplně jiný. A právě proto byste si tenhle "nezfilmovatelný" komiks měli pořídit.

A pokud máte radši něco jednoduššího, třeba i beze slov, vyzkoušejte tyhle minimalistické komiksy.

Podobné články

Doporučujeme

Další články