fb pixel
Vyhledávání

7 důvodů, proč se vydat v zimě na Jamajku

Get up, stand up, stand up for your right...
Zdroj: foto: shutterstock

Jamajka je malý ostrov v Karibiku. Pulzující i poklidný. Klidný i divoký. Neopakovatelný. Skutečný tavící kotlík různých vlivů a kultur.

Radka Pružinová
Radka Pružinová 12.1.2018, 08:10

Země tří R – reggae, rumu a rastafariánství – má co nabídnout jak vyznavačům all inclusive radovánek, tak i nezávislým cestovatelům. A dokonce i párům, které se tu rozhodly stvrdit svou lásku. Tady opravdu žádná žena nepláče, jak zpíval už Bob Marley. A když už, tak štěstím. Relax se tu snoubí s adrenalinem. Procházky po kilometry dlouhých plážích můžete prokládat potápěním na korálových útesech, sjížděním řeky na bambusovém raftu, pozorováním krokodýlů nebo plaváním s delfíny. Pokud hrajete golf, vezměte si s sebou vybavení – najdete tu perfektní osmnáctijamková hřiště. Nudit se nebudete ani po kýčovitě nádherném západu slunce. Noční život tu pulzuje nejen v rytmu reggae. Zde je sedm důvodů, proč se na Jamajku vydat:

1. Reggae

Reggae spatřilo světlo a hlavně zvuk světa na Jamajce na přelomu 60. a 70. let minulého století. Jeho dědečkem je ostřejší a rychlejší ska a otcem styl rocksteady. Když se řekne reggae, druhým dechem se dodává Bob Marley. Robert Nesta Marley se narodil v roce 1945 a profesionálně začal zpívat v 16 letech. O 4 roky později podepisuje, spolu s Bunnym Wailerem a Peterem Toshem, parťáky ze skupiny The Wailers, smlouvu s vydavatelstvím Island Records. To má v té době za sebou už jeden fenomenální úspěch. S 15letou Millie Small a hitem „My Boy Lollipop“ (určitě znáte českou coververzi ze šedesátek pod názvem „Mně se líbí Bob“) udělal Chris Blackwell, majitel vydavatelství, který v současné době produkuje, hádejte co – no přece rum –, díru do světa.

V roce 1969, když bylo Bobovi 24 let, se jeho život od základu změnil. On i celá jeho kapela přijali rastafariánskou víru. Rastafariánství sice mohlo za to, jak žil, ale možná i za to, jak zemřel. Když se v roce 1978 zranil při fotbalu, lékaři u něj zjistili rakovinu kůže. Byla mu nabídnuta operace, kterou odmítl, protože rastafariánská víra neuznává zásahy do lidského těla. Když se vzdal sám sobě a rozhodl se s nemocí bojovat za pomoci lékařů, bylo už pozdě. Při radikální chemoterapii přišel o osm let nestříhané dredy. Rakovina se rozšířila i do mozku, jater a plic. Jeho ostatky byly převezeny do rodného Nine Miles, kde najdete jeho muzeum i mauzoleum.

Pokud jste skalními fandy houpavých rytmů, neměli byste si nechat ujít festivaly Sunssplash v Ocho Rios a Sumfest v Montegu Bay na Jamajce.

2. Rum

Jamajský rum je pojem. Rum se tu začal poprvé na světě komerčně vyrábět oficiálně v roce 1749, ale počátky produkce značky Appleton se datují už od roku 1655. Kapitána Morgana, legendárního bukanýra 17. století a pozdějšího jamajského guvernéra, proslavila za hranicemi Karibiku především lahodná ohnivá voda. Rum byl dlouho považován za podřadný nápoj. Až počátkem 20. století byl vzat na milost a stal se koktejlovou ingrediencí. Od té doby z jednoho z vítězných stupínků oblíbených destilátů už neslezl. Jamajka je známá bílým rumem „overproof“ (koncentrovaným nad normální hodnotu). Zdejší rumy se obecně charakterizují jako velmi aromatické.

Jamajčané mají se svým rumem ryze kamarádský vztah. Evropané ho vnímají jako exkluzivní laskominu. Na Jamajce vám ho prsknou do sklenice, z oldschoolové lednice vyndají hroudu ledu a šoupnou do ruky.

Silný rum je zde lék. Pije se po ránu místo kávy, používá se při bolesti hlavy, řeší se jím i horečky a bolesti zubů. Matky si často nosí láhev rumu do porodnice. Novorozenci jsou jím omýváni, aby se jim očistila pleť. Těla zemřelých se jím dezinfikují před pohřbem. Při stavbě domu se jím polévají základy. Silný bílý rum je prostě zázrak, který zvládne zaplašit vše zlé.

3. Rychlost

Fenomenální sprinter Usain Bolt, mladý urostlý Jamajčan, trhal cílové pásky sprinterských závodů jak na běžícím pásu. Držitel několika světových rekordů si sám, a právem, připadá jako žijící legenda. Jak je ale možné, že jamajští běžci jsou rychlí jako vítr? „Možná je u nás něco ve vodě,“ smála se po pekingské olympiádě, kde na stupních vítězů kralovalo hned několik jamajských běžců a běžkyň, ministryně pro sport Olivia Grangeová. Boltův otec soudí, že za to může strava – kořenová zelenina a bylinky. Jamajčané jsou potomky otroků přivlečených z Afriky a traduje se, že pocházejí z části, v níž se selektivně vyvinula populace, která potřebovala rychlý běh k vlastnímu přežití. Každopádně geny v tom prsty určitě částečně mají, jak odhalili vědci. Jmenovitě geny ACTN3 (alfa-actinin-3) a ACE.

Z Jamajky pochází mimo jiné i bobový tým, který na zimní olympiádě v roce 1992 porazil tým USA a Francie. Jeho příběh se stal námětem komediálního filmu Kokosy na sněhu.

Na další straně vás čeká káva, svatby a nějaké dobroty.

Další strana

Podobné články

Doporučujeme

Další články