fb pixel 7 důvodů, proč se těšit na nové Call of Duty – G.cz
Vyhledávání

7 důvodů, proč se těšit na nové Call of Duty

Jedna z nejúspěšnějších herních sérií se před několika lety proměnila ve válečný ekvivalent NHL. Vychází každoročně, ale moc nového nepřináší. Letos na podzim se to ale změní.

Václav Rybář
Václav Rybář 29.4.2015, 08:00

Podle ukázky to přitom na velké změny nevypadá. Call of Duty se opět bude odehrávat v budoucnosti, ačkoliv mezi hráči sílí nespokojenost s těmito kulisami a radši by chtěli staré dobré bouchačky, stíhačky a tanky, co se dají řídit holýma rukama a nikoliv ťukáním do displejů. Což je samozřejmě ironie, protože právě zprostředkované bojiště je to, co videohra nabízí. Producenti série se ale hájí tím, že chtějí ukázat, kde leží budoucnost dnešní armády, která ostatně digitalizuje všechno, na co sáhne, už dlouhá léta. Je to přirozený vývoj. I proto se Black Ops III trochu blíží starší sérii Crysis, jak si ostatně za chvíli předvedeme:

1. Konec skriptů?

Jednou z největších výčitek celé sérii byly přeskriptované akční scény. Ano, připadali jste si jako v akčním filmu od Michaela Baye, všechno kolem vás vybuchovalo a vypadalo úžasně, ale vlastně jste běhali jako krysa v bludišti speciálním koridorem a situace se spínaly podle toho, kdy jste šlápnuli na neviditelný kořen (tj. došli jste na to správné místo). V Black Ops III se to prý dít nebude - už proto, že bude možná kooperace několika hráčů a hlavně díky augmentované realitě často neuvidíte to, co se přímo před vámi odehrává, ale to, co je pro danou misi potřebné a co snímá např. dron nebo spoluhráč. Orientace v jednotlivých misích tak bude značně odlišná a stejnou mapu můžete pokaždé projít jinak.

2. Hráč v hlavní roli

V předchozích Call of Duty jste vždycky hráli za konkrétního hrdinu, kolem něhož se točila hlavní zápletka. O příběh nepřijdeme ani tady, ale svou postavu si po vzoru multiplayeru budete moci nadesignovat sami. Podobně jako třeba v Mass Effect se pak váš vzhled promítne do všech cutscén. Konečně obsadíte do hlavní role sebe sama. Je to maličkost, ale podle tvůrců hry pomůže s přechodem ze singlu do multiplayeru.

3. Kooperace

Sólovou kampaň můžete projít sami, ale v rámci multiplayeru i s dalšími třemi hráči. Tím se průchod herními misemi razantně promění, protože díky absenci koridorů si můžete sami zvolit styl postupu - jatka á la Rambo, nebo opatrný průzkum s vysláním dobrovolníka, jehož oči si díky sdílenému operačnímu systému mohou na chvíli půjčit všichni ostatní. Systém vzájemné komunikace se dostane na úplně novou úroveň. Kvalita hry samozřejmě bude záležet na tom, jaké si zvolíte spoluhráče, ale to je v multiplayeru vždycky risk.

4. Augmentovaná realita

Augmentovaná nebo tzv. rozšířená realita se na bojištích čím dál tím více rozšiřuje. Piloti stíhaček ji mají k dispozici už několik dekád, pěšáci si digitálního bojiště užívají podstatně kratší dobu. Ve speciálních brýlích vidí polohu ostatních, nejrůznější mapy, videofeedy atd. Spoustu z toho samozřejmě videohry ukazují od prvopočátků (třeba zdraví, počet nábojů, polohu na mapě), ale Black Ops III jdou dál. Vaši helmu může dokonce nepřítel i hacknout, takže najednou uvidíte nesmyslné nebo zavádějící údaje. To se pak člověk zase bude muset spolehnout jen na vlastní ruce a nohy.

5. Gadgety z budoucnosti

Protože jsme v blízké budoucnosti, hemží se to tu drony, speciálními robotickými obleky, naváděnými střelami, ale třeba i nanovčelami, které jsou vlastně zmenšenou variantou dronů - početnou a smrtící. Vylepšení se ovšem netýkají jen arzenálu. Samotní vojáci mají vylepšený exoskelet se zabudovanými tryskami, což jim umožňuje nejen inkasovat víc ran, ale především se pohybovat po bojišti s doposud netušenou lehkostí. Právě rejstřík nejrůznějších manévrů změní hratelnost Call of Duty od základů.

6. Gymnastika

Napsal jsem gymnastika, ale mnohem spíš to bude parkour. Ano, Call of Duty se nám promění tak trochu v Mirror´s Edge. Každý voják je totiž vybaven speciálním jetpackem, který mu umožní skákat výš a dál. Je jen na něm, co s touhle schopností udělá. Po výskoku stačí stisknout tlačítko, a pak už sypat komba jako v Mortal Kombatu. Můžete vyskočit o patro výš než obvykle, můžete běhat po stěně, můžete jen tak dvě vteřiny levitovat nebo dokonce použít trysky i pod vodou. Ano, poprvé v celé sérii konečně budete umět plavat! Navíc na sebe lze navazovat odrazové a dopadové manévry, takže můžete z dopadu přejít do skluzu apod. A v průběhu jakéhokoliv pohybu lze samozřejmě střílet, kam je libo. Už se těšíme na tu pohybovou symfonii, až Black Ops III vyjdou.

7. Online specialisti

Ušetřen změn nezůstává ani multiplayer, což je samozřejmě vždycky posvátné místo. Producenti nechtějí přijít o hráče, nechtějí přijít o výsadní postavení na trhu online stříleček. Evoluce je ale potřeba, a proto se představuje celkem devět speciálních tříd vojáků. Každá třída má speciální zbraň nebo schopnost, ale jejich použití je omezené. Musíte si počkat, než se vám tzv. nabije. Urychleně ho samozřejmě dobíjíte svou zručností na bojišti, takže v tom bude hodně taktiky. Zatím byl představen jen zlomek schopností, ale tady už se Black Ops III opravdu dostává do hájemství Crysis. Speciální zrychlovací komba, hi-tech luky, uměle vyvolané zemětřesení a spousta stealth udělátek. Nechme se překvapit, kam to vlastně Call of Duty posune.

A TADY máte 10 zajímavostí k novým Avengers.

Podobné články

Doporučujeme

Další články