fb pixel 7 důvodů, proč jsme k Marsu vrcholně nedůvěřiví – G.cz
Vyhledávání

7 důvodů, proč jsme k Marsu vrcholně nedůvěřiví

V novém filmu Marťan nám Matt Damon opakovaně předvede, že Mars je nudná, neobydlená, ale smrtelně nebezpečná planeta. Další důvod, proč si dovolenou naplánovat v jiném koutu sluneční soustavy.

Václav Rybář
Václav Rybář 26.9.2015, 12:00

1. Mise na Mars

Poměrně mírumilovná variace na 2001: Vesmírná odysea, ve které lidé umírají jen ve chvíli, kdy udělají nějaký zásadní myšlenkový přešlap. Její pointa je ovšem tak bizarní, že člověk začne pochybovat o tom, že by se měl vůbec na nějaké galaktické výlety vydávat. Nakonec totiž zjistí, že když to srovná s výletem na Kokořín...

2. Rudá planeta

Zoufalá výprava na nedalekou planetu odhalí, že zanesením lidských bakterií jsme na rudé planetě oživili krvelačný, kyslík prdící hmyz. Což má samozřejmě dobré i špatné důsledky. Super je, že se dá na planetě dýchat bez skafandru. Pokud ovšem stihnete utíkat před zubatými pijavicemi a poškozeným armádním robotem. Jo, Rudá planeta je béčko jako hrom.

3. Mars útočí

Zběsilá retro parodie Tima Burtona jen potvrzuje zažitou myšlenku, totiž že marťani jsou svině. Filmů, které obyvatele rudé planety očerňovaly totiž bylo v padesátých a šedesátých letech hned několik. Ďáblice z Marsu, Termiti z Marsu, dokonce i Humří bojovníci z Marsu. Není divu, že všechny vesmírné agentury svůj výlet na tuhle planetku odkládají.

4. Total Recall

Originál z roku 1990 představuje Mars jako špinavou a nebezpečnou důlní kolonii plnou podezřelých lidí a mutantů. Místní atmosféra nedělá nikomu dobře a naznačuje, že jestli jednou Rudou planetu dobudeme, budou na ní bydlet jen ty slabší příjmové skupiny. O důvod méně se tam umanutě hnát, dokud nám na Zemi nehoří koudel u zadku.

5. Válka světů

Už slavná rozhlasová hra H.G. Wellse představuje Mars jako hrozbu. Trojnožky a krutí marťani nás přijdou zotročit a my bychom jim chtěli ještě chodit vstříc s drahou raketou za peníze daňových poplatníků? Raketou, co ani nemá bomby a laserová děla? To je jako jít s nožem do přestřelky. Pošlete tam alespoň někoho s rýmičkou, ať rozséváním zákeřné choroby zpomalí šiky invazních vojsk.

6. John Carter

Bývalý voják Konfederace najde v jedné z amerických jeskyní portál vedoucí na neznámou planetu. Libovolný inženýr z NASA by vám hned řekl, že jde o Mars. A pak už by se jenom smál tomu, že prý díky místním podmínkám může John Carter skákat jako Spider-Man a odhazovat šutry jako Hulk. A navíc se skvěle domluví anglicky s místní populací, začne se míchat do geopolitických šarvátek a najde si nevěstu. Na jednoho pozemšťana škody až moc. Jeskyně zavřít a portály zakázat, než to začne proudit oběma směry a hospody budou plné marťanů se čtyřma rukama. Víte jak rychle dokáže taková potvora vyprázdnit pípy?

7. Doom

Ve videoherní verzi je Mars nešťastnou planetou, skrz kterou vede portál do pekla, střežený dvěma měsíci Phobos a Deimos. Filmová adaptace je trochu politicky korektnější a snaží se naznačit, že důvodem kosmických jatek je mutace lidské DNA a marsovských bakterií. Komu věříte víc, videoherním geekům nebo Hollywoodu? Pokud jste na tom stejně jako my, hlasujete oběma rukama pro peklo!

Doom se mimochodem už brzy vrátí. A komplet s Marsem! Podívejte se, co si pro vás přichystal.

Podobné články

Doporučujeme

Další články