fb pixel 7 důvodů, proč byste na Spectre měli jít co nejrychleji – G.cz
Vyhledávání

7 důvodů, proč byste na Spectre měli jít co nejrychleji

Nejnovější bondovku už jsme viděli a ačkoliv se pravděpodobně nezařadí k těm nejlepším v historii, jde svým způsobem o návrat k tradičnějšímu agentovi 007. Daniel Craig opsal kruh. Bude to jeho poslední bondovka? Těžko říct, ale vidět byste ji určitě měli.

Václav Rybář
Václav Rybář 4.11.2015, 11:20

1. Návrat na začátek

Vzpomínáte, jak v Casinu Royale neměl James žádné gadgety, žádné supersportovní fáro a jeho bondgirl mu pěkně šlapala na paty? S Craigem jsme se vrátili do podstatně zemitější formy známé z Flemingových knížek, bez zbytečných cirkusáckých triků.

Ve čtvrté Craigově bondovce se ovšem známé propriety do jedné vracejí. Snaživého Q známe už ze Skyfallu, ale tentokrát dojde na chytrou krev, vybuchující hodinky a dokonce i to auto. Další bondovka by tak teoreticky mohla být zcela tradiční, ačkoliv to podle konce na nový začátek opravdu nevypadá. To by však mohlo snadno vyřešit přeobsazení hlavní role.

2. Parádní řemeslo

Hned první scéna v Mexiku (bondovky jsou proslulé svými otvíracími scénami před úvodními titulky) vám naznačí, že tahle bondovka stála spoustu peněz a že ji opět točil mistr obrazotvornosti. Virtuoza Rogera Deakinse tentokrát střídal Hoyte van Hoytema (Interstellar) a hned na úvod vystřihnul famózní nepřerušovaný záběr, ve kterém Bond cupitá po střechách. A ani zbytek filmu není k zahození, v tomhle směru bondovka rozhodně neselhává.

3. Boží auta

Aston Martin DB10 a Jaguar CX-75. Obojí jsou koncepty, které si běžný smrtelník nekoupí, takže pokud je chcete vidět v akci, musíte na nejnovější bondovku. Jejich honička, nebo spíš tanec opuštěnými ulicemi Říma, trvá sice jen pár minut, ale máte z něj pocit, že takhle by to mělo vypadat - nahánění lesklých dravců by ale bylo ještě lepší, kdyby se do sebe trochu opřely. Že by tohle zrovna bylo auto, které James nesmí zničit? Počkejte si do konce honičky a sami uvidíte, jak se s tím vypořádá.

4. Pravá ruka záporáka

Mlčenlivý zabiják pan Hinx se uvede tím, že zabije člověka holýma rukama. Obří hromotluk Dave Bautista je klasickým prototypem fyzicky nadřazené pravé ruky, tak trochu ve stylu Čelistí nebo Oddjoba - je větší a silnější než Bond, takže jejich vzájemné konfrontace vyžadují od 007 trochu podvádění nebo příslovečného štěstíčka. Především rvačka ve vlaku patří k tomu nejlepšímu co v Craigových bondovkách můžete vidět.

5. Mučeníčko

A ještě jedna tradiční proprieta se vrací. Staré dobré mučeníčko. Ano, už v Casino Royale Bond inkasoval pár podpásovek, ale ve Spectre je připoután k hi-tech lobotomizační mašince, ze které se budete ošívat ještě několik hodin po skončení filmu. Jak napínavá scéna dopadne? Můžete třikrát hádat.

6. Bondgirls

I tady je všechno v pořádku. Monica Bellucci je pořád k nakousnutí a ve svých jedenapadesáti se vlastně k odkvetlému Craigovi hodí víc než o generaci mladší Léa Seydoux. Ta ovšem se svým francouzským šarmem bez problémů okouzlí Bonda i diváky. V tomhlě směru tedy opět bez výhrad.

7. Událost podzimu

Přiznejme si to, až do prosincové premiéry Star Wars je nová bondovka největší filmovou událostí zbytku roku. Mnozí jdou už na půlnoční premiéru, ostatní to stihnou o víkendu, a tak se bude nejpozději v pondělí o novém Bondovi mluvit všude. Někteří budou naštvaní, jiní nadšení, ale všichni budou mít názor. A proto půjdete taky, protože tohle je jeden z těch filmů, které uvidí všichni, a budou ho chtít řešit.

Z našich bodů to vypadá, že je Spectre nejlepším vynálezem od kráječe chleba, ale ačkoliv jsou všechny tradiční bondovské prvky přítomny, jde právě o to finální namíchání, stejně jako u bondovského martini. Spectre ubližuje především přepálená stopáž (150 minut) a křečovité finále, ve kterém se tápající režisér Sam Mendes rozhodne jednat. Příliš pozdě a navíc jako slon v porcelánu. Je to škoda, protože v prvních dvou hodinách stopáže Spectre organicky navazuje na Skyfall a snaží se rozetnout všechny uzly, které Craigovy bondovky v poslední dekádě vyrobily. Satisfakce v závěru se ovšem nedostaví, což u bondovky vyloženě zamrzí. Přesto ten výlet do báječného světa špionáže zbytečný není, dá vám zas jednou pocit, že zachraňovat svět je cool. Jen škoda, že James Bond klopýtnul zrovna v roce, který je na tenhle žánr kromobyčejně úrodný (Kingsman, Krycí jméno U.N.C.L.E., Mission: Impossible - Národ grázlů).

Chcete si premiéru nové bondovky trochu osladit? Soutěžte s námi o pivní balíčky Heinekein. Další info najdete tady.

Podobné články

Doporučujeme

Další články