fb pixel 7 drinků Jamese Bonda: od martini přes šampaňské až po pivo – G.cz
Vyhledávání

7 drinků Jamese Bonda: od martini přes šampaňské až po pivo

Protřepat, nemíchat. Tuhle hlášku známe všichni, stejně jako charakteristickou martini skleničku. V knížkách Bond pije gin se sodou, ve filmech prokládá vodku šampaňským. A nově přichází na chuť i pivu.

Václav Rybář
Václav Rybář 30.9.2015, 17:50

1. Smirnoff

Vůbec první vodka, která se v bondovkách objevila, byla samozřejmě také součástí prvního martini, které Bond na stříbrném plátně vypil. Onen recept, který si Bond od té doby mnohokrát poručil, byl však servírován samotným záporákem Dr. No. Smirnoff se objevil i v mnoha dalších bondovkách, třeba v brosnanovkách ho měl hodně rád ruský překupník Valentin Zukovsky.

2. Dom Pérignon

V první bondovce vůbec, Dr. No, je šampaňské značky Dom Pérignon dokonce zmíněno v konverzaci, když se hlavní záporák a Bond trumfují v tom, kdo má rád který ročník. Hlavním šampaňským bondovské série se později stal Bollinger, ale Pérignon si vychutnávali kromě Conneryho i Lazenby nebo Moore. Někteří z nich ho pili, jiní použili láhev jako zbraň.

3. Stolichnaya

Nejvíc prostoru dostala kultovní ruská vodka ve Vyhlídce na vraždu. Objevila se i v obou daltonovkách, ale musíte být hodně pozorní, abyste ji nepřehlédli. Ve Vyhlídce si ji Bond poručí rovnou s kaviárem, aby dokázal, že jí a pije jen to nejlepší.

4. Suntory

V japonské bondovce Žiješ jenom dvakrát muselo samozřejmě dojít na slavnou japonskou whisky. Možná si na ni vzpomínáte ze Ztraceno v překladu, kde jede Bill Murray natáčet do Tokya právě reklamu na Suntory a musí se v ní tvářit jako James Bond. Technicky vzato by měl napodobovat Conneryho (právě ten v Žiješ jenom dvakrát hraje), ale režisér se ho snaží přesvědčit, že Roger Moore byl lepší. Taková troufalost!

5. Bollinger

Od Žít a nechat zemřít se Bollinger (občas i bok po boku s konkurenčním Dom Pérignon) objevuje v každé bondovce. Jde o jeden z nejtrvanlivějších product placementů filmové historie. Bollinger je nejoficiálnějším bondovským drinkem a je hodně protežovaný i v brosnanovkách a craigovkách.

6. Finlandia

Dnes neumírej, poslední bondovka s Brosnanem, byla výroční dvacátou, takže se to v ní hemží nejen odkazy na starší díly, ale také product placementem. Na různých smlouvách vydělali producenti sto milionů dolarů, a tak Bond změnil dodavatele vodky a sáhnul po Finlandii. Byla z toho nejen viditelná scéna ve filmu, ale i docela stylová televizní reklama.

7. Heineken

Pivní gigant ulovil Bonda až u příležitosti premiéry Skyfallu. Mnozí fanoušci rozhodnutí producentů kritizovali, a to včetně některých předchozích představitelů Jamese Bonda, ale nám ke Craigovi tohle ‚obyčejné pijáctví‘ pasuje. Jeho Bond je mnohem osobnější, mnohem zemitější, a tak mu věříme všechny ty jizvy, neotesaný rvačkový styl a pivo nám k němu sedí víc než šampaňské, které si na útěku před dvojitými agenty přece jenom nemáte čas správně vychutnat.

Od Skyfallu bojuje James s osobními démony a utíká nejen před vlastní agenturou, ale i sám před sebou. To nespraví nějaké načančané pití, na takovéhle světaboly si musíte přihnout z napěněné lahve. A pár týdnů před premiérou nejnovější bondovky SPECTRE (5. listopadu i v českých kinech) to budete moci udělat taky, protože Heineken vyroluje se speciální bondovskou lahví pro všechny pivaře a sběratele v jedné osobě. A v přípravě je i televizní reklama s Craigem v hlavní roli, kterou natočil režisér nadcházející bondovky Sam Mendes.

Co všechno vlastně o nové bondovce víte? Premiéru má za pět týdnů, tak si radši dejte opáčko s pomocí našeho článku.

Podobné články

Doporučujeme

Další články