6 věcí, které zaručeně potkáte cestou na Mount Everest, nejvyšší horu světa – G.cz
Vyhledávání

6 věcí, které zaručeně potkáte cestou na Mount Everest, nejvyšší horu světa

Smetiště Mount Everest. Kolem Mount Everestu se válí tisíce tun odpadků. Kolem vrcholu je také velké množství vlajek a jejich cárů. Cesta na vrchol je posetá mrtvolami nešťastných horolezců. + DALŠÍCH 6 FOTEK + DALŠÍCH 7 FOTEK

Sir Edmund Hillary a Tenzing Norgay měli před 65 lety štěstí, že na nejvyšším vrcholu světa stanuli jako první. Od té doby je zdolání Mount Everestu mnohem náročnější, kromě nástrah hory samotné musí totiž její pokušitelé zdolat kupy odpadků, které tam zanechaly expedice před nimi.

Václav Roman
Václav Roman 14.7.2018, 08:00

Neposkvrněný sníh by horolezec na střeše světa pohledal. Aby ne. Stanout v nadmořské výšce 8 848 metrů je čím dál více populární. Jenom letos na jaře na nejvyšší bod planety vystoupalo více než 600 lidí, kteří za sebou nechali hlubokou ekologickou stopu. Jen těžko lze odhadnout, kolik tun odpadků na hoře zanechaly tisíce expedic, které se v historii o zdolání Mount Everestu pokusily.

Připravili jsme pro vás malého průvodce, co vše je možné cestou na vrchol vidět.

1. Výkaly

Himaláj – to jsou nejenom dechberoucí panoramata, ale i dechberoucí exkrementy. Výškové tábory i jednotlivé trasy jsou doslova lemovány lidskými výkaly. Cesta na Mount Everest je v současné době lépe značená než většina turistických tras u nás. Na vrchol se jde po hnědé.

2. Prázdné lahve s kyslíkem

Výstup na nejvyšší bod světa se proměnil v tvrdý byznys. Díky lahvím s kyslíkem byste to dost možná dokázali i vy. Na vrcholu (a už i cestou) je dost řídký vzduch, ale kdo si připlatí, dostane kyslík a může jít. Prázdnou láhev cestou doplnit nelze a stává se zbytečným závažím. Řada lidí se jí tak prostě zbaví.

3. Vrtulník

Při úklidu Everestu, který je organizován od roku 2008, bylo již z úpatí hory sneseno dolů leccos. Mimo jiné i trosky vrtulníku, který zde havaroval.

4. Horolezecké vybavení

V poslední době jsou populární nízkonákladové expedice. Dobrodruzi vyráží do Nepálu jen s příručním zavazadlem. Cestou pak sbírají, co odhodily expedice před nimi. K nalezení jsou lana, stany i potraviny.

5. Ztracené expedice

Zejména expedice, které toho odhodily více, než bylo zdrávo, se lehce ztratily. Mnoho lidí zmizelo pod lavinou. Zdaleka ne všechny tyto nešťastníky se podařilo najít.

6. Yetti

Najít se zatím nepodařilo ani sněžného muže. Kvůli znečištění místa jeho původního výskytu hrozí, že vyhyne dříve, než bude objeven a vědecky popsán.

A zde se podívejte na 14 osmitisícovek Radka Jaroše.

Podobné články

Doporučujeme

Další články