fb pixel 6 pokladů ze světa outdooru (39.). Pořiďte si je a pak už fofrem padejte ven! – G.cz
Vyhledávání

6 pokladů ze světa outdooru (39.). Pořiďte si je a pak už fofrem padejte ven!

...protože boj s živly, bloudění, hlad a mráz za nehty je zábavnější než sezení s lahváčem u televize.

Ivan Brezina
Ivan Brezina 31.10.2017, 10:00

1. Podzimní hory v teple

Střední zateplovací vrstva je už teď na podzim nutností. Kdysi tak rozšířený fleece postupně nahradily materiály typu “streč” (někdy označované za poddruh fleece), produkované řadou výrobců. Jedním z nejlepších je Technostretch renomované italské firmy Pontetorto. Tahle zateplovací vrstva má na vrchu mechanicky odolný (a částečně i větruodolný) úplet a uvnitř huňatý velurový “kožíšek”, který si zachovává loft (načechranost) po dlouhou dobu. Navíc je i velmi lehký, pružný, pocitově velmi příjemný, extrémně prodyšný a rychle schne. Strečové bundy a mikiny z materiálu Technostretch jsou podle mého názoru nejlepší střední zateplovací vrstva na trhu.

Příkladem je mikina/bunda Gavia, kterou šije liberecká firma Direct Alpine. Univerzální vrstva pro zvýšení tepelného komfortu má přiléhavý, anatomicky přesný střih, neomezuje pohyb a vyšší přiléhavý límec. Sportovní charakter podtrhují anatomické rukávy a ploché elastické švy. Díky asymetrickému barevnému členění vás v ní nikdo nepřehlédne nejen v horách, ale ani na ulici. Tenhle “urban outdoor” kousek je vhodný jak na běžné nošení, tak pro veškeré outdoorové aktivity i náročnější akce.

Více: www.directalpine.cz

2. Nový standard sportovních hodinek

Když finská firma Suunto před rokem přišla s novými hodinkami Spartan Ultra, byl to převrat. Barevný a extrémně dobře čitelný dotykový displej, nové funkce, spolupráce s webovou aplikací Movescount, konektivita s mobilními telefony, to všechno nastavilo v oblasti outdoorových a sportovních “chytrých” hodinek nový standard. Suunto teď v rámci Spartanů postupně představuje dílčí řady. Třeba Spartan Sport.

Tyhle multisportovní GPS hodinky jsou zaměřeny na všestranné sportovce. Jsou sice chudší o některé outdoorové funkce, ale na oplátku o něco lehčí a tenčí. Jejich hodnota spočívá v konstrukci a funkcích doporučených špičkovými sportovci. Díky analýze milionů sportovních výkonů hodinky dokážou odpovědět na otázky, jak máte nejlépe trénovat a cvičit i pokud patříte k hobby sportovcům. Můžete je používat i pro celodenní sledování pohybové aktivity, růstu výkonnosti nebo spálených kalorií. Vysoce kontrastní, barevný zářivý dotykový displej je nádherně vidět i v přímém slunečním světle a v širokém pozorovacím úhlu. To je důležité při běhu či jízdě na kole, kdy potřebujete především sledovat trasu a být v kontaktu se svým tělem.

Tělo hodinek je z vysoce odolného kompozitního, skleněnými vlákny vyztuženého polyamidu. Tvrdé minerální (křišťálové) sklíčko a ocelová luneta odolnost ještě zvyšují, ale při případném poškození během sportu jsou hodinky opravitelné. S mobilními telefony (iPhone a Android) hodinky komunikují ve standardu Bluetooth Smart, který má velmi nízkou spotřebu energie. Umožňují aktualizaci systému (firmware) a mají volitelné a konfigurovatelné displeje. Výdrž s GPS je 10 hodin v maximální přesnosti (1 s vzorkování) a 60 hodin při obstojné přesnosti.

Více: www.suuntocz.cz

3. Nepromokavá merino vlna

Není to nesmysl? Merino vlna sice skvěle hřeje a jako základní vrstva přímo na tělo je nepřekonatelná, ale je to přírodní prodyšný materiál. Dešti proto neodolá. Tedy pokud nejde o zcela nový materiál od norské firmy Devold, která s vlnou pracuje už od roku 1853. Její výrobky na výpravy oblékal Nansen, Amundsen a další hrdinové polárních výprav. V Devoldu teď vlnu zcela nově zpracovali tak, že může soupeřit s moderními membránovými materiály. Výsledkem je bunda Trollkyrkja.

Co ten zvláštní název? Trollkyrkja znamená “Trolí kostel” – přesně takhle se jmenuje jeskyně (a taky horský vrchol) u norské Fraeny kousek nad Alesundem. Jeskyní protéká podzemní říčka se třemi vodopády, zatímco bundou nebude protékat nic. Má totiž podlepené švy stejně jako klasické membránovky. Díky přelomovému vlněnému materiálu si přitom zachovává perfektní prodyšnost. Neoddiskutovatelnou předností bundy Trollkyrkja je i schopnost odvádět vlhkost od těla do vnějších vrstev, kde se může volně odpařovat. A díky přirozeným vlastnostem vlny si Trollyrkja zachovává vynikající termoizolační vlastnosti i za mokra. Prostě "woolshell".

Bunda má předtvarované rukávy, vysoký límec a nastavitelnou kapuci. Díky tomu vás ochrání i před největšími rozmary počasí. Prostorné náprsní kapsy pojmou veškeré nezbytnosti. Samozřejmostí je stahování v pase a odvětrávací zipy na místech, kde dochází k nejvyššímu zahřívání. Materiál navíc přirozeně odolává pachům, což oceníte zejména při vícedenním používání a sportovních výkonech bez možnosti praní či převlékání.

Více: www.devold.cz

4. Pneumatiky na nohách

Taky jste četli, že letos má být zima století? Pokud chcete být připraveni, neměli byste přehlédnout novou řadu outdoorových bot renomované americké firmy Columbia. Spojila se s firmou Michelin a letos na podzim uvedly technologii Michelin Ice Control. Jde o úplnou novinku, která byla využita při výrobě podrážek pro boty Columbia. Zajistí jim skvělou přilnavost a trakci v zimním období, odolnost vůči chladu a mrazu a kontrolu pohybu v různých směrech i na ledovém povrchu.Technologie staví na desetiletích zkušeností společnosti Michelin při výrobě a testování pneumatik a využívá jejich existující vzory. Ano, tyhle podrážky jsou gumové.

Kolekce nabízí tři modely bot, ze kterých nás zaujal třeba model Canuk Titanium OutDry Extreme. Spojuje v sobě odolnost vůči vodě díky technologii OutDry Extreme a zamezení úniku tepla, které zajišťuje technologie Omni-Heat. Obě tyhle technologie v Columbii prověřili řadou let používání. Boty mají podrážky Michelin Ice Control, které zajišťují excelentní trakci na ledovém povrchu a jsou k dostání ve verzi pro muže i ženy. A navíc skvěle vypadají.

Více: www.columbiasportswear.cz

5. Ultralehká ochrana pro dámy

Začalo pršet? Utíkejte do chaty, nebo rozepněte batůžek a vytáhněte záložní bundu. Abyste ji ale mohli mít opravdu všude po ruce, musí být velmi lehká a dobře sbalitelná. Třeba jako Rab Spark.

Bunda dámského střihu už na první pohled zaujme materiálem. Tenoučký, ale dvouapůlvrstvý Pertex Shield+ má ripstopovou strukturu, což mu zaručuje zvýšenou míru mechanické odolnosti. Právě díky materiálu bunda při absurdně nízké váze (267 g) disponuje vysokou nepromokavostí a zároveň i prodyšností. Že nejde jen o “nějakou větrovku” ostatně dokládají už plně podlepené švy.

Konstrukčně je bunda minimalistická, ale promyšlená. Dvě “napoleonské” náprsní kapsy jsou posazeny vysoko, abyste se do nich snadno dostali i při zapnutém bederáku batohu. Díky materiálu je bunda Spark od Rabu až neskutečná dobře sbalitelná. Dá se složit do své levé kapsy, nebo ji prostě zmačkáte do batůžku a hotovo. A právě v tom je její hlavní výhoda – plnohodnotnou dámskou membránovku můžete mít kdykoli po ruce pro případ, že se náhle zhorší počasí. Přívrženci UL trekkingu Petr a Oli Koskovi z www.nalehko.com ji ale s úspěchem použili třeba i na CDT – pochodu horami napříč severoamerickým subkontinentem, dlouhým přes tři tisíce kilometrů.

Více: www.nalehko.com

6. Svetr z Himálaje

Netypický kousek od nové české firmy, která své výrobky šije v Nepálu. Model Manang je něco mezi svetrem a zateplovací bundou a spíš než součást horské výbavy by se dal zařadit do “urban outdooru”. Prostě oblečení na pomezí čistě venkovního a čistě městského, které můžete použít jak na běžné každodenní aktivity, tak i na méně náročné treky, vycházky nebo podzimní a zimní akce.

Manang zaujme už kombinací materiálů. Na vrchu je hrubá tkanina ze 100% jačí vlny (v několika barevných variantách), osvědčené himálajské látky, která skvěle hřeje. Od Bhútánu přes Nepál a severní Indii až po Pákistán se používá tisíce let. Tamní obyvatelé prostě musejí vědět, co funguje. My v Evropě jsme jen trochu zhýčkaní a vlna by nás kousala. Manang má proto podšívku z jemného mikrofleecu, která užitné vlastnosti jačí vlny jen podtrhuje. Svetr zahřeje opravdu hodně.

Manang je na zip, rukávy má zúžené na koncích a vepředu dvě kapsy na ruce. Je doplněn kapucí, takže poslouží i jako zimní bundička. Kapuce se dá odepnout, což zvyšuje variabilitu užití. Stahování u krku a ve spodném okraji dobnitř nepustí studený vzduch. Samozřejmě nejde o oděv do skutečně nepříznivých podmínek. Silnějšímu větru neodolá, stejně jako delšímu dešti nebo sněžení. Pak je třeba Manang doplnit klasickou membránovou bundou (třeba Namche, Sete nebo Deurali z kolekce Snow leopard), takže se z něj stane střední zateplovací vrstva. Na závěr to možná nejpodstatnější: Manang stojí 1599 Kč, a to včetně dopravy. Za tuhle cenu jinde stěží koupíte termotričko.

Více: www.snowleopard.cz

A TADY si přečtěte o sedmi nejvyšších horách světových kontinentů.

Podobné články

Doporučujeme

Další články