6 počítačových věcí, které vaše děti určitě neznají – G.cz
Vyhledávání

6 počítačových věcí, které vaše děti určitě neznají

Užívání počítače bylo kdysi privilegiem, které jste si museli vydřít. Dnes ho zvládne obsluhovat i nemluvně, kdysi jste na to potřebovali vysokoškolský titul. Tyto věci vaše děti zaručeně neznají...

1. Disketa

globalnerdy_com globalnerdy.com Až budete dětem říkat, že kdysi neexistovala cloudová úložiště a plná synchronizace mezi elektronickými zařízeními na jakoukoliv vzdálenost, budou si myslet, že jste žili v pravěku. Diskety byly standardním datovým médiem s magnetickou plotnou už od půlky sedmdesátých let a v našich počítačích vydržely až do konce milénia, kdy je vytlačily flashdisky a kompaktní disky, které je porazily rychlostí i kapacitou. Chroupání disketových mechanik už dnes patří do historických archivů.

2. Zvuk modemu

Vytáčené připojení bylo ve své době prakticky jedinou možností, jak svůj počítač poslat do světa. Připojovalo se přes telefonní linku, takže jste nesměli používat telefon. Pokud ano, připojení spadlo a stahování maximální rychlostí 5,6 kb/s bylo v pytli. Krabička jménem modem převáděla analogový signál na digitální a při vytáčení dělala spoustu legračních zvuků, ta zkratka znamená MOdulátor-DEModulátor.

3. Autoexec.bat a Config.sys

Autoexec ocf.berkeley.edu Tyto soubory se při startu starého počítače spouštěly jako první, zavádějí ovladače a konfigurují operační systém. V dřevních dobách jste si je museli napsat sami, zvládli byste něco takového i dnes? Jen se podívejte, jak vypadaly: @ECHO OFF LH /L:2 C:\WINDOWS\COMMAND\MSCDEX /D:MSCD000 /M:15 /E /S /L:D /V LH /L:0;2 /S C:\WINDOWS\COMMAND\SMARTDRV 2048 16 /V C:\WINDOWS\COMMAND\MODE CON RATE=32 DELAY=2 C:\WINDOWS\COMMAND\MODE CON CP PREP=((865) C:\WINDOWS\COMMAND\EGA.CPI) C:\WINDOWS\COMMAND\MODE CON CP SEL=865 LH /L:2 C:\WINDOWS\COMMAND\KEYB DK,865,C:\WINDOWS\COMMAND\KEYBOARD.SYS LH /L:2 C:\MOUSE\MOUSE LH /L:2 C:\WINDOWS\COMMAND\DOSKEY /INSERT PROMPT $p$g PATH C:\WINDOWS;C:\WINDOWS\COMMAND;C:\CTSND SET DIRCMD=/P /A SET TEMP=C:\WINDOWS\TEMP SET TMP=C:\WINDOWS\TEMP SET SOUND=C:\CTSND SET BLASTER=A220 I5 D1 H5 P330 T6 SET MIDI=SYNTH:1 MAP:G C:\CTSND\DIAGNOSE /S C:\CTSND\SB16SET /P

4. Stavba

computer newtomedicalscience.com Stolní počítač je jako lego, má spoustu vyměnitelných částí - procesor, pevný disk, paměti, grafické a zvukové karty, chladiče, větráky - které je nutné dát dohromady, aby fungoval. Většina lidí si koupí už postavený stroj, ti chytřejší si hrají se šroubky, kabely a teplovodivým gelem - postavit si počítač sám je také mnohem výhodnější z finanční stránky.

5. Přetaktování

overclock techimo.com Jistě víte, že počítačový procesor běží na určité frekvenci - čím vyšší, tím je obecně vzato rychlejší. Ta je určena základní frekvencí a jejím násobičem, který ji dostane na požadovanou hodnotu. Procesor je z fabriky nastaven tak, aby běžel stabilně, ale pokud má odemčený násobič, můžete z něj vytáhnout mnohem vyšší frekvenci a rychlost za cenu vyššího zahřívání a spotřeby energie. Dnes už jsou počítače tak výkonné, že jen málo lidí cítí potřebu taktovat.

6. ASCII Art

city-scape-ascii-art-jrei collectorsquest.com V době prvních domácích tiskáren bylo tisknutí obrázků takřka nemožné. Lidé proto tvořili fantastické obrazy za pomoci textových znaků. Kdo před dvaceti lety neměl vytisknutou formuli nebo nahou babu, složenou z písmenek, neví, o čem tehdy počítače byly. ASCII mimochodem znamená American Standard Code for Information Interchange - tabulku, která definuje znaky anglické abecedy.

A TADY můžete zažít hokejový zápas z pohledu hráče.

Podobné články

Doporučujeme

Další články
Zavřít reklamu