fb pixel
Vyhledávání

6 pádných důvodů, proč musíte tuto zimu navštívit Bratislavu a její okolí

Kdybyste náhodou měli tendenci se ztrácet, tohle je jeden z neodmyslitelných "záchytných" bodů bratislavských ulic, místní Čumil
Zdroj: Foto: Veronika Doleželová

Stačí nasednout do vlaku a jste tam během několika hodin. A jazyk si za hranicemi lámat nemusíte, protože se Slováky si stále nadmíru dobře rozumíme.

Veronika Doleželová
Veronika Doleželová 3.12.2015, 07:50

Všichni v období nadcházejících Vánoc hodlají vyrazit na Vídeň, Drážďany nebo případně Norimberk. Ovšem udělali byste chybu, kdybyste letos nepoctili svou návštěvou Slovensko - a to přímo Bratislavu a jejího okolí. Proč? Důvodů se najde mnoho.

1. Překrásné vánoční trhy v centru města

Ty už začaly 20. listopadu a nejkrásnější atmosféru zažijete na Hlavním nebo nedalekém Hviezdoslavově náměstí. Trhy v Bratislavě mají klidnou, uvolněnou atmosféru - na příšerně přervané ulice jako v jiných evropských metropolích v největších vánočním shonu tu nikdo není příliš zvyklý. Stánkaři se více orientují na jídlo a především lidovou tvorbu, takže obvyklá záplava svátečního kýče není do očí bijící, naopak příjemná a kdo ví, čím se sami potěšíte. Při pokukování na zboží můžete sníst teplé lokše a vypít svařené víno. V zimě je přeci nutné se udržovat v teple.

2. Bratislava jako na dlani

I Pražáci mají občas problém ve vánoční metropoli nezkolabovat únavou. A na Bratislavě je právě krásné to, že je její centrum, jak vy sami také zjistíte, rozhodně není tak velké, jak by si každý představoval. Všechno máte nadosah ruky. Chcete-li večer vyrazit do klubu nebo restaurace, je tu několik vyhlášených podniků, mezi kterými se neucouráte k smrti - mladí Slováci zbožňují místní pobočku BarRocku (v Sedlárské ulici), jídlo vás okouzlí v restauraci vídeňského stylu Zilynder (ten najdete na již zmíněném Hviezdoslavově nám.). A pokud hledáte spisovatelskou inspiraci nebo je vaším koníčkem obrážet zajímavá místa s historií, zkuste Pulitzer U Zlatého jelena na Župném náměstí. Jeho budova je neodmyslitelně spojená se slovenskou žurnalistikou, kdy v ní od roku 1947 sídlí její svaz.

3. Umění v art muzeu Danubiana

Moderní muzeum umění, které leží necelých dvacet kilometrů jižně od centra Bratislavy, si rozhodně zaslouží samostatnou návštěvu. Budova stojí na cípu poloostrova ve středu mohutného toku Dunaje a už jen místo, na kterém stojí, má významnou historii. Tudy totiž vedla severní hranice Římské říše - a dnes je nedaleko odtud hranice států Slovenska, Maďarska a Rakouska. Proto architekt Petr Žalman stylizoval půdorys budovy do římské galéry s veslicemi. V létě je z teras Danubiany nádherný výhled a stává se cílem výletníků, v zimě oceníte především překrásnou galerii plnou děl nejen slovenských, ale i zahraničních umělců.

V současnosti můžete v Danubianě zastihnout aktuální výstavu překrásných momentek z pařížských ulic od Roberta Doisneaua. Pokud vám jeho jméno nic neříká, tak určitě poznáte jeho nejslavnější dílo "s polibkem".

4. Romantika na Červeném Kameni

V oblasti Malých Karpat je to nejkrásnější hrad a v zimě se doslova mění na pohádkové místo. Červený Kameň leží jen několik desítek kilometrů od Bratislavy. Mohutná pevnost, kterou v první půlce 16. století nechal vybudovat rod Fuggerovců, je postavena na základech královského hradu, který tu byl už o tři století dříve. Právě podle červené zeminy, která se na místě nacházela, je pevnost dodnes pojmenována.

K jelenu, který zdobí nejen erb rodiny Fuggerovců, ale i velkou fontánu uprostřed nádvoří hradu, se váže pověst, že zachránil rodinu Fuggerovců jedné bouřlivé noci při cestě lesem - a z vděčnosti si jej poté nechali ve svém znaku. Samotná pevnost zažila bohatou historii, dodnes je pro místní osobité kouzlo v prostorách hradu natáčena řada historických filmů. Co byste ale měli rozhodně vidět, jsou hradní vinné sklepy, jedny z největších ve střední Evropě. Dnes jsou samozřejmě prázdné, sudy, kladky a vysoké podpěry zmizely a sklepy se využívají pro různé akce a degustační slavnosti. Zajímavé ovšem je, že nejsou doopravdy v podzemí, jak by si každý při jejich návštěvě myslel, ale naopak ještě ční nad hradním příkopem. Jsou tedy vestavěny do svahu. Obzvlášť užasnete, když ten fakt spatříte ze střílen sklepa, které mají výhled do okolí a byly nemálokrát používány při obléhání.

5. Košt vína a Andy Warhol

Pokud jste už byli na Slovensku a zajímali se o místní vína, tak jste rozhodně slyšeli o ELESKO wine park. Je považováno za jedno z nejmodernějších vinařství ve střední Evropě a leží jen kousek od obce Modra. Nelze ho jen tak přehlédnout, u dlouhé řady vinic stojí jeho moderní budova, která je štědře přizpůsobena kulturním akcím. S tím souvisí rozsáhlá galerie, ve které jsou mimo jiné umístěny díla Andyho Warhola. Jinak si můžete projít celou technologii a výrobu vína - a ke konci si ho na baru také ochutnat a odvést si ho domů.

6. Ta lidová zručnost

Když už jsme jen kousek od městečka Modra, učiníte zadost návštěvou tradiční výroby slovenské majoliky. Město Modra je jí proslavená (typický obrys městské brány najdete na mnoha kouscích pocházejících z místní výroby) a dodnes je tu ještě několik vyučených umělců, kteří se věnují tradiční výrobě. Kdysi přitom tohle místo bylo křižovatkou pro všechny mistry i tovaryše.

Slovenská majolika je jednoduchá tvarem, bohatá na barvy a každý výrobek bezpečně poznáte díky označení dílny, které se na každý předmět aplikuje ještě před vypálením. Můžete v exkurzi projít celou technologii výroby, a pokud chcete v sobě odhalit kus lidového umělce, nabízí zde workshop malování na keramiku. Hotový hrnek si pak do týdne můžete vyzvednout a potěšit se ze svého výkonu.

Doba se samozřejmě mění - ještě před cca 70 lety měla místní dílna přes tři stovky zaměstnanců, dnes už je to něco kolem desítky. Přesto tu ale poptávka po ručně vyráběné keramice je a Slováci jsou na ni velmi pyšní, ve světě má stále ohlas.

A TADY se můžete radovat ze zimy spolu s vtipnými Poláky.

Podobné články

Doporučujeme

Další články