fb pixel 6 neprůstřelných důvodů, proč se vypravit na adventní trhy do Drážďan – G.cz
Vyhledávání

6 neprůstřelných důvodů, proč se vypravit na adventní trhy do Drážďan

Už ve čtvrtek 26. listopadu začnou v německých Drážďanech tradiční adventní trhy. A protože je to tam z valné části republiky coby kamenem dohodil, budete se jen těžko vymlouvat, proč je nenavštívit.

Václav Rybář
Václav Rybář 23.11.2015, 17:00

1. Štrýclmarkt a spol.

V Drážďanech se koná rovnou jedenáct různých adventních trhů, takže si vybere opravdu každý. Tím největším a nejslavnějším je ale Śtrýclmarkt, který letos slaví 581. výročí. Najdete ho na náměstí Altmarkt a jakmile se zatouláte mezi stánky, rázem se propadnete o dvě století zpátky. Drtivou většinu artiklů tu tvoří vánoční ozdoby, jídlo a pití, nejrůznější ručně vyráběné dekorace a drobné dárky. Začíná se už ve čtvrtek 26. listopadu a končí se těsně před Štědrým dnem, tedy s výjimkou středověkého trhu na nádvoří zámecké stáje Stallhof, ten totiž funguje až do šestého ledna. Většina trhů má otevřeno od dopoledne do osmi, devíti večer. Info a letáčky v češtině najdete třeba tady.

2. Slavnostní zahájení v Kreuzkirche

Vydáte se do Drážďan už ve čtvrtek? V tom případě si nenechte ujít velkolepé zahájení v kostele Kreuzkirche, komplet s chlapeckým sborem a krájením každoroční vánoční štoly. Ta má pokaždé o milimetr víc, tentokrát bude dlouhá 2015 mm. To už je slušný macek.

3. Štolová slavnost

Zmíněná štola je ale samozřejmě pouhým předkrmem. O dalším víkendu, tentokrát 5. prosince, se totiž bude pořádat Štolová slavnost, během které místní pekaři povezou centrem města rekordní vánoční štolu, která se pak naporcuje a prodá. Štola už byla jednou zapsána do Guinnessovy knihy rekordů a vždy má několik tun, takže se nebojte, dostane se na všechny. Pravidelně se také vyhlašuje tzv. Štolová dívka. Letos je jí Lydia Heidig.

4. Mikuláš čtoucí pohádky

Drážďanské adventní trhy myslí také na děti. Najdete tu Mikuláše čtoucího každý prosincový den pohádky (pokaždé jinou, samozřejmě pouze v němčině), je tu kluziště, ale také kolotoče a loutková divadla. Děti můžete dokonce poslat i do malé pekárničky přímo na náměstí, kde si vyzkouší pečení vánočních dobrot a hlavně ozdobných perníčků.

5. Perníková princezna

A když už jsme u perníku, první adventní víkend se na náměstí Altmarkt vždy nese ve znamení slavného švestkového kominíčka (Pflaumentoffel), a také perníkové princezny, která se volí vždy v neděli. Pokud přijedete o tomhle víkendu, ručíme vám za to, že si nějaký ten perník - ať už v žaludku nebo v tašce - rozhodně odvezete.

6. Dobroty

Jídlo je velkou a důležitou atrakcí drážďanských adventních trhů. Posilnit se po celodenním trmácení můžete slaným i sladkým, nejrůznějším cukrovím nebo třeba půlmetrovou klobásou. Zapít to můžete vychlazeným pivem, silným svařákem nebo třeba báječným vaječňákem. Vybere si tu úplně každý a mastných dobrot z pouličních stánků se nemusíte bát, tady totiž mají mlsné jazýčky, a proto bude vaše břicho odjíždět spokojené.

Tak na co vlastně ještě čekáte? Možná řešíte, čím vlastně do Drážďan vyrazit. Vlakem je to asi nejpohodlnější, ale pokud hodláte nakupovat, rozhodně se vyplatí auto. Ceny parkovného jsou snesitelné, myslete na to, že dobře nakoupíte, a těch pár eur se vám bohatě vrátí.

My jsme se do Drážďan vydali před pár týdny Fordem S-Max, což je mladší bráška vrcholného Fordu Galaxy, ikonického dostavníku, který uveze spoustu lidí i hypotetických litrů, kterými se automobilky rády ohánějí. Nebudeme vám snad tu hodnotu ani říkat, smiřte se s tím, že Galaxy uveze všechno a S-Max je na tom podobně, protože je jen trochu nižší, ale rozhodně je skoro stejně dlouhý.

Díky celé armádě senzorů a bezpečnostních prvků ale nikdy nebudete mít pocit, že řídíte stodolu. My jsme měli na testování dvoulitrový diesel o výkonu 150 koní, spárovaný s pohotovou automatickou převodovkou. Vlastně se řídil skoro sám - na dálnici to můžeme klidně prohlásit, protože si S-Max při hlídání pruhů dokáže i sám zatočit do poměrně prudkých zatáček. Autonomní auta jsou ale pořád ještě hudbou budoucnosti, takže raději mějte obě ruce na volantu. Se silným dieselem auto po D8 vyloženě letělo a nebýt smutné díry mezi Lovosicemi a Teplicemi, mohli bychom být v Drážďanech za hodinku dvacet. Takhle to zabere o dvacet, třicet minut víc.

Tahle výluka vás ale povede po okreskách a donutí vás vyzkoušet, že navzdory rozměrům má tenhle Ford podobně zábavné jízdní vlastnosti jako třeba Focus nebo Mondeo. Jistě, je třeba počítat s určitou setrvačností a vyšším těžištěm, ale S-Max není takovou tou rodinnou dodávku, při jejímž řízení zapomenete na emoce. Když je potřeba, drží na dálnici jako přibitý, ale se stejnou chutí krájí i zatáčky.

Jen ta cena se při započtení vší příplatkové výbavy vyšplhá tak vysoko, že by z toho jeden mohl mít závrať. Jenže on se každý ten centimetr a litr počítá, a když potřebujete odvézt sedm lidí nebo všechny vánoční dárky, najednou se rodinný vůz hodí. Priority, priority... ale kdybychom podobný "autobus" potřebovali, Ford by byl určitě první na ráně.

Podobné články

Doporučujeme

Další články