6 nejlepších českých her roku 2016 – G.cz
Vyhledávání

6 nejlepších českých her roku 2016

Víte, že se v Česku loni vyrobily skoro čtyři desítky videoher? Anketa Česká hra roku mezi ně ve svém sedmém ročníků rozdělila ocenění v devíti kategoriích. A tenhle půl tucet statečných pobral, co se dalo.

Václav Rybář
Václav Rybář 14.2.2017, 15:30

Česká herní scéna je občas neprávem přehlížená, což je jistě dáno i obrovskou velikostí nabídky - kromě těch opravdu velkých titulů se na nás denně valí desítky novinek ze Steamu a dalších zdrojů. Člověk pak potřebuje poradit, co má vlastně jakou jmenovku, co je made in USA, co je made in China a co je domácí zboží. Tvorbě her se v ČR věnuje více než 1100 vývojářů ve 47 aktivních týmech, jejichž roční obrat se pohybuje podle odhadu okolo 3 miliardy Kč. Ne všichni se věnují tvorbě českých her, je tu spousta týmů, které spolupracují se zahraničními vývojáři, ale 35 českých her není zanedbatelné číslo. Ostatně kinopremiér českých filmů nebylo o moc víc, a ty mají České lvy už nějaký ten pátek a nedávno se k nim přidaly i Ceny české filmové kritiky. Je tedy na čase, aby se víc začalo psát i o nejlepších českých počítačových hrách. Časy se mění, ostatně i na FAMU se brzy otevře katedra videoherního designu.

1. Samorost 3

Nádherné dobrodružství od Amanita Design (tvůrci Machinaria) získalo ceny ve třech kategoriích, včetně té hlavní. Další sošky dostali tvůrci za nejlepší audio a vítězství v kategorii PC a konzolových her. Samorost 3 je další zjevení, tentokrát už méně překvapivé, protože od Amanity očekáváme kreativní nápady, dechberoucí design i skvělý příběh. A Samorost už poněkolikáté slaví úspěch celosvětově, takže se k cenám přidají i tržby, které zajistí vývoj dalších projektů.

2. American Truck Simulator

Nadšenci v SCS Software pro kamioňáky a jejich tvrdý chlebíček žijí a dýchají čtyřiadvacet hodin denně. Kdysi dávno, u příležitosti vydání Euro Truck Simulator 2, jsem s nimi dělal rozhovor v jejich pražských kancelářích. Profíci každým coulem, ze kterých crčí nadšení pro vývoj her i podporu komunity. Ze skromného nápadu dokázali vytěžit maximum a s American Truck Simulatorem se konečně s kamiony vydali do země zaslíbené. Je z toho další povedený titul, ke kterému dokonce vyšlo zdarma i obrovské rozšíření o další trasy. Tomu říkáme starost o blaho zákazníků. American Truck Simulator vyhrál v kategorii největší technologický přínos. Až si za volant osmnáctikolového monstra sednete, rychle pochopíte proč.

3. WarFriends

V kategorii největší naděje vyhráli About Fun a jejich mobilní taktická střílečka WarFriends. Multiplayerová řež sází na roztomilou grafiku, přehledné ovládání a chaos na frontě, kdy musíte hlídat pohyb soupeřových vojáků, efektivně se krýt a dobře mířit. Styl hry vám ale rychle přejde do krve a z malých válek se stane návykové vyplňování každé volné chvilky. Pro About Fun je to velký posun a není divu, že vyhráli právě v kategorii "skokanů roku".

4. Dark Train

Proč si sošku za nejlepší vizuální design neodnesl Samorost? Protože existuje Dark Train. Už první upoutávky uchvátily novináře i fanoušky. I proto sem dávám raději video než obrázek, protože teprve, když se to celé hýbe, doceníte drobné detaily a nuance. A není to jenom o hezkých obrázcích, Dark Train je chytrá a poměrně těžká logická hra, která vás ovšem za vaření mozkových závitů náležitě ocení.

5. Chameleon Run

Nejlepší herní design i mobilní hru si odnesla šílená běhačka Chameleon Run - jednoduchá grafika, krásný design, ale především chytrý koncept. Vaše postavička se řítí obrovským tempem kupředu a vy s ní skáčete po různě barevných plošinkách. Jenže... musíte si sakra vybírat, na kterou skočíte, a ještě před dopadem musíte svou postavičku obarvit na identický odstín (proto chameleon). Zaměstná to všechny důležité prsty a ještě to do vás vlije adrenalin, protože v pokročilejších levelech je to opravdu slušná honička. Přidejte k tomu vhodnou hudební kulisu a máte zábavu na hodně dlouhou dobu.

6. Brány Skeldalu 3

Oldschoolový dungeon na mobily a tablety? Jindra Rohlík ve třetích Branách Skeldalu (s podtitulkem 7 mágů) navazuje na svůj srdcový projekt a je z toho nostalgie jako hrom. A taky vyloženě poutavé vyprávění, které osloví všechny fanoušky tištěných i herních fantasy. Není divu, že se Brány Skeldalu 3 dočkaly ceny za nejlepší herní příběh. Tenhle závan starých časů totiž chytne a nepustí.

Další informace najdete na oficiálním webu České hry roku.

Podobné články

Doporučujeme

Další články