6 lidí, co zaručeně vynalezli hamburger – G.cz
Vyhledávání

6 lidí, co zaručeně vynalezli hamburger

Vždyť je to jen houska s masem, ne? V Americe se kvůli ní mohou nejrůznější lidé utlouct, jen aby dokázali, že jejich praprapradědeček tuhle gurmánskou bombu vymyslel.

Václav Rybář
Václav Rybář 7.10.2017, 16:00

Hamburger je v podstatě definován jako kus mletého masa v rozkrojené housce/bulce. Své jméno má podle Hamburgu, protože v devatenáctém století tamní námořníci často jezdili do Ameriky, kde si maso v housce oblíbili natolik, že ho sami pojmenovali – hamburger. S šunkou (ham) to tedy nemá vůbec nic společného. Zrodu hamburgeru pomohl spíš vynález mlýnku na maso, který umožnil prodávat levné mleté maso ve velkém. Odtud byl k burgrům už jenom krůček. Jenže kdo ho vlastně učinil?

1. Louis Lassen

4

Louis´ Lunch. Tenhle podnik, připomínající v roce 1900 spíš vyřazený železniční vagón, prodal na úsvitu nového století první burger na světě. Potvrdil to dokonce i americký Kongres. U Louise se tenhle pravěký burger prodává dodnes – je to kus mletého hovězího mezi dvěma toustovými chleby – bez kečupu a bez hořčice. Vznikl prý náhodou, když Louisovi došly steaky a potřeboval hosta něčím zasytit. Hezká pohádka, která z Louis´ Lunch v New Havenu (dvě hodiny od New Yorku) dělá dodnes turistickou destinaci.

2. Charlie Nagreen

1

Když bylo Charliemu patnáct, prodával na místním trhu masové koule zabalené do housky, aby mohli zákazníci jíst během chození od stánku ke stánku. Pojmenoval je prý hamburger, podle hamburského steaku, který proslavili místní němečtí přistěhovalci. Psal se rok 1885 a Nagreena místní prý dokonce překřtili na hamburgerového Charlieho. Důkazy však chybí.

3. Otto Kuase

3

Jeden z nejstarších hamburgerových řetězců, White Castle, proslavený i díky filmu Zahulíme, uvidíme, tvrdí, že vynálezcem hamburgeru je Otto Kuase. Vymyslel placičku mletého masa a sázel na ni ještě volské oko. To námořníci později zavrhli, protože byli od vajíčka celí zaflákaní. Prý... se to všechno událo v roce 1891.

4. Oscar Weber Bilby

2

Bilbyovic rodina tvrdí, že první hamburger všech dob se servíroval na farmě jejich prapraprastrýce Oscara během oslav dne nezávislosti. Konkrétně tedy 4. července 1891. Vypadal prý tak, jak ho známe dodnes. Guvernér Oklahomy jim uvěřil a označil městečko Tulsa za „opravdové rodiště hamburgeru".

5. Frank a Charles Menchesovi

5

Majitelé stánku s občerstvením prý začali prodávat toasty s mletým hovězím (na způsob Louise Lassena) už v roce 1885 během místních trhů, když jim došly klobásy, kterými toasty běžně plnili. A velké překvapení? Trhy se konaly ve městečku Hamburg, ve státě New York (tady se řada přistěhovalců usadila jako první, a proto zde najdete řadu městeček s evropskými názvy). Takže prý hamburger pojmenovali podle amerického a nikoliv německého hamburgeru. V téhle verzi ovšem řada detailů nesedí, což potvrzují nejen kronikáři, ale i zápisky samotných bratrů.

6. Fletcher Davis

6

Davis vlastnil malé pojízdné občerstvení v Aténách, ve státě Texas, a prý servíroval grilované hovězí placičky s cibulí, mezi dvěma plátky chleba. Měl s touhle pochoutkou takový úspěch, že si v roce 1904 pronajal stánek na místním trhu a tam začal burgery prodávat. Sám ovšem tvrdil, že nápad se datuje až do osmdesátých let devatenáctého století.

TÉMATA

Podobné články

Doporučujeme

Další články