6 králů pin-upek se svými nejkrásnějšími dívkami

Kdo mohl za vlhké sny generace našich dědečků? Muži, kteří stvořili nejkrásnější pin-upky, jsou zde!

Obě světové války zapříčinily jisté uvolnění mravů – hlavně kolem 30. let se díky hromadné poptávce po krásných holkách pro pánské časopisy dostalo několik kreslířů na výsluní světa. Pin-upky jim vydobyly slávu a v zámoří během války uspokojovaly potřeby a tím udržovaly morálku vojáků. Znáte aspoň jednoho z otců plakátových krásek?

1. Rolf Armstrong

Patřil mezi první generaci pin-up králů a díky svým kresbám se roku 1930 stal nejprodávanějším tvůrcem kalendářů z produkce Brown & Bigelow. Mezi mnohé celebrity, které maloval, se řadila například překrásná Greta Garbo. Protože pro něj bylo klíčové osvětlení, často modelky maloval venku za zahradě svého domu při západu slunce.

rolf-armstrong-pinup-artist_02 "How am I doing?", model: Jewell Flowers, 1940. rolf-armstrong-pinup-artist_09 "See You Soon", 1945 rolf-armstrong-pinup-artist_01 "Golden Girl", model: Adele Kovalska, 1933

2. George Petty

Jeho jméno se dostalo na výslunní hlavně v 30. letech a během víceletého působení u časopisu Esquire vybrousil své umění. Jeho debutem byla v roce 1933 rozkošná "Petty Girl" – nádherná a nedosažitelná bohyně s dlouhýma nohama, zdviženým nosíkem a hypnotickým pohledem. Postupně se od lechtivých obrázků posunul až k aktům. Pettyho krásky měly obrovský úspěch, velké zakázky dostával z reklamy např. pro firmu Jantzen nebo Old Gold Cigarettes. Brzy jeho příjmy z reklamy ve velkém převyšovaly plat z Esquiru, a tak se z časopisem nadobro rozloučil.

petty_esq_autumn33 První z jeho zábavných ilustrací pro Esquire, rok 1933. "Drahoušku... Copak /hepčí/ ... věkový rozdíl /hepčí/ ... hraje nějakou roli?" george-petty-pin-up-grls Dva z mnoha obrázků s telefonujícími dívkami. 78a5ed9600a41a38179c6ade0f6167bc Ilustrace pro kalendář "Společnosti Pevných Nástrojů"

3. Alberto Vargas

Pettyho nástupce se proslavil pod pseudonymem Varga. Začal jako umělec na volné noze a postupně si vybudoval velmi slušnou kariéru. První jeho kresba se v časopise Esquire objevila roku 1940 a ten samý rok mu vyšel i kalendář se značkou Varga – ten se stal vůbec nejprodávanějším kalendářem Esquiru. Maloval tanečnice a hvězdy slavných broadwayských show Ziegfeld Follies a i v perném pracovním nasazení si našel čas a vojákům v zámoří maloval pin-up girls jako jejich maskoty pro letky a divize. Vargasovy dívky byly všechno, po čem Amerika toužila. alberto-vargas-pinup-artist_09 Pro Playboy 701852_1E6W61YG43JS8AJGMIX1I3R8AXYLK8_alberto-vargas-legacy-nude-1-sleeping-beauty_H144157_L alberto-vargas-pinup-artist_08 "South Pacific", pro Esquire, 1946

4. Gil Elvgren

Elvgrenovy dívky jsou zářivé zázraky, femmes fatales z domu od vedle, jejichž půvaby jsou odhaleny jen na nepatrný okamžik, ve chvíli překvapení. Nejsofistikovanější a své nejznámější pin-upky Elvgren vytvořil až v pozdějších letech kariéry. Na rozdíl od Vargase a Pettyho dokázal uspokojit široké publikum. Dařilo se mu jak v reklamním odvětví, tak i jako umělci.

ELVGREN_img_04 "Sheer Comfort", pro Brown & Bigelow, 1959 ELVGREN_img_18 "Cold Feed", pro Brown & Bigelow, 1958 ELVGREN_img_63 "Shell Game", pro Brown & Bigelow, 1959

5. Earl Moran

Moran byl ilustrátorem i fotografem – díky tomu disponoval užitečnými znalostmi o osvětlení a stínech. Ze začátku byl malinko ovlivněn hvězdou Rolfa Armstronga, ale brzy se proslavil sám krásnými živými dívkami. Narozdíl od jiných autorů s nimi neopakoval ty samé situace, jeho pin-upky byly rozmanitější. Modelem mu seděla i překrásná Marilyn Monroe.

EARL_MORAN_img_06 "Up And Cunning", pro Brown & Bigelow, 1942 EARL_MORAN_img_46 "Call Again", pro Brown & Bigelow, 1946 EARL_MORAN_img_48 "Marilyn Monroe In Paradise", model: Marilyn Monroe, pro Brown & Bigelow, 1949

6. Norman Pett

Tenhle pin-upkář žil na rozdíl od předchozích autorů blíž staré matičce Evropě – ve Velké Británii – a vytvořil zábavné skeče s roztomilým neviňátkem Jane. Jane's Journal, The Diary of a Bright Young Thing udržoval morálku britských vojáků víc jak deset let. Pett rozpustilou dívku kreslil podle své manželky Mary, která mu sedávala modelem. Příběhy se točily kolem Janiných trapasů ve společnosti, kdy ve většině případů přicházela a kousky oblečení. Jane se stala pro válečné úsilí tak důležitou, že kapitáni ponorek dostávali výtisky týdny dopředu, aby posádce z jejích šlamastik nic neuniklo. Do roku 1943 si aspoň držela spodní prádlo, pak se svlékla celá. Celou dobu ale komiks nebyl nijak vulgární, klíčovým faktorem byla Janina nevinnost. Její popularita byla nezměrná, vycházela v bulvárních novinách Daily Mirror.

jane fire Jane_cartoon1 jane Kam jen se Jane hnula, tam ji provázel její jezevčík Fritz.Obliba pin-upek ale není rozhodně nějaký historický přežitek – jak se můžete podívat a zároveň si udělat zábavný fotokvíz TADY.


Komentáře

Doporučeno pro vás