6 důvodů, proč kupujeme tištěné noviny a časopisy – G.cz
Vyhledávání

6 důvodů, proč kupujeme tištěné noviny a časopisy

Tzv. printová média jsou v krizi. Proč by lidi chodili do trafiky, když je všechno na webu, a zadarmo? Díky iDnes, aktualne.cz a lidovky.cz si nemusíme špinit ruce od tiskařské černi. Některé funkce tištěných novin a časopisů ale zůstávají nezastupitelné.

Ivan Brezina
Ivan Brezina 21.3.2014, 17:00

1. Prestiž

Kdo měl před pár lety tablet, notebook, čtečku nebo chytrý mobil, byl středem pozornosti. Dneska se to ale až otočilo. iPad nebo smartphone má každý trouba a znakem výjimečnosti je naopak návrat k printu. Kdo v kavárně listuje Lidovkami, ten tím svému okolí říká: "Mohl bych si je přečíst na webu, ale protože jsem bohatý, mám čas na pomalé studium denního tisku – na rozdíl od vás, kteří články hltáte na displeji v tramvaji. Mám čas na ponor do hloubky. Posezení u kávy s šustícími novinami v ruce je drobnou životní radostí už přes 150 let a já se jí nehodlám vzdát."  

2. Rituál

Přes týden na print kašleme a noviny i časopisy si čteme na webu, ale v sobotu je to jinak. Ranní procházka do trafiky pro MF Dnes a Lidovky je příjemný zvyk, který nehodláme opouštět. Oba hlavní české deníky mají "chytré" sobotní přílohy, se kterými si zalezeme zpátky do vyhřáté postele a je nám fajn. A ještě si k tomu cestou do trafiky koupíme croissant nebo smetanový jogurt.  

3. Sociální izolace

Když civíte do obrazovky, kdokoli vás může vyrušit nějakým nemístným dotazem nebo otravným požadavkem typu "Vynes koš a kup pět vajec". Rozevřete si ale před obličejem mohutný dvojlist novin nebo lesklou obálku časopisu a stanete se nedostupným. Zmizíte za bariérou, do které se dobývá jen nezdvořák nebo sociální debil. "Teď mně neruš! Teď čtu noviny!" naznačujete všem okolo včetně té osoby, která chtěla vejce. Ať si pro ně skočí sama, když vám chce k obědu obalit řízek!  

4. Druhotná surovina

Newspapers Foto: photos.pcpro.co.uk Použité noviny a časopisy mají v našich životech řadu nezastupitelných funkcí. Nemyslíme hned tu, která teď jistě napadla i vás (tiskařská čerň navíc podle některých studií při dlouhodobém pravidelném kontaktu se sliznicí může způsobit rakovinu konečníku). Jak chcete třeba vymalovat byt, když nemáte čím přikrýt podlahu? Staré noviny a časopisy se namátkou hodí třeba na vycpání mokrých bot, zatopení v kamnech, umytí oken, vytvoření úkrytu v teráriu pro pakobylky nebo cvrčky... Nebo k výchovnému potrestání psa. Chovatelé doporučují stočit noviny do ruličky a párkrát ho přetáhnout přes hlavu. Jasně mu tak dáte na vědomí, že provedl něco, co neměl, aniž byste ho zranili. Zkuste ale psa vzít po hlavě iPadem...  

5. Nostalgie

Dělali jsme to tak celé roky, takže to ze setrvačnosti děláme dál. Tištěné noviny a časopisy jsou pro nás citovým pojítkem s dobou, kdy svět býval krásný. Měli jsme čas vysedávat po hospodách, číst chytré tlusté knihy, balit chytré štíhlé holky... A taky jsme neměli problémy s erekcí.  

6. Příbaly

Doby, kdy byli čtenáři ochotní platit jen za informace a zábavu, jsou dávno pryč. K novinám a časopisům dnes vyžadují ještě malou lahvičku parfému, sáček mleté kávy, pidisušenky, slevovou kartu nebo aspoň gumového pískacího pumprlíka pro děti. Nechceme se tedy něco dozvědět – chceme dárek. Nedočkavě rozerveme igelitový obal, popadneme lákavou věcičku a nosič informací zahodíme do koše. Kdo by měl čas zdržovat se s články nějakých dementních redaktůrků?  

7. Soucit

V novinách pracuje řada osob, kteří jsou buď naši přátelé (Radek Kovanda z Maxima, Bohumil Pečinka z Reflexu, Vladimír Ševela z Echo24) nebo je uznáváme jako názorové autority (Františka Čížková z Blesku) či investigativní novináře (Jaroslav Spurný z Respektu). Jak jde print ekonomicky do háje, jejich pracovní místa jsou ohrožena. Právě proto jsme taky ostatně odešli z tištěných médií na web a místo dalšího časopisu začali dělat Géčko. Kamarády z printu ale nechceme nechat v loji a tištěné noviny nebo časopis si proto občas koupíme čistě ze solidarity. Většinou je ale už nepřečteme...
TÉMATA

Podobné články

Doporučujeme

Další články