fb pixel
Vyhledávání

6 dojmů, které si zaručeně odnesete z nového filmu o geniálním hudebníkovi Filipu Topolovi

Ve čtvrtek 24. září se v kinech objeví celovečení film režiséra Václava Kučery „Takovej barevnej vocas letící komety“, který připomene jednu z nejzásadnějších postav českého kulturního života posledních 40 let.

Veronika Kratochvílová
Veronika Kratochvílová 16.9.2015, 18:50

Fenomén Filipa Topola, potažmo kapely Psí vojáci, se dotkl snad každého svéprávného občana České Republiky od 105 do 15 let, který není slepý, hluchý a nebo ostentativně neignoruje kulturní dění.

Jaký byl ale skutečný život smutně vyhlížejícího veselého muzikanta, který si během koncertů až do krve rozsekával dlaně o hrany klavírních klapek a zalézal do útrob svého milovaného nástroje?

Naplněný.

Tohle je 6 zásadních dojmů, které ve vás po zhlédnutí dokumentu zůstanou.

1. Chce se mi spát

Když se narodíte jako syn úspěšného básníka, dramatika a později chartisty, máte velký předpoklad k tomu, že se z vás nestane konvenční měšťák. Odpor proti utaženým přezkám režimu vám bude vlastní a váš život se bude už od dětství ubírat směrem ke svobodě. Alespoň té vnitřní. Není překvapením, že svůj první koncert odehrál Filip Topol už jako dvanáctiletý, a to přímo před disidentským publikem ve stodole na Hrádečku jako support Plastiků. Zamilujete se do něj.

2. Žiletky v těle

V dokumentu, a tudíž ani v reálném životě, nevystupoval Filip Topol jako prvoplánový rockový rebel, ale jako citlivý génius, který své nadání podporoval tvrdou dřinou. Hudba pro něj byla vším. Ventilem vnitřního přetlaku, viděním světa, řešením problémů i nejlepším přítelem, který jej tahal z prekérie jeho podlomeného zdraví.

3. Baroko v Čechách

Dokument skvěle vystihuje momenty, které dokládají fakt, že v hudbě Filipa Topola byste těžko hledali cokoliv, co by nekorespondovalo s jeho životním přesvědčením. Na stylizaci zapomeňte. Živý Filip Topol vytvářel živou hudbu.

4. Marilyn Monroe

Za nitky posledních 20 let života Filipa Topola tahala kromě alkoholu a hudby i jeho francouzská přítelkyně Sylvie Cayer. Ačkoliv se jejich vztah odehrával ze značné části především na dálku, znala ho víc, než kdokoliv jiný. Jemné lidské napojení mnohdy překonává i hodnotu společných zážitků.

5. Myši v poli

Dokument bude lahodit hlavně pražským patriotům, konkrétně těm holešovickým. Letenským sadům a kostelu Svatého Antonína se tu dostává zvláštní pozornosti. Na pivo do místních hospod v čele s Ouki Douki budete napříště usedat s jistou pietou.

6. I'm lucky

Takovej barevnej ocas letící komety rozhodně není truchlením nad odchodem fenomenálního hudebníka, ale jemnou sondou do života nonkonformního člověka s dalekosáhlým přesahem.

A na závěr ještě 6 krásně strašidelných opuštěných míst v Česko – a na jednom z nich je dnes pohřben i Filip topol.

Podobné články

Doporučujeme

Další články