fb pixel
Vyhledávání

Stará dobrá remoska a dalších 5 českých vynálezů, které změnily celý svět

+ DALŠÍCH 5 FOTEK + DALŠÍCH 6 FOTEK

To, že se českým vynálezcům podařilo již několikrát změnit svět, dokazují desítky průlomových objevů a patentů. Lidé po celém světě, kteří by nejspíše ani nedokázali říct, na kterém světadíle leží Česká republika, denně využívají mnoho různých českých zlepšováků, které se staly součástí jejich životů. Podívejte se na 6 českých vynálezů, bez kterých by dnes svět nebyl takový, jak ho známe.

Martin Miko
Martin Miko Aktualizováno 14.4.2019, 10:29

1. Semtex

Kdo by neznal plastickou trhavinu s lehce zapamatovatelným názvem semtex. Málokdo ví, že se jedná o český vynález, který byl vyvinut v 50. letech v pardubické firmě Explosie. Od 60. let se začal vyrábět oficiálně. Za vynálezce trhaviny se považují Stanislav Brebera a Radim Fukátko, kteří vyvinuli semtex původně jako konvenční trhavinu pro účely demolic a pro vojenské účely. Jedná se o vůbec nejznámější český výrobek 20. století. Je oblíbený mezi teroristy kvůli jeho složité zjistitelnosti a v současné době se ho vyrábí cca 10 tun ročně.

2. Remoska

Oblíbený český kuchyňský spotřebič letos oslavil 53 let na trhu. Za minulého režimu byla remoska nezbytnou součástí každé socialistické domácnosti. Praktická je ale i dnes. Jedná se o malou přenosnou troubu s ohřevem shora, která má ve svém víku zabudovaný topný drát. Do prodeje přišla už na konci 50. let, ale jako patent byla zaregistrována až v roce 1964. Remosku ocení každý, komu se klasická trouba do bytu nevejde nebo si chce připravit jen něco malého sám pro sebe, kvůli čemuž by zapínání trouby nebylo dvakrát hospodárné. Do roku 1991 se vyrobilo přes 2,7 milionu kusů tohoto výrobku. V posledních letech se 50 % výroby exportuje převážně do Velké Británie a dalších zemí.

3. Patentka

Kovový stiskávací knoflík skládající se ze dvou dílů usnadňuje životy lidem už od roku 1902, kdy jakýsi Hynek Puc zkonstruoval mechanický stroj zvaný zakládačka – strojní vkládání pružiny do středu patentky, což posléze umožnilo mechanizovat výrobu patentek. Dokázala tak nahradit práci deseti zručných dělníků firmy Koh-i-noor Waldes. Oblíbená je proto, že zapínání a rozepínání oděvů na patentky je rychlé, jednoduché a přitom dobře drží.

4. Kontaktní čočky

Vynález, který změnil svět zdravotnických pomůcek v optice, započal svou výrobu už v roce 1887, kdy se vyráběly první kontaktní čočky. Tehdy však existovaly pouze čočky ze skla. Postupem času se čočky vylepšovaly, např. změnou materiálu – použití plexiskla, odlitím čočky podle odlitku rohovky apod. V 50. letech pracovali na vývoji nového materiálu Otto Wichterle a Drahoslav Lím. V roce 1955 Lím nestihl práci dokončit, jelikož pospíchal na vlak domů. Druhý den ráno zjistil, že se směs syntetizovaného produktu, na který den předtím zapomněl, proměnila v měkkou průhlednou hmotu. Tak byl vynalezen základní materiál pro kontaktní čočky, který se používal až do 70. let, kdy byly vynalezeny nové a levnější polymery se stejnými vlastnostmi. Bez českých vynálezů by tak dnes byli lidé odkázáni na brýle.

5. Záchytka

První protialkoholní záchytná stanice byla otevřena v roce 1951 v Praze u Apolináře. Sloužila a dodnes slouží k nedobrovolnému ubytování opilých lidí, kteří kvůli svému nepříčetnému stavu ohrožují sebe a okolí. Zakladatelem první záchytné služby byl český lékař a odpůrce alkoholu Jaroslav Skála. Po tříměsíční zkušební době provozu se záchytky natolik osvědčily, že byly postupně zřízeny v celé republice a následně i všude po světě.

6. Nanovlákna

Českým vědcům se v oblasti medicíny podařilo již několikrát překvapit svět přelomovými objevy. Obvazy a náplasti z nanovláken pomáhají v léčbě určitých typů zranění, kterou nejen zrychlují, ale i zvyšují její efektivitu. Nanovlákno je materiál, který lidské tkáni nijak neuškodí, ale naopak viry a bakterie ničí, tudíž plní desinfekční funkci. Významně pomáhá například při léčení popálenin, kde je zapotřebí sterilní krytí zranění.

Zde si přečtete, kolik lidí zabil Černobyl.

Podobné články

Doporučujeme

Další články